Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • andrei.coman

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Mi-am cumparat de curand un Opel Corsa C din 2006. Masina se prezinta foarte bine, nu am nici o problema cu ea, este totul functional, are 91000 de km...etc. Am sesizat inca de la inceput zgomotul pe care il scoate cutia de viteze in momentul in care SCHIMB VITEZELE. Precizez faptul ca masina se comporta impecabil din toate punctele de vedere. In mers cutia nu caraie, nu bate, intra corect in viteza, iese corect din viteza insa zgomotul pe care il produce aceasta cutie CAND SCHIMBI VITEZELE seamana cu o mare gramada de fiare...ai impresia ca se rupe...TRONCANE EFECTIV. Am vb cu cineva si mi-a spus ca e ceva specific la aceste modele si ca nu am de ce sa imi fac probleme. Sfaturi ?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
,,Specific,, n-are cum sa fie nici la modelul asta si nici la alt model pentru ca tocmai de aceea s-au inventat cutiile sincronizate. Poti avea jocuri la trenul mobil sau trenul fix , ceva jocuri pe la vreun rulment , sincroane cu joc anormal sau uzate, ori ,,furci,,uzate ...... doar ,,pe desfacute,, se poate pune un diagnostic corect.
In frana de motor caraie ? Dar la cuplare marsarier ? ..... Fenomenul apare la schimbarea treptelor ,, din mare in mic,, ?
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Verifica si uleiul din cutie.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
M-am gandit si eu la el dat atunci ar aparea zgomote si in mers.
Am lovit odata cutia ( la alta marca) la vreo 300 km de casa de un bolovan si a crapat carcasa cutiei. Evident ca a inceput sa piarda ulei dar am zis ca ma tine pana acasa. La un moment dat am ramas fara treapta 5 si masina s-a umplut de un miros ca de gem de prune si au inceput niste zgomote ca si cum ai calca pe coji de nuca. ..... dupa vreo 100 km m-a parasit si treapta 4. Pur si simplu nu intra in viteza. Am intrat in oras cu treapta 2 iar in fata casei mai functiona doar 1. Am desfacut cutia a doua zi si toate pinioanele erau albastre de la supraincalzire. Am aruncat cutia cu totul.

PS - @andrei.coman
......sau stai ! S-ar putea sa nu aiba cutia nimic si sa fie din cauza placii de presiune/ambreiaj. Tin minte cind experimentam schimbarea treptelor fara calcare ambreiaj ( 2 ,,spritzuri,, sa urce in ture si impins schimbatorul brusc) .....si ma chinuiau fenomenele descrise de tine. - desi uneori ,,imi iesea !,,
Posibil ca la calcarea ambreiajului , rulmentul sa nu debreieze decat partial si de aici zgomotele doar la schimbarea treptei.
Si tot ,,pe desfacute ,, merge.
La statul pe loc in relanti , poti schimba treptele ,,in liniste,, ? ....mai ales treapta marsarier ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR