Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Suruburile la care ma refeream , sunt negre si sunt infiletate in cele patru gauri care se vad pe masca . Pot fi desfacute doar cu un imbus sau cu o surubelnita fina , foarte ingusta . Au rolul doar de a astupa aceste gauri .
Nu stiu sa existe alte suruburi de blocaj.
Skip ads

  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Suruburile , aprox 4mm lungime si 2.5mm diametru , sunt doar pentru a masca cele patru gauri


Intr-adevar, suruburile sunt acolo unde am crezut eu ca sunt gaurile. La o privire mai atenta se si vede forma de imbus. Le-am desfacut, (nu stiu exact dimensiunea cheitei - este penultima din trusa de 8 buc).
Am aplicat apoi metoda prin invaluire a celor 4 "cuie" (impreuna cu un coleg), care din pacate nu a dat rezultate pozitive. Voi incerca si cu electrozi - momentan nu am - dar am prins care este ideea

@codrin - multumesc, te anunt daca am reusit
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
M-am uitat si in documentatia de Opel , exista posibilitatea sa nu fie prevazute cele patru orificii pe masca (depinde de tipul aparatului). In caz ca nu exista , se scot butoanele de comanda de la aparat , si apoi panoul frontal , dupa care se scoate aparatul .
  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Ok. Am facut rost de electrozi, am crestat un sant la 3-4 mm, am introdus, am tras, ... stupare !!! Nu se misca din loc.
Se simte ca se agata de ceva, sau trece de niste "obstacole", dar cand trag, ma lupt cu marea. Si m-a invins Crying or Very sad
Cred ca il sparg ... more to follow
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
imi pare rau ca n-am cum sa te ajut...
am eu ghearele alea... si pe citiva i-am facut fericiti.... Wink

poti sa incerci la unii care fac montare de casetofoane sa le ceri cu imprumut sau sa le cumperi...
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@coldream Imi pare rau ca nu ai reusit , dar stii cum spune Murphy , "Nu forta , ia un ciocan mai mare !" Very Happy
De obicei aceste extractoare sunt standard pentru mai multe tipuri de aparate de la alte masini , printre care si Solenza . Poate ai vreun cunoscut care poseda asa ceva .
Sincer , ar fi trebuit sa-ti iasa pasienta chiar cu extractoarele astea improvizate ad-hoc. Sad
  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
@zafirul - spune-mi te rog cum arata ghearele ... indoite in sus, jos, sau au ceva mai special? Cumva tot le confectionez.
Dupa descrierea lui codrin, pare a fi ceva elementar ...
Sau fa-mi te rog un desen ajutator ... daca nu cer prea mult
Multumesc,
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@coldream Am facut un desen aproximativ, sper sa fie sugestiv . Ghearele sunt drepte , nu sunt indoite .
http://img68.imageshack.us/.../extractor0dj.jpg
Skip ads

  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
@codrin - multumesc, exact asa l-am facut si eu; interesant este ca in stanga intra 2-3 cm, iar in dreapta (daca fortez) intra 7-8 cm ...
Ar trebui sa trag si de aparat in acelasi timp sau doar de electrozi?
  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
coldream@ - introduci cei 2 electrozi in forma de u pana cand simti ca atinge de ceva, mai fortezi cam jumate de cm., dupa care incerci sa impingi spre exterior si in acelasi timp tragi cu putere. sigur nu rupi nimik. garantat.
de ce sa impingi in ext. ? ptr. ca sunt convins ca nu ai putut face ca electrozii tai sa fie exact ca extractoarele originale.in momentul cand vei impinge spre ext. sunt niste cleme ale casetofonului care sunt intrate in sina lui si in momentul cand ai reusit sa impingi clemele atunci trebuie tras. cand o sa-l scoti o sa ti se para banal. bafta
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Atentie...nimeni nu a precizat ca acele U-uri intra pe orificiile de la suruburi in dimensiune egala, iar in interior sunt clemele cu pricina, cele care blocheaza propriu-zis radioul...daca U-urile nu sunt introduse corespunzator, acele cleme se pot indoi si nu il mai dai jos niciodata....
cel mai simplu...introduci 4 cuie(nu ruginite) de lungime 5cm si grosime max.3mm(maxim dimensiunea surubului)....dar le introduci in asa fel incat daca vezi ca daca vreunul opune resiztenta, nu forta...roteste-l usor si misca st/dr ca sa poat intra pe langa clema si s-o impinga spre exterior....apoi dupa ce toate cuiele au intrat la aceiasi adancime, baga degetele in gaura de la cas si trage usor, ritmat st/dr
o sa incerc sa caut niste poze..parca aveam, nu ma itin minte unde sunt..

LATER EDIT...scuze Jacks...vad ca tu ai zis de cleme...am citit repede Embarassed
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@coldream Uite , am facut cateva poze ca sa-ti dai seama cum sunt acele cleme care blocheaza casetofonul(le-am indicat cu sageti verzi).Prima este cu tot cu sania casetofonului iar a doua, scos din sanie.

http://img131.imageshack.us.../p101016413al.jpg
http://img131.imageshack.us.../p101016513lb.jpg

Sper sa se inteleaga , le-am facut la repezeala.
Skip ads

  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
In sfarsit!!! Am reusit sa-l scot. Multumesc celor care au avut buna intentie de a ma ajuta.
Din pacate nu am scapat fara a demonta consola, capacele de la volan si un pic din bord !!! Mad Chiar si dupa "eliminarea" clemelor, nu a vrut sa iasa din sina decat impins puternic cu 2 surubelnite din spate (metoda BROKEBACK MOUNTAIN Twisted Evil )
Intr-adevar metoda descrisa de voi este simpla si eficienta daca sina nu ar fi mai mica decat carcasa casetofonului. Sau cel putin asa pare.
  • leomihai

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2005

  • Mesaj Privat
mie mi l-a scos unu cu 5 lei . daca vreti nr tel, dati pm
  • adigolf2003

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumiri pentru detalii extragere....M-am chinuit mai putin...
  • adigolf2003

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Intrebarea mea ar fi, pot sa pastrezi sina originala, as vrea sa montez un sony mp3, sau trebuie inlocuita? A facut cineva asta?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
adigolf2003 a scris:Intrebarea mea ar fi, pot sa pastrezi sina originala, as vrea sa montez un sony mp3, sau trebuie inlocuita? A facut cineva asta?


N-ai cum sa pastrezi sania originala pentru ca aia e sanie, iar mp3-ul mai mult ca sigur are semi-sanie si alt sistem de prindere
  • adigolf2003

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Atunci nu e prea roz...nu cred ca o sa mai iasa ca in fabrica ....
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
De ce nu... pur si simplu le inlocuiesti intre ele... oricum e bine ca sania originala s-o dai cu vechiul casetofon
  • Claudiuas

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cum desfoc casetofonul de pe masina Opel astra 1993
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR