Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • andreo27

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Am vazut ca mai e un topic pe aceasta tema dara fara raspunsuri.
Scurt istoric: am avut si eu problema cu sistemul pvc si am decis sa cumpar o galerie de admisie noua ( supapa de pe cea veche lipsea / era rupta) si un capac culbutori nou ( diafragma de cauciuc de pe cel vechi era sparta) in ideea in care sa le repar pe cele vechi (kit reparatie pentru galerie + supapa noua pentru capac ) iar cand vor crapa cele noi sa fac doar schimb . Problema a aparut cand am vrut sa montam galeria noua, pentru ca surpriza, este diferita fata de cea veche. Practic are o iesire pentru un senzor lipsa (vezi foto)




Am cautat peste tot pe internet si local, toate galeriile noi vin doar cu o singura iesire , doar cele pe original vin cu 2 dar iasa din discutie din cauza pretului aberant. Una sh nu as lua pentru ca nu stiu care e situatia valvei si nu rezolv problema. Mai mult decat atat, pentru a nu bloca mecanicul am fost nevoit sa montez galeria veche inapoi, dar cu capacul nou ceea ce inseamna ca nu pot folosi masina pentru ca va crapa din nou diafragma din capac.

Astfel, in afara de varianta sh sau kitul de reparatie care vine din afara tarii ce variante as mai avea?
Oare chiar nu a schimbat nimeni pana acum galeria de admisie la motorarele astea?

Multumesc anticipat!


MODEL: Astra 2012
MOTOR: A14NET
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Blocheaza cu ceva si pune si un capac cu surub si gata, daca atat difera
Bine ca nu are in minus o gaura
  • andreo27

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Pai asta e diferenta , cele originale ( implicit cea de pe masina ) au doua iesiri , iar cele noi after market au doar una in coltul stanga sus.
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Cum saracia sa cumperi alta galerie cand rezolvarea tzatzei din interior costa cativa lei? S-a mai scris si am mai scris.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR