Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • cenas

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Functioneaza si tempomatul , doar ce l-am probat ,merge fara nici o problema acum dupa ce am pus siguranta 18 .Mai ramane problema cu airbagu.Cum verific centurile de siguranta Alexandru?
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut inca odata. Daca ai posibilitatea fa o poza la plansa de bord , inclusiv airbag volan ca sa nu mai stam sa ne dam cu presupusul despre fel de fel de minuni. Mai exact sa vad daca sunt refacute. Pare cam dubios martorul din bord ,imi da impresia ca s-a incercat sa se puna banda pe el o metoda destul de veche de mesterit bec aprins airbag, ulteriro s-a scos siguranta nr 18 responsabila printre altele cu check-ul pe airabg , asta cu cu scosu siguranta 18 sigur este facuta de cineva care are habar de Opel. Eroarea pe switch-ul de la ambreiaj a fost generata pentru ca nu aveai siguranta nr 18 poti incerca sa vezi daca merge pilotul acum dupa inlocuire.
P.S. Toate masinile sunt manarite , unele mai mult unele mai putin . Nu da vina pe firma Opel pentru asta.
  • cenas

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am testat pilotul acum.Merge fara probleme.
Si poze cu bordul http://postimg.org/image/6i970ygcj/
http://postimg.org/image/9o0vftk1r/
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Aitbag-urile sunt ok, deci problema cu becul aprins este din alta parte. Uite o imagine cu toate sigurantele din REC la Astra H. Lista este luata din TIS (manualul oficial de diagnoza si service Opel) .In alte manuale precum si alte surse (google) nu sunt indicate chiar corect pozitia si functia sigurantelor.Verifica ca in slot-urile marcare ca "not in use" sa NU fie montate sigurante.Pot aparea anomalii daca se incearca ocuparea locurilor libere cu sigurante (bec airbag-aprins). Banuiesc ca te descurci cu engleza...

Skip ads

  • cenas

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de tot Op3l ca iti "mananci" timpul cu mine. Am verificat REC-ul si am gasit asa :pe locul F15 (care ar trebui sa fie "not in use" ) era o siguranta de 5A iar pe F16 liber. Am scos-o pe cea de pe 15 , am masurat-o si am pus-o pe 16.Nici o schimbare cu airbag-ul.
Mai lipseste F37 (interior lighting) , nu am pus-o pt ca momentan nu mai am sigurante dar ma gandesc ca nu are legatura cu aibagul din moment ce ii spune interior lighting.
In rest pare OK tabloul de sigurante adica exact ca in poza de la tine.
Si o poza cu REC-ul meu dupa asezare. http://postimg.org/image/68hxxprbl/
Pana acum am rezolvat:Pilotul automat,Ceata,Luminile din panoul de lumini.Am ramas cu airbag-ul si reglajul electric al farurilor care nici acum nu merg. Mii de multumiri.
Daca poti sa imi dai o poza si cu sigurantele de langa baterie sa le verific tot asa ar fi super.
  • cenas

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze pentru post consecutiv.Dar doar ce am demontat torpedoul pentru a curata mufa airbag si nu imi dau seama care este.Si plus de asta am gasit niste fire ce stau in aer si care par a veni din navigatie , respectiv din stalpul dreapta. http://postimg.org/image/lp91fwctr/
Si poze cu airbag-ul de deasupra torpedoului : http://postimg.org/image/n7sx4vcdp/
http://postimg.org/image/7ovh7r431/
http://postimg.org/image/jgqbkpby9/
Este in regula airbag-ul ?
As vrea sa curat si mufa airbag din torpedou dar nu imi dau seama care e.Vad ca e umblat pe acolo(izolat).
P.S:Am curatat mufele de sub scaune cu spray de contacte cu borna de la baterie scoasa.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Oh si inca ce urat e umblat... mufa airbag trebuie sa fie in lateral-ul airbag-ului. Nu o vei vedea decat daca dai jos airbag-ul.
Desfaci torx-ul si vei da airbag-ul jos, doar in acel torx se tine totul.
Eu am doua mufe de airbag, nu stiu de ce...?!?
Firul din dreapta cred ca e de la telefonul mobil al masinii, UHP parca se numeste sau cum...
PS: ti-e cazuta clapeta de recirculare, daca tot esti acolo demonteaza aeroterma si vezi daca e rupta, daca e rupta ai de ales: inlocuire sau reparatie. Aici vei gasi discutia despre clapeta de recirculare. Eu unul am reparat-o in toamna si inca sta bine mersi. Daca nu ai maini micute si nervi si o predispozitie in a te zgaria destul de rau, lasa totul balta si apeleaza la service.
  • cenas

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns.Clapeta nu e problema grava acum.Pe mine ma intereseaza in PRINCIPAL airbagurile deoarece am martorul inca aprins in bord .
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu unul zic sa mergi la o diagnoza... 50 de lei si ai scapat de tot sau iti poti cumpara tu un opcom 2010 china si iti verifici erorile, 3 diagnoze si ti-ai scos banii.
  • cenas

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Asta este mufa airbagului?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mdap ea este.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
horaa a scris:
Eu am doua mufe de airbag, nu stiu de ce...?!?
Ai airbag dual stage de aceea ai 2 mufe. Mai pe romaneste airbag-ul contine 2 capse pirotehnice, care se detoneaza simultan in cazul in care din neatentie intri cu 60 km /h intru-un pom, si doar una in cazul in care te lovesti tot de pom dar cu 30 km/h. In functie de forta G SDM decide ce si cum deschide...
@Cenas Pentru UEC nu este schema in TIS , de fapt este dar iti trebuie programul deoarece nu arata detaliat intr-o singura imagine ca la REC. Nu mai incerca sa cureti toate mufele de la airbag ca te apuca Revelionul si tot nu faci nimic. Ori iti iei un tester 120 RON Op com , si il pui cand vrei , activezi ce vrei , parametri bla bla bla ,,, ori dai 50 RON unuia care posibil sa nu aiba habar ce "e aia tester".
In afara de reglajul farurilor mai este ceva care nu-ti merge , gen stergatoare treapta mica /mare , pompa spalator parbriz ? Daca nu , vezi ce este cu sigurantele de la pozitia : 9 , 23, 31, 33. din UEC.


Ultima modificare facuta de Op3l la Lun 23 Jun, 2014 9:29 pm
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@Op3l - Da asa este, sunt doua mufe, doar ca una e in airbag si una e in aer. Asa e normal sa fie?
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Unele sunt precablate (pregatite) pentru airbag dual stage , sunt mai rare dar exista . In general daca masina este single stage ai doar o mufa.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si daca e dual stage nu ar trebui implantate ambele mufe?
Conform vin-ului din mesaj am asa: AIT = PENTRU AIRBAG BIFAZIC .
  • cenas

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am verificat sigurantele Op3l .9 , 23 , 31 LIPSESC.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Poi da, iti lipseste siguanta de la geamurile din spate.
Cenas tare frica mi-e mie ca ai luat o masina rostogolita si umpluta cu chit si din astea... sau ceva probleme grave de tot.
  • cenas

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
N am geamuri pe spate hora.Stai linistit am verifocat caroseria la cumparare dar nu aveam de unde sa stiu eu ca lipsesc din sigurante pentru ca nu avea nici o eroare in bord.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Exact, poate au fost schimbate usile si din lipsa de fonduri a pus usi fara geamuri electrice pe spate.
Verifica vin-ul sa vezi cate geamuri electrice ai la masina. Aici https://www.clubopel.com/vie...sc&start=4300 .
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
cenas a scris:Am verificat sigurantele Op3l .9 , 23 , 31 LIPSESC.

Avand in vedere ca esti la inceput pe Club Opel m-am interesat mai in detaliu legat de reglajul farurilor la masina ta . Dupa schema electrica teoretic siguranta pentru motorasele de reglaj al farurilor ar trebui sa fie F23 din UEC. Vezi ca tipul ala de siguranta lunga, este vreo 20 RON Smile, fa proba cu o surubelnita intre pini inainte sa cumperi.
Uite si o imagine, am incercuit cu rosul motorasul respetiv siguranta pe schema,

Multa lume umbla la sigurantele din UEC respectiv REC , si nu de putine ori nu mai stiu sa le puna inapoi ori le incurca etc. Asta nu inseamna ca masina nu este buna , sa fim seriosi...
@hora In mufa numarul 2 ai cumva vreo rezistenta montata intre pinii mufei sau pe cablaj?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR