Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Stiu ca cer cam mult, dar poate totusi ma puteti ajuta. Cei care ati mai surubarit la Astrele voastre, cam de ce feluri de chei si de ce marimi ar fi nevoie la un Astra G pentru operatiuni comune de desfacut/servisat/reparat (nu vorbesc de schimbare motor pe marginea drumului Smile )? Pana acum ce am mai desfacut la ea am desfacut cu tot felul de porcarii de torx-uri si tubulare din alea ieftine care dupa cateva folosiri nu mai sunt bune de nimic, luate din mai multe locuri. E frustrant si pierd o gramada de timp cand vreau sa desfac ceva sa fug ba in casa, ba la cealalta masina, ba la Ambient sau la Praktiker sa cumpar un bit sau alt maruntis ca fix pe ala nu il am in trusa.
Asa ca m-am hotarat sa imi cumpar o trusa completa si mai de calitate, dar inainte sa arunc cateva sute de lei pe asa ceva, as vrea sa stiu cam ce chei/biti ar trebui sa contina, ca sa nu dau banii pe ea si exact de cheia de care am nevoie fix pe aia sa nu o aiba.

Va multumesc.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Fara intentie de reclama:
Set biti torx de la bosch t10- t30 cam 15-20 lei baumax/ pracktiker.
Surubelnita mai sanatoasa pentru biti cam 30 lei.
Set torxuri yato sau vreo firma mai buna 50-60 lei in targuri( torx pentru cheie cu crichet sau pentru cheie de 10)
Un set de tubulare pentru crichet de 1/2 cam 30-40 lei hypermarket
Un set de tubulare mici adica de la 4 la 13 din auchan 30-35 lei.
Surubelnite drepte diferite marimi si lungi si scurte late inguste si neaparat una mica si subtire de electronist pentru mufe si papuci.
Din auchan surubelnita torx t20 pentru aproape toate suruburile masinii din interior si cateva din exterior.
Un set de imbusuri hexagonale la 5-10 lei ca mai trebuie.
o cheie cu crichet.
Doua prelungitoare unul scurt si unul lung pentru crichet si un teu de forta.

Cu sculele astea faci ce vrei la masina.
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc mult pentru raspuns.
Ieri am fost la Praktiker si m-am uitat la truse, era una cu de toate care-mi facea cu ochiul dar era 600 RON, asa ca am taiat-o de pe lista si am inceput sa-mi iau scule pe bucati.
Din lista ta am bifat setul de biti torx + o surubelnita pentru biti care si ea are niste biti incorporati, am mai luat 2 seturi de chei (inelare + fixe), ceva tubulare mai mici am de data trecuta, imbusuri hexagonale am, am mai cumparat si o cheie franceza de dimensiune medie (nu se stie niciodata) si un mini-multimetru de la Auchan ca si ala e bun sa-l ai in masina.
Cheie cu clicket n-am gasit la Praktiker decat ori foarte mare ori minuscula, dar ma duc saptamana viitoare la Selgros ca acolo am vazut. O sa mai completez de acolo si restul listei.

Multumesc inca o data pentru ajutor!
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Prin targuri gasesti. La noroc una buna spre foarte buna si ieftina
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR