Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Despre ce sonda zici tu?
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Poate nu m-am exprimat bine in postarea anterioara. Cred ca i se zice sonda de presiune si plasticul din capatul arcului e impins de presiunea benzinei la baza borcanului anti-val. Nu am fotografiat, dar am gasit pe internet poze identice cu problema mea:


Am bagat o surubelnita plata si am impins platicul pe tubuletul lui:



Deci problema rezolvata! Dupa ce ceilalti 7 pareristi pe care i-am vizitat (mecanici si electricieni) m-au facut sa cheltui peste 1.000 de Euro cu piese, manopera, benzina pentru remedierea problemei pe parcursul a unui an si jumatate. Ce nu am observat era ca mergea in suturi, dadea in nas sau taia din acceleratie sau toate la un loc, sub nivelul de 20 Litri de bezina in rezervor. Acum, seara, "m-am dat" undeva la mai putin de 15 litri in rezerevor si merge "brici". Probabil careva mi-a suflat cu aer sub presiune pe conducte si mi-a impins acel blocator prin locurile (service-uri) pe unde am lasat-o...sunt economist, scuze lipsa de exprimare "auto-tehinca".
Multumiri si lui Cogi din Arad care mi-a gasit problema,

P.S.: Am rezolvat problema! Asa ca rog un moderator sa puna postarea mea (corectata daca e cazul) in primul post.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cu alte cuvinte, regulator presiune benzina dat peste cap, exact ce bigelectro spunea ca trebuie masurata presiunea la rampa cu un manometru calibrat. Mai greu era de ghicit faza cu 20 litri, 15 litri...
  • ablan

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Bravo, ma bucur ca ai rezolvat si ca nu ai abandonat masina la vanzare. Sa nu-ti para rau de banii cheltuiti in totalitate, te-ai ales cu cateva piese noi la masina si know how.
Bafta in continuare
Skip ads

  • IMille

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2020

  • Mesaj Privat
tot aceasta problema o am si eu cand accelerez imi sare si revine dupa aia merge
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cand completezi la profil campurile poate vei primi un raspuns, pana atunci ne gandim la drujba, trotineta, avion...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR