Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Seda

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara , am un opel frontera A 2.5 TDS , si zilele trecute mi s-a rupt cureaua cu caneluri , si intinzatorul. Bucati din curea mi-au intrat la fulie (axul fulie, nu stiu cum sa ma exprim mai bine), si cred ca mi-a rupt semeringul ca imi pierde ulei . Astazi am vrut sa dau jos fulia, am desfacut piulita cu tubulara de 41 dar nu am reusit sa dau afara fulia , nu imi dau seama daca e pe pana sau pe caneluri.

Am facut si niste poze sa va arat:

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Desfaci cu 41 si o bati cu ciocanul usor,st,dr.Este pe pana,ar trebui sa iasa usor,dar probabil ca ceva o impiedica-rugina.Simeringul e cam 100 ron pe original,si 15-20 ron de la un magazin de simeringuri oarecare.Ideal ar fi sa iei un simering cota mai mica la interior,si sa iei si o fatza curata la axul pe care calca,pentru ca daca ai santuri de le uzura,degeaba-l schimbi.Ii pui strungarului in brate si simeringul,si fulia.Sa-i specifici vanzatorului ca motorul se invarte invers.
Daca nu e tarziu,diseara iti pun o poza.
PS-daca esti acolo,desfa si suportul de la vascocuplaj,si vezi ca ai un rulment cu surub gresor.Desfa-l si baga-i vaselina,ca in mod sigur nu mai are.
  • Seda

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am incercat ieri cu 2 liviere sa scot fulia si nu a mers, nu am mai batut cu ciocanu in ea ca nu avea rost . Azi am confectionatat o presa dintr-o bucata de tabla rotuna , am dat 3 gauri de 10 , si am prins 3 suruburi in fulie , iar cu un surub mai mare proptit in axu de la vibrochen am reusit sa scot fulia.
Uite poze ca sa intelegi mai bine :


Am vazut postarea ta mai devreme de pe telefon , la suportul de la vascocuplaj te referi la suportul de la paletu de la ventilator ?

Ps:
Uite cum am confectionat si suportul de la rola intinzatoare:


Am avut material . bronz cu diametru de 83 cm( mai mare cu 3 mm de cat diametru exterior al intinzatorului) am mers la strung am facut flansa de 13,5 cm grosime , am dat gaura pe mijloc iar apoi am facut un canal care sa intre in gaura de la capac de 3.5 cm (atata mi-a permis) , unde sa rupt intinzatorul iar pe centru am mai facut un sant din 2 cote care sa se ghideze, un surub mai lung cu vro 2 cm jumate fata de cel original si cam asta e. Acum pot sal las si auto reglabil , iar daca il strang mai tare e mecanic.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da,la suportul elicei ma refer,care ramane pe bloc dupa ce desfaci vascul..Are 4 suruburi.Dedesubt e un rulment care in mod sigur sufera de uscaciune.Daca-l desfaci,vei vedea imediat surubelul de care zic,e pt.gresat.
Si asta cu intinzatorul e o solutie foarte buna,pune-o mai bine aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=79774 in detaliu,ca sa o gaseasca cine cauta.
Eu il am fix de vreo 3 ani,altfel facut ,e adevarat,dar se ajunge la acelasi rezultat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR