Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
am si eu o intrebare
Astazi m-am apucat sa schimb garniturile de la pistonasele unor etrieri de frana fata pt astra f
Dupa cum stiti, fiecare etrier are 2 garnituri : o garnitura interioara (in interiorul etrierului) si una exterioara, care arata de fapt ca un ''burduf''
Am o singura intrebare :
In acel ''burduf'' trebuie bagat vaselina cumva ?
Eu, in chitul de reparatie nu am avut acel pliculet cu vaselina, dar pe internet am gasit unele poze care contin si acel pliculet, cu vaselina cred ...
Pistonul etrierului de frana nu ''culisa la mana'' nici inainte de schimbarea , dar nici acum, dupa inlocuirea garniturilor cu unele noi.
Bineinteles, garniturile sunt noi, dar ma asteptam totusi ca dupa inlocuirea garniturilor cu unele noi, acel pistonas sa ''culiseze la mana'' catusi de putin ...
Atunci ma intreb, cum oare se va retrage pistonasul de frana dupa eliberarea pedalei de frana ?
Oare nu va ramane blocat in aceeasi pozitie, ca atunci cand pedala de frana era apasata ?
De aceea va intreb :
In acel ''burduf'' exterior, trebuie bagat vaselina cumva ?
Rog doar persoanele care au efectuat aceasta operatiune sa imi raspunde
Nu de alta, dar nu vreau sa ma trezesc ca fac vreo boacana, un amestec de vaselina cu lichid de frana ...
Daca trebuie, atunci de care vaselina ar trebui sa cumpar ?
Promit ca o sa fac un tutoral cu poze si destul de explicit
Multumesc frumos
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu cumva sa pui vaselina la pistonas! Vaselina aia e o vaselina speciala pentru etrieri, dar se foloseste numai la culise (bolturile alea 2 pe care se plimba etrierul). Daca pui la pistonas, e posibil sa contaminezi lichidul de frana, si astfel o sa ii reduci din proprietatile pe care le are un lichid de frana.
  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu se pune vaselina.Garnitura aia ca un burduf are rolul de a impiedica praful sa intre in interiorul pistonasului.Pistonasul revine inapoi datorita garniturii interioare, din aceasta cauza are forma patrata.Nu cred ca o sa reusesti sa il faci sa culiseze cu mana.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
zau ca nu va mai inteleg
garnitura aia interioara NU are forma patrata, ci rotunda .
Referitor la vaselina, m-am gandit si eu ca nu trebuie pusa, dar am zis totusi sa intreb ...
Oricum, garnitura din interiorul etrierului etanseizeaza atat de bine incat nu lasa sa treaca nimic de ea, nici lichid de frana (din interiorul etrierului spre burduf), nici vaselina (dinspre burduf spre interiorul etrierului), asta daca as fi pus vaselina ...
Daca garnitura din interior functioneaza bine, in momentul cand veti scoate pistonasul din etrier, acesta ar trebui sa iese perfect curat si uscat, tot lichidul de frana ar trebui retinut de acea garnitura interioara, in interiorul etrierului, pana in garnitura .
Garnitura exterioara (acel burduf, are doar rol de protectie antipraf, iar daca lichidul de frana va trece de garnitura interioara, cea exterioara (burduful, nu va putea sa retina lichidul de frana, va da pe dinafara .
O sa explic mai bine in tutorial, cand il voi realiza, nu stiu cat de bine s-a inteles aici, ceea ce am vrut eu sa explic .
Multumesc frumos de raspunsuri
Skip ads

  • lucianbaragan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu un astra g caravan,terbuie sa schimb garnitura exterioara dar nu am inteles cum se prinde partea exterioara,cea interioara(mica) se fixeaza pe canalul din capatul pistonului.
Nui-mi este clar cu partea externa a garniturii unde si cum se fixeaza.
Atunci cand pistonul iasa garnitura pleaca cu totil si nu protejaza de praf,pt ca nu este fixata pe etrier
Astept raspunsuri
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/rez...ra+g&sa=Cauta - ia incearca sa citesti ce e pe aici...Aici nu a postat nimeni de un an iar tu ai Astra G, nu F.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR