Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • mosescualex

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut, am un opel astra h 1.7 cdti, iar de ceva vreme in timpul mersului tot ce tine de partea electrica(becuri, servodirectie, geamuri, ventilati, etc) nu mai functioneaza, mai putin mp3 playerul. Nu-mi mai indica nivelul de combustibil( acul cade la 0) pedala de frana se intaraste, volanul aproape ca se blocheaza, nu-mi mai indica km in bord, ca si cum as scoate cheia din contact. De multe ori isi revine in timpul mersului, dar dupa 1-2 minute face la fel. In acelasi timp imi apare litera F in loc de temperatura. Am fost alaltaieri la bosch car service si le-a aparut o eroare la senzorul de temperatura pe care au sters-o. Ieri nu mi-a mai facut probleme, iar azi dimineata a inceput iar. Cei de la bosch car mi-au spus ca nu s-au mai intalnit cu o astfel de problema si ca nu stiu ce ar putea sa fie defect.
Stie cineva care ar putea fi problema?
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Verifica conexiunile pe baterie si contactele ,,de masa,, de la caroserie si motor. N-ai pomenit nimic de incarcare .... ce valoare are ? Cureaua de accesorii e in regula ? La fel , verifica si conexiunile la alternator ...
  • mosescualex

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mi-a verificat conexiunile , contactele si toate celelalte la service si mi-ai spus ca totul e ok din punctul asta de vedere. Am facut acum testul cu pedalele si imi apar urmatoarele erori: ecn 007071 si ecn 050074
  • yanosi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Puntea te costa cam 300 de lei succes
Skip ads

  • CDra

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut am aceeasi problema imi zici si mie cum ai rezolvat ? Multumesc.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

colegii de mai sus fac referire la verificarea alternatorului, a bateriei si a conexiunilor electrice baterie - alternator, sa nu fie cumva vreun surub de pe la borne slabit sau sa nu faca bine contact.

alternatorul trebuie verificat daca incarca in limitele 13,8 - 14,4 V.

Colegul @yanosi face referire la puntea de diode a alternatorului pe care probabil o banuia defecta si ii recomanda initiatorului sa o schimbe.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mosescualex a scris: Nu-mi mai indica nivelul de combustibil( acul cade la 0) pedala de frana se intaraste, volanul aproape ca se blocheaza, nu-mi mai indica km in bord, ca si cum as scoate cheia din contact. De multe ori isi revine in timpul mersului, dar dupa 1-2 minute face la fel. In acelasi timp imi apare litera F in loc de temperatura.
Chiar daca subiectul e foarte vechi,colegul nu s-a obosit sa dea rezolvarea pe forum... Dupa parerea mea cauza a constat in lipsa de comunicare CAN,aleatoriu in timp,rezolvarea posibila fiind gasirea contactelor imperfecte pe CAN... De regula CIM-ul,e o zona predispusa la asemenea efecte...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR