Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
model : vectra b, 1.6, 16v, x16xel

Masina a avut de tras destule, a primit o segmentare si de curand i-am schimbat garnitura de la culbutori.

Acum nu inteleg pe unde se prelinge ulei... are in el 10w40 castrol. Pun o poza poate ma poate lamuri cineva .
La mecanic, nici nu a vrut sa se uite prea bine la ea. A zis ca da ulei pe la evacuare si e gata motorul. Mentionez ca nu scoate pic de fum, dar e plin de ulei si se vede cum scade nivelul, iar pe la garnitura de la capac nu curge ulei. Nu inteleg de unde vine, poate fi de pe la distributie?





  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Garnitura capac culbutori uzata trebuie schimbata (numai sa fie numai de la ea la mine asa a fost prelingea pe tot motorul)
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Dar nu pare ca ar curge deloc pe acolo... am dat jos capacul ala din plastic si chiar nu se prelinge deloc pe la acea garnitura... ori nu imi dau eu seama... dar totusi, dispare prea mult ulei intre verificari si de consumat nu consuma... nu scoate pic de fum... asta dupa 1 an de la segmentare
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Sterge si dupa ce faci un drum cu ea vezi de unde prelinge.
Daca te uiti la prima poza cum a ajuns uleiul acolo (daca era garnitura chiuloasa era mai jos ulei nu la capac)
Verifica toata margina la capac culbutori.
Desfa si tabla aceea sa vezi mai bine.

De la distributie nu cred sa fie, daca era iti prelingea pe la distributie pana la Fulie jos.
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
posibil capacul sa nu mai aiba planeitatea. cand ai facut motorul ai facut si planeitatea la capac?pe mine m-a pus mecanicul, a zis ca in timp se ovalizeaza, si degeaba ii schimb garnitura la culbutori...., poate nu e strans bine, a si nu cred ca , capacul ede plastic. ede aluminiu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR