Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ultimul consum: am mers 260km cu 30 litri. Adicatelea 11,5!
Benzina de la Agip.
Incep sa mai respir si eu... Razz

Acum am pus de la Mol, dar cum e vorba de doar 10 litri, n-am cum sa calculez. O sa incerc sa vad consumul in afara in weekend, cand fac cu el primul drum mai lung (200 km).

Am depasit primii 1000 de km cu Opelasul, si sunt super-duper-multumit. Smile
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am fost astazi la Motorland (Piata Muncii) pentru a intreba despre preturi.
Am observat acum cateva zile ca cureaua de la servodirectie arata cam nasol, si m-am gandit sa o schimb.
Cum am probleme clare cu termostatul, am dorit sa stiu cat e si ala.
Si cum nu stiu exact cand a fost schimbata cureaua de distributie, un pret de aflat nu strica...

Iata preturile:

Curea servodirectie: 162.000
Curea distributie: 560.000
Termostat: 700.000

Nu mi se par mari.

La inceputul lui mai o sa vad daca merita sa le schimb pe toate.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
dupa cum am mai citit pe forum termostatul merita sa il schimbi ca sa ajunga mototul la temp otima de lucru , asa poate iti va scadea si consumul si uzura motorului Smile
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Exact. Consumul mai ales m-a cam speriat... acuma ce-i drept s-a dus sub 12/100 dar si asa e mare: ar trebui sa fie undeva sub 11.
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Consumul nu mi se pare mare deloc. Gandeste-te ca la mine la 1.6 16v este dat consumul de producator in oras 11,2 l/100. Cum tu ai motor mai mare si tehnologie mai veche ar trebui sa fi multumit...
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
cam mult, Inginerule, esti sigur pe cifrele alea ?
cat despre motorul de 2l, cred ca 12 la suta in oras e ok. imi ia mie 10 si e destul de lenesa...
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Inginerule, pe cartea masinii spune ca in oras consumul e 10,3%.
Acuma, masina avand 13 ani, n-oi vrea eu chiar atat.
Dar mi-am propus s-o duc in jurul valorii de 11. In special am renuntat la talpile pe care i le dadeam cu frenezie in primele luni (am venit de pe Dacia... Embarassed ).

La toamna o sa-i pun scut, pentru ca pe gerul ala motorul se ventila pe dedesubt de nici nu mai era nevoie sa fie stricat termostatul... Stie cineva cat costa un scut?
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am mers in weekend pana la Sinaia/Busteni si inapoi.
Constant 110-120 pe sosea, 60-70 in localitate.

Consum evaluat pentru 290km: undeva intre 5,9-6,4%.

Cool! Very Happy
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ah, uitai: aveti poze in sfarsit la garajul meu... Razz
  • sfi16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1990 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
cred ca ar trebui sa fi multumit de consum.eu am vectra A c20xe si din cate stiu eu consumul e asemanator.de 2 ani de cand o am nu am avut consum sub 11 oricat de economic as fi mers.(am facut cu ea cam 45000 km).in mod normal am cam 12,5-13%.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
offtopic: am dat cu ochiul prin garajul tau si...

"Eroare generala: Sorry, this user does not exist "

maddan a scris:Ah, uitai: aveti poze in sfarsit la garajul meu... :P



ps: acum vad ca nu merge garajul la nimeni :(
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca s-a reparat garajul

...Am bagat benzina de 99 de la Petrom, si masina zburda. Misto! Cred ca o sa continui cu benzina asta, desi e 35k lei...
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
...Ieri mi-am pierdut toba finala pe drum, la o trecere de tramvai luata mai in forta... Very Happy

Cum era oricum cam dusa, si cum mi-am dat seama ca am pierdut=o de tot de-abia dupa 3-400 de metri...

Asa ca trebuie s-o inlocuiesc... Sad
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Bon, cumnata-miu mi-a cumparat toba finala, zice el nou-nouta (dar de la un magazin sh).
Adaugam 1.350.000 ... :rolleyes:

O sa o montez in weekend si tot atunci o sa notez de la ce magazin a luat-o (mai ales daca o sa-mi convina cum arata).
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
...Toba e luata de la un magazin de pe Mihai Bravu, vizavi de benzinariile de dinainte de podul Vitan.

Pe de alta parte, daca am facut o afacere cu toba, nu am gasit nicaieri suportii de cauciuc (tampoanele), asa ca am fost nevoit sa iau de la arbetii din zona, cu 150k lei pentru doua bucati Sad

Ieri masinuta a depasit bariera celor 170.000 de km... Smile
Dupa o examinare mai atenta a motorului am tras concluzia ca ma mai duce in buna stare pana la 185.000 de km, moment in care se va impune probabil un RK daca vreau ca masina sa-si pastreze performantele.
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Doar 15.000 km ii mai dai motorului tau?? Nu prea sunt de acord cu tine in aceasta privinta! Ce are? in momentul actual consuma ulei, bate ceva la el?? In cat timp faci cei 15k km? daca in acest moment mororul tau nu consuma ulei decat in limite si nu are nici o bataie, cu un ulei de calitate eu ii mai dau 100k km!! Bine-nteles daca e exploatat cu bun simt!

Eu la Astra mea i-am pus o finala de SupeR Nova! Nu prea aveam bani in acea perioada! M-a costat 400k in comparatie cu cea pt. Opel care era 1300k
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@andei: se potriveste toba finala de SuperNova pe Astra fara nici o adaptare?
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
maddan a scris:...Toba e luata de la un magazin de pe Mihai Bravu, vizavi de benzinariile de dinainte de podul Vitan.

Pe de alta parte, daca am facut o afacere cu toba, nu am gasit nicaieri suportii de cauciuc (tampoanele), asa ca am fost nevoit sa iau de la arbetii din zona, cu 150k lei pentru doua bucati Sad

Ieri masinuta a depasit bariera celor 170.000 de km... Smile
Dupa o examinare mai atenta a motorului am tras concluzia ca ma mai duce in buna stare pana la 185.000 de km, moment in care se va impune probabil un RK daca vreau ca masina sa-si pastreze performantele.


toba e chiar de vectra a? deh, trebuie sa schimb si eu tobele ca-s sparte sitele. e vreo problema ( afara de zgomot ) daca merg cu tobele asa ? se simte la cum mere masina?

sunt tare curios ce examinare a motorului te-a dus la concluzia asta. parerea mea e ca daca nu mananca ulei peste limitele admise mai mere linistit pana la 200 mii. mai ales ca am vazut ca nu faci f. multi km. si la motorul de 2l nu cred ca esti penalizat prea tare la putere.
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Toba este de Opel Vectra A. Omu' le are introduse pe computer si foarte bine ordonate.

Diferenta este notabila: inainte aveam tot felul de zgomote de sub masina, chiar daca sudasem toba si o reparasem pe ici pe colo si nu era "sparta". Acum in sfarsit este liniste. Chiar prea liniste, caci daca opresc muzica aud un scartait sub volan pe care nu-l distingeam inainte... Very Happy

Si masina trage frumos, fara intreruperi. Posibil sa scada si consumul, dar cum e vorba de zecimale de litru, n-am cum sa fiu sigur.

Despre motor: asa sunt eu, mai pesimist... Razz Daca masina are intr-adevar 170k km, nu ar trebui totusi sa-mi fac probleme. Cum ea dateaza din '92 insa...

Am facut cu masinuta ~2800 de km in 5 luni, si estimez ca voi face circa 8-10.000 km pe an (cu tot cu concedii...). A consumat in 2800 de km un litru de ulei. E mult, e putin? Mie mi s-a parut cam mult...

In toamna ii pun un 10w40, da' pana atunci se va multumi in continuare cu Mobilul 15w40...

La furtunul de economisire scoate un pic de fum. In rest are putere garla, da' are si 115 cai... Razz

Hai ca m-ati mai linistit. O sa-i planific rk-ul (daca o sa mai tin masina pana atunci) la 200k km, adica peste aproape trei ani... Should be fine by then...

Ideea era ca s-ar putea sa am ceva bani in toamna asta, si ma batea gandul sa-i fac un upgrade considerabil: aer conditionat, tinichigerie (pasajele spate trebuie refacute cam intr-un an) si vopsitorie si eventual un rk.

M-am tot uitat la alte masini putintel mai noi care sa aiba AC si altele, da' nu am vazut niciuna care sa arate ca a mea pe dinauntru (adica pur si simplu noua, velur, alea alea). Si in 5000 de E nu prea am sanse sa gasesc... (asta pana in iulie, cand intra in sfarsit marii dealeri de auto Sh pe piata noastra).

Cred ca imi place prea mult Opelasul asta ca sa ma despart de el prea devreme Razz
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
papa cam mult ulei intr-adevar. eu in vreo 10 mii km am completat mai putin de jumate de litru ( cat ramasese din bidonul de 4l de cand am schimbat uleiul ). am pus Castrol 15W40.

totusi, am mers cam jumatate in afara unde merge absoul lejer motorul, temp sub 90 grade, fara forja, nu prea are de ce sa pape.

zgomotul nu ma deranjeaza momentan ( si eu aud un scartait la volan de cateva zile incoace !! ) dar vreau sa stiu daca faptul ca tobele sunt sparte poate afecta motorul, catalizatorul, etc. sa nu credeti ca face ca un avion, doar un pic de zgomot mai mare Smile)

cu RK-ul stai linistit, parerea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR