Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca gasesti Audi in mintile lui nu e de stat la discutii, insa mare atentie la verificare.
Singurul lucru la care un Opel Astra H este peste un A4 din 2002-2005 este siguranta, vezi testele euroncap.
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Ce tare. noi pe clubopel ii recomandam audi iar pe vwforum ii recomanda opel Smile)))))))))))
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
A4 B6 si Golf 5 sunt masini care arata bine, au imagine buna, interior si confort f. bun si ar fi o varianta castigatoare DACA ar avea sub 150.000 km reali.
Cum acest lucru e aproape imposibil pentru ca sunt masini in jurul varstei de 10 ani, eu zic ca, daca nu vrei batai de cap tot timpul (usi si geamuri blocate, turbine, martori in bord- electrica, A.C.,etc) , ies primele din calcul.
Astra H e o masina ok (are cate putin din toate) si e cea mai ieftina la achizite si intretinere.din lista.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Si daca audi ar avea sa zicem 250.000 km reali cu reviziile facute ( carte ) care ar fi problemele fata de un opel la 150.000..?
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.9 CDTI 120CP in 8V a fost si este un motor foarte reusit! Din experienta proprie, rar am intalnit un asemenea motor diesel pe vreo masina, fiabil, potent si cu un consum de invidiat.Vectra C cu pilotul automat cuplat la 130km/h pe autostrada, imi indica un consum 5.3-5.4 % si asta si cu A/C permanent, ce puteam sa cer mai mult de atat?Pe o caroserie de Astra H, ma gandesc ca va consuma si mai putin, va fi si mai fasnet.
Vectra C a fost prima mea masina cu acest motor, (si eu si tata aveam amandoi Vectra C 1.9 CDTi de 120CP) si chiar si acum dupa atatia ani regret ca am dat-o, era o combinatie foarte buna.De curand si-a schimbat si tatal meu Vectra C-ul care l-a servit atatia ani, fiind si masina pe care am condus-o o buna perioada a adolescentei mele pana sa-mi iau si eu una, a dat-o la 230.000km, dar ne pare tare rau dupa ea acum.O fi Insignia mult mai aratoasa, dar nu se apropie de fiabilitatea si consumul pe care le avea Vectra C-ul.
Sfatul meu? un Opel cu motor Z19DT in 8V fara DPF de fabricatie cat mai nou! Eu ma gandesc serios sa caut un Opel pentru mine cu acest motor.TDI-urile de 1.9 131 CP de la VW sunt tractoare depasite moral si cu foarte multi kilometri, poate sa-mi spuna oricine ce-o vrea, nu se compara cu CDTI-ul de 1.9 de la Opel.Daca si in momentul de fata, 2.0 TDI si-o ia urat de la good ol' 1.9 CDTI, mai are rost sa mai pomenim de 1.9 TDI de 105 cai in 5 trepte?
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:@ daricata : masina perfecta nu este nici bmw-ul ; concurenta in clasele premium se tine intre bmw / audi si mercedes ; mercedesul cam iese castigator la orice capitol ; dar luxul se plateste scump ; Octavia 2 nu mi se pare deloc mai reusita decat octavia tour, ba din contra ; multi au confirmat asta ; in familie am o ocatvia 1 ( tour ) elegance din 2001 ( cumparat de noua ) , are momentan 240.000 km reali ; nu a avut probleme cu turbina sau ambreiajul ( aici am ramas socat ca nu s-a schimbat ambreiajul, dar este destul de tare momentan ) ; s-a schimbat EGR-ul o data, in rest, tot ce tine de bucsaraie pt ca la drumurile noastre nicio masina nu rezista peste 150.000 km cu bucsaraia originala, mai ales ca aceea a fost plimbata foarte mult pe drum de munte ( s-a construit o casa cu ea, s-a carat cu ea materiale la greu, remorca, etc ) ; 1.9 TDI este un motor foarte fiabil si din ce am citit si pe site-urile de afara ajung lejer la 700.000 km fara probleme ; pe vwforum chiar erau cativa baieti care din pacate si-au luat tepe...maisnile aveau 250.000 in bord ( si lor li se pareau mult oricum ) dar real 680.000 -500.000 , etc..sa numai mentionam si neamtul care a atins 1.000.000 km cu fabia lui 1.9 TDI ; eu prefer un diesel clasic,care mai bine face putina galagie decat sa dau 2000 lei pe o volanta sau sa repar turbine si kit-uri de ambreiaj prematur..la SH depinde foarte mult cum a fost intretinuta masina..starea turbinei este relativa...daca ii dai forja la rece, nu schimbi uleiul si filtrul de aer la timp durata ei de viata scade dramatic ; partea buna este ca se reconditioneaza cu ~ 800 lei deci nu este o paguba asa mare ; Audi da, mai mult ca sigur are volanta masa dubla; dar vwurile din acea perioada nu ; sunt sigur de asta ; la opel pare o cheltuiala in plus : DPF-ul, tija swirl, volanta ; si totusi, 1.9-le de 120 cp nu mi se pare cine stie ce..adica este ok, dar nimic mai mult ; 1.9 TDI 105 cp este mult mai agresiv si trage surprinzator de bine pt 105 cp ; consumul extraurban la mers normal este de 5 % ( chiar si mai mic ) iar urban 7-7.5 % ;

Mercedesul este nr.1 doar la confort, in rest jupanul este BMW, la toate capitolele.Subscriu la celelalte aspecte mentionate de tine.Pentru un autoturism SH conteaza enorm de mult modul cum a fost intretinuta si exploatata.Daca pana la circa 200.000km rulati fostul proprietar doar si-a batut joc de ea vei cumpara un autoturism uzat care merita o servisare generala, ceea ce financiar te da total peste cap.
Neamtul care a facut milionul de km cu Skodita sa diesel de 1,9TDI, si-a intretinut si exploatat autoturismul corespunzator.
Audi este o marca premium asa ca si intretinerea costa aproape dublu fata de o marca non-premium cum sunt Opel, Skoda si VW(Audi are inclusiv motorul de VW ca si Skoda sau Seat )
Daca iti permiti financiar, incearca sa mergi pe o Astra H fabricata in perioada 2007-2008, cu km cat mai putini prin tara, deoarece vei avea un autoturism vindecat de bolile copilariei.Unii zic ca motorul de 1,7CDTI si 101 cai putere este foarte fiabil.


Ultima modificare facuta de florin71 la Vin 25 Jul, 2014 10:03 am
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:La Vag 2.0tdi merita luata in calcul doar varianta CR...varianta PD e varza cu carnati la fiabilitate...

Varianta CR la VW, fabricata pana in mai 2010 , din punct de vedere al fiabilitatii este o mare teapa pentru cumparator pt ca iti creeaza mari probleme financiare in timp.Mai bine un tractoras decat mai putin zgomot insa mult mai mult timp petrecut in service si bani cheltuiti cu servisarea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR