Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • s_madalin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 2.0DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Salutare!

incep o discutie cu o problema pe care am tot cautat-o pe aici si nu am vazut pe cineva ca s-ar fi lovit de problema asta.
dupa ce in vara mi s-a rupt arborele cotit si am fost nevoit sa fac o reparatie capitala a motorului (vectra c y 20 DTH), pe joja de la ulei am constatat ca uleiul era la 1/2 intre minim si maxim... lucru de altfel normal, si nu s-a modificat intre timp... sau s-a modificat f putin, incat sa nu imi fac probleme.

A venit timpul unui nou schimb de ulei si acum cateva zile am fost cu masina si i-am facut schimbul de ulei+ filtre.
Am bagat 5,5 L ulei castrol 5w40 si cand verific joja constat ca nivelul era la minim, masina fiind pe plan orizontal, la service. am mai asteptat inca putin sa se scurga uleiul in baie sa vad daca nivelul se modifica in vre-un fel(si mecanicul era curios)... Nemodificandu-se am mai completat inca 250ml... Nivelul creste la 1/2 intre min si max. deci calculand ajungem la o cantitate de 5,75 l ulei.... mi-a fost teama sa adaug mai mult...
Ajung acasa si din nou verific uleiul dupa ce am lasat masina o noapte ”la orizontala” ... la fel... indicatorul de ulei era la 1/2...
Adaug si ceilalti 250 ml care imi mai ramasesera si in final uleiul ajunge la maxim pe joja.
Acum ajung la o cantitate totala de ulei de 6l ceea ce nu este normal pentru masina asta si imi e teama ca in felul asta o sa ii fac rau... mentionez ca inainte cand puneal 5,5 l ulei nivelul era la maxim... desigur se poate spune sa pun ulei doar pana la nivelul de 1/2... dar de unde stiu in cazul unui eventual consum cum si cat consuma?

nu stiu daca e posibil ca acea teava in care intra joja sa se poata modifica in timpul manevrelor de reparatie astfel incat sa imi indice gresit acum..
astept sa imi ziceti daca v-at confruntat cu o astfel de problema!
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E foarte ciudat nivelul de ulei la Y20. Eu puneam la schimb 5 litri si ajungea la maxim. Apoi dupa 1000 km mai puneam 500 ml si apoi pe la 5000 km mai puneam 500 ml, deoarece scadea la minim.
Stai fara griji, eu am pus in el si 4,5 litri si a functionat corect si fara probleme desi joja arata pe minim.

Ai putea incerca totusi o alta joja.
  • s_madalin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 2.0DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da am constatat ca si un pic daca e inclinata masina variaza extrem de mult nivelul pe joja... Am sa incerc sa pun si o alta joja... asunt chiar curios
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca s-a lasat sa se scurga foarte bine si uleiul vechi era foarte apatos e posibil sa se fi scurs de peste tot si atunci poate se justifica cei 6l de ulei mai ales ca ai pus un ulei foarte subtire.
eu cand fac schimbul de ulei patesc cam ca DB77AAA si abia apoi este uleiul la maxim si pot contoriza cat consuma desi la mine dupa 2 zile de mers deja se stabilizeaza nivelul de ulei si stiu exact cum stau...
Skip ads

  • dr_seby2000

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
dupa autodata 5,5 l cu filtru cu tot
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da insa mai este si cel din zona axului cu came pe care eu il suflu cu compresorul de fiecare data ca sa schimb cat mai mult din ulei sa nu se amestece cu cel vechi decat cel din supapele hidraulice si atata...
  • s_madalin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 2.0DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dr_seby2000 a scris:dupa autodata 5,5 l cu filtru cu tot


Da ai dreptate, insa dupa ce pun 5,5l la mine nivelul e aproape de minim, iar daca vreau sa ajung la maxim mai pun jumatate de litru, ceea ce nu e deloc in regula....
  • laurentiutataru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ce lungime ar trebui sa aibe joja?
Eu am masurat-o:
Vectra c 2.0 dti ( y 20 dth 101 cp) din 2002
- partea metalica 56,5 cm
- partea metalica + plasticul care intra in tub 59 cm
- partea metalica + plasticul care intra in tub + inel 63,5 cm
Astept si alte masuratori pt comparatie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR