Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut

Am o problema cu functionarea alarmei ... Din cand in cand "uita" telecomenzile. Un timp nu le mai recunoaste, iar dupa un timp le recunoaste iar ... Dupa sapaturi indelungate am ajuns la concluzia ca daca ii scot borna de la baterie si o pun din nou, sau daca iau vreo gaura din minunatele noastre drumuri merge din nou ... De regula (poate tot timpul cand face figurile astea - nu am fost atent tot timpul) se aude si un sunet metalic ca de un releu care anclanseaza/declanseaza ... Tind sa cred ca e un releu care ramane inchis/deschis (ar suna logic ca dupa ce ii scot borna bateriei sa merga).

Acum intrebarile a mele sunt: care releu ? Cand mi-au montat-o au pus doua relee mici in serie cu (presupun) alimentarea alarmei. E posibil sa fie astea ? O sa ma uit un pic pe schema electrica de montare a alarmei. Stie cineva care este rolul lor ?

A doua intrebare este de ce alarma functioneaza bine merci (ma refer la partea de senzori/goarna/alarma-unitate, dar telecomenzile nu mai merg ... ? Ar putea avea vreo legatura cu vreun releu ?

A treia intrebare ar fi daca este posibil sa fie de vina un alt releu ( nu acele doua relee montate "in punte"). Ma gandesc la un releu prin bord ....
Mentionez ca semnalizarile, luminile, etc. functioneaza fara probleme...

Mai e ceva. Alarma veche am schimbat-o ptr. ca in timpul mersului mi se armau/dezarmau usile si am fost la baietii de la Maris, care dupa ce mi-au schimbat toate motorasele si unitatea de inchidere centralizata mi-au spus ca de vina era alarma... OK, am schimbat-o cu totul (au schimbat de doua ori motorasele ptr ca au reusit sa le arda pe primele - Rolling Eyes ) dar probleme tot apar ...


Daca aveti vreo idee nu va sfiiti ....

Multumesc
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat



Cam asta e schema electrica ...
  • cata400

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Am si eu o problema cu inchiderea si cu alarma la un Opel vectra B .
Are alarma originala si inchiderea la fel.De la caldura cred ca a luat-o razna.
Am fost la Opel si mi-i s-a spus ca s-a ars modulul de inchidere si alarma (sunt doua tipuri -unul doar cu alarma - celalalt cu inchiderea si alarma )
Problema este ca nu se inchid usile si nu se deschid decat cand vor ele. Cateodata se mai pune singura si alarma .
As dori si eu un sfat. Sau daca are cineva un modul sh sa incerc sa-l schimb. Nou este 1100 ron.

Va multumesc !
  • sporea

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 berlina
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
bafta
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
4. Forumul NU trebuie confundat cu un CHAT. Mesaje care nu aduc nici un aport de informatie si sunt de genul "Marfa", "Esti tare", "Beton", etc. sunt interzise.

Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR