Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ce am citit in topicu asta m-a pus serios pe ganduri.....asta ca sa nu zic ca m-a speriat de-a dreptul.....si imi vine o intrebare in minte: Exista in Romania vreo institutie, companie etc. publica sau privata in care lucrurile merg normal ?
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
defineste "normal" Laughing
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
inseamna ca noi romanii nu stim nici ce inseamna mers normal al lucrurilor, dar sa mai si punem in practica....vise
  • pok

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2003 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2007

  • Mesaj Privat
desi lucrez in sistemul bancar, sunt multe din afirmatiile voastre pe care nu le contrazic, pt ca inainte de a lucra in banca am fost si eu client si m-am lovit de mici probleme. un sfat pt toata lumea: daca inchideti un cont sau anulati un card, cereti confirmare scrisa ca s-a inchis. voi veti completa sigur o cerere de inchidere, deci puteti cere fara nicio problema o copie xerox pe care sa scrie aprobat. daca functionarul bancar este incompetent sau uita sa va inchida contul, avand aceasta cerere aprobata la mana, veti putea dovedi dupa aceea bancii ca aveti dreptate si nu va mai fi nevoie de institutii judecatoresti sau alte dureri de cap. banca va rezolva problema intern (adica va sterge sumele in cauza sau va pune functionarul sa le suporte).
un al doilea sfat: sunt banci care practica comision de administrare 0 indiferent de valuta. cu alte cuvinte, nu va costa nimic sa deschideti un cont, nu va costa sa-l detineti, nu va costa sa-l inchideti. banca unde lucrez eu a scos si comisionul de eliberare numerar din atm, deci tendinta e atragerea clientului cu comisioane cat mai putine si cat mai mici. daca vi se pare ca functionarul bancar nu e prea pregatit sau incearca sa ascunda sa mentioneze oarece comisioane desi voi a-ti intrebat expres, iesiti afara si traversati strada ca e plin de banci.
daca aveti nevoie de alte sfaturi sau idei stau oricui la dispozitie pe pm cu comision 0 (glumeam, dar chiar nu va costa nimic)

pt elegance: incearca sa depui o reclamatie la centrala, cere audienta la vreun director de retail si vezi cu el cum poti sa rezolvi. daca n-ai nicio hartie la mana greu de crezut ca vei rezolva ceva, dar pt 89euro cat te pun ei sa platesti merita sa incerci. ca sa dai banca in judecata pt suma asta fara sa ai vreo hartie la mana (scuze ca ma repet cu hartia la mana) credema ca sufli in mori de vant sa produci curent electric. bafta din partea mea.
Skip ads

  • lucian_v

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sfatul meu sincer este sa platesti si sa inchizi contul. Sa faci cerere scrisa de inchidere la care sa iti dea nr de inregistrare si sa te interesezi daca s-a inchis. Doar documente scrise si inregistrate de ei. Daca nu faci asta risti sa ai mari pb pe viitor...credite..etc.
In felul tau ai dreptate(eu am patit cu brd-ul asta)..dar m-am invatat minte. de acum incolo fac totul numai cu acte inregistrate si semnate/stampilate de respectiva institutie.
Din cauza idiotului ala care nu si-a facut treaba platesti tu acuma dar nu ii poti demonstra ca tu ai cerut inchiderea contului....
Cu datul in judecata nu cred ca ai vreo sansa pt ca nu ai cum sa dovedesti ca ai cerut inchiderea contului....
Multa bafta ....
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cei mai prosti functionari la o banca am vazut la Reiffeisen! de fapt cele mai proaste ca majoritatea sunt femei si alese cred ca pe cit de sexy sunt!
Si mama a avut card la ei si cu chiu cu vai a reusit sa il lichideze, achitind si un comision, evident.
Si zic prosti ca a trebuit sa imi explice niste transferuri de bani si nimeni din banca ( dr taberei ) nu a reusit, a trebuit sa sun la "relatii cu clientii"- bine, in timp au fost mai multe probleme generate de personal....
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
TREBUIE SA-TI INCHIZI-lichidezi-orice cont de care nu mai ai nevoie
PERSONAL
interesul bancii e sa aibe cit mai multe ct deschise=se raporteaza
si conturi de card-se baga pe git
se comisioneaza=venituri
E T C
nu e de joaca
am lucrat in domeniu
da am patit-o si eu cu un credit la ERS
la scadenta am achitat tot la leut
am facut cerere de inchidere cont
tipa de la birou nu mi-a dat nimic la mina
dupa 2 luni =surpriza
am platit tot si am scapat
MARE ATENTIE IN RELATIA CU BANCILE
nu va mai spun altele ca ma injurati
cu respect
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mama a avut un card de credit la raiffeisen. la un moment dat l-a inchis pt ca oricum nu il folosea.
a platit 400 si ceva de mii taxa de administrare.
peste o luna si ceva si-a facut, sau a incercat sa faca un overdraft la bancpost.
Ca sa o gaseasca in bir de credite cu datorii de 400 si ceva de mii la raiffeisen.
au bagat-o in bir de credite dupa ce platise asta desi platise.
a fost cu av la ei in sucursala, cu chitanta de plata in mana. aia aveau tupeul sa o trimita la siveco sau la nu stiu cine tine baza de date...
cand au auzit de proces ( intemeiat, cu hartii) s-au linistit sdi au operat.
asa ca sa stiti daca mai merita sa apelati la raiffeisen.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Raiffeisen in DE este banca pentru agricultori & co. Ce va asteptati de la ei?
Mie mi-e groaza ca am 3 conturi la ei si trebuie sa le inchid, iinsa mi-e scarba sa mai trec pragul lor.
  • Morbidraty

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
hmmzzz...mati speriat si pe mine......aveam card la brd..care mi sa furat....si am fost lam dat pierdut..si am zis ca vreau sa inkid contul...am semnat ceva pe akolo nu imi mai aduc aminte ce....dar stiu ca mau mai kemat peste vreo 2 zile......


la raifessen tot asa primeam salariu pe card....vara trecuta...din septembrie cand am primit ultimii bani nu mai stiu nimik de ei....

kiar trebuie sa merg sa verific.....maine am de umblat clar....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

ce ai face in locul meu?
platesc si imi vad de treaba? 51%
ii dau in judecata pt 100 EURO? 25%
nu platesc nimic si las contul deschis 22%
35 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR