Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca zilele astea am cautat dupa o demontare completa si nu am gasit niciunde, m-am hotarat sa fac eu un mic tutorial pentru cei incepatori carora unitatea le scuipa cd-urile (dupa modificare a citit cd scris cu 20x+).
Scule necesare: 2 torxuri: 1x20T ; 1x8T precum si o surubelnita de ceasornicar in cruce ph 1+ (asa scrie pe trusa, rog a se rectifica).
Pasul 1: scoaterea unitatii din masina. Aveti internet va descurcati: 2 bucati de sarma de 220 din aceea verde cu galben etc.
Pasul 2. Demontarea fetei: Avem nevoie de o cheie Torx de 20 pentru a desuruba cele 4 suruburi de pe margini.

Pasul 3: Demontarea capacului superior. Aici vom folosi cheia de Torx de 8 pentru a desuruba cele 4 suruburi de aici

Pasul 4: Demontarea unitatii de citire a cd-urilor.
Pasul 4.1 Ridicam de unitatea cd in sus cu grija
Pasul 4.2 Deconectam mufa rosie de aici prin tragere usoara, atentie la reasamblade, mufa merge pusa doar intr-o singura pozitie deci nu fortati

Pasul 4.3 Demontarea capacului superior al unitatii mici: Aici vom avea nevoie de surubelnita ph1 (cruce, pe trusa scrie ph1) pentru a desuruba cele 4 suruburi ce tin capacul:

Pasul 4.4 Demontarea bratului ce tine cd-ul pentru a avea acces la capul de citire. Trebuie sa dezarmam arcul din stanga prin apasare si in acelasi timp il mutam in exterior

Pasul 4.5 Ridicam de brat si tragem de el in stanga (sta pe doua picioruse)
Pasul 5 Localizam capul si cu un betisor de ureche (nefolosit) vom sterge cu grija lentila

Pasul 6 Se reiau pasii in ordine descrescatoare.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR