Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Proof

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016 Dolj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor!

Problema mea este urmatoarea!
Am xenon din fabrica si de la un timp xenonul din dreapta s-a ingalbenit! Dupa un drum mai lung a murit! Am cumparat niste becuri d2s aftermarket si au mers pana acasa! Dupa un drum de 5 minute xenonul dreapta nu se mai aprindea deloc! Am mers la mecanic si am facut comanda de droser. Cand sa il monteze...surpriza! Droserul cel vechi mergea desi a fost probat pe farul din stanga si nu a mers! Concluzia a fost ca e balastul de vina! Mi-au facut o "oferta" de 12 milioane pe balast!
Dupa ce mi-am revenit din soc, am cautat si achizitionat un balast second! Azi trebuia sa ma duc sa il montez dar inca o surpriza...xenonul meu merge din nou!

Ce sa fac? Sa il mai schimb?
E posibil sa fie de la ploaia din ultimele zile si acum ca a stat putin in soare sa isi fi revenit?
Multumesc!
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pune becuri normale
costa mai putin si nu ai atatea batai de cap
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
renunta la becurile aftermarket. Chinezariile sunt, de obicei, de proasta calitate
cauta ceva de calitate, eventual ia de pe ebay (ai sanse sa le iei la juma de pret fata de magazinele din ro)
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
cea mai ieftina solutie este folosirea unui balast normal aftermarket cu cablu adaptor d2s...nu te costa mai mult de 80 de lei toata treaba...cat priveste balastul de pe masina ta e posibil sa fie si el defect....
Skip ads

  • Proof

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016 Dolj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri! O sa caut becuri originale! In legatura cu balastul meu, nu stiu ce sa zic! Pare ca merge perfect! Deocamdata il las asa! Daca mai face vreo miscare gresita il schimb atunci! Deja achizitionasem unul hella second!
  • Proof

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016 Dolj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Va salut din nou! Asa cum am spus xenonul meu si'a revenit dar desi atunci cand ma uit nu pare sa aiba vreo problema, lumineaza foarte slab in comparatie cu cel stang! E adevarat ca e si mai vechi dar chiar asa mare diferenta sa fie?! L'am polishat acum cateva luni! Ce credeti? Tot balastul e de vina?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bec/balast
Fa permutari intre componentele de pe stanga si de pe drepta
Daca vad bine in poza, cel de dreapta a inceput sa isi si schimbe culoarea. In cazul asta e clar becul...
  • Proof

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016 Dolj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
merci frumos, jE!

Am schimbat balastul, dar tot incet lumina becul meu pe acel "tester"! Am pus unul original pe care l-am avut inainte pe masina si batea mult mai tare! Nu ca cel din stanga dar cred ca nici nu sunt egale ca putere!
Originalul din cate stiu eu e de 4300k 35w si cred ca de aia e mai galben decat chinezaria de 6000k si 55w!
Smile Deci acum am unul galben si unul albastru!

Multumesc frumos inca odata!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai tu pe dreapta ai pus bec de 55 W? Daca da, de aia ai lumina slaba, balastul original e de 35 W, pui bec prea puternic... da cu virgula Smile
4300k e lumina alba. 6000k deja bate in albastru.
Deci, pune bec de 35W, preferabil ceva de calitate, vezi un osram, un philips, ceva de genu'. Cauti pe net articole cum poti sa diferentiezi un fake de un original, si sapi pe ebay. Ia de 4300k, alea de 6000k sunt cam naspa pe ploaie/etc, din cauza tentei albastrui (vorbesc din experienta).
Orientativ,astea te duc la ~100 USD (set de 2 bucati), ceea ce e super rezonabil. Poti sapa pe net sa vezi comparatii intre modele, care modele sunt mai bune, dau lumina mai buna, etc.
  • Proof

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016 Dolj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
pe ambele aveam de 55w. asa am comandat chinezariile. nu am stiut exact ce si cum la momentul acela! tot nu imi explic cum celalalt bate atat de tare! ms frumos jE!
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Balastul face figur. La fel a facut si la mine si tot pe dreapta. E ceva din fire...
Ia un balat after-market si leaga-l la cel din stanga si-o sa mearga.
Inainte sa mai schimbi ceva cand nu se aprinde da-i pe pozitii 1-2 secunde si aprinde-l iar.
  • Proof

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016 Dolj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ms UNHleaSHD dar nu prea vreau sa fac improvizatii! Vreau masina originala, plus ca un aftermarket nu poate fi mai bun decat un hella original! nu inteleg de ce nu poate cineva sa il faca sa mearga ca nou si la fel! Poate cu timpul o sa avem si noi un service serios prin oras si atunci o sa cheltuiesc banii cu un scop precis nu la ghici! Cat am dat pe becuri chinezesti si pe balastul cu droserul second imi luam doua xenoane noi originale si eram multumit!
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mie imi facea balastul figuri si mi-a ars Xenonul.. Am cumparat doua chinezarii si iar mi-a ars in bec. Cu 100-150 de lei m-am facut cu inca un bec + balast si montaj. N-am gasit pe nimeni care sa-l repare, sau sa dea un balast mai ieftin de 4 milioane. Baiatul a zis ca e ceva din instalatie, ca nici cel aftermarket nu a mers pe instalatia de dreapta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR