Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Recent am cumparat un BC de pe un calibra,dar se afla intro stare jalnica,aici ma refer ca era murdar si scrisul era sters partial.




Am inceput sa caut metode pt a reface....am cumparat un marker negru dar nu prea a reusit,se vedea diferenta de nuante...si cu scrisul de culoare alba nu am rezolvat nimic....

Dupa aceea am inceput sa-l reconstruiesc intreg afisajul pe calculator si spun ca mi-a reusit....am facut in 2 limbi.....original am avut spaniola dar vreau sa-i pun germana Smile






problema este cu imprimarea...am incercat hartie alba (A4 de xerox) dar nu prea imi place mai ales cand il decupez....
mai am sa incerc hartia foto si ma-m gandit la hartie transparenta....se folosesc la desen technic..

Cel mai mult as prefera folia,ca nu trebuie decupat si cred ca ar fi mai frumos!dar de care folie?sa si pot imprima pe ea....

Exista ceva folie si se foloseste in electonica ....nu-mi aduc aminte de numele dar se imprima (doar cu imprimante laser) desenul PCBului!(oare de unde as putea procura,,,,poate ar functiona).
Daca cineva doreste desenul la scara 1:1 am sa-l postez.(acestea leam postat pt exemplu!)

Astept orice sugesti pt o rezolvare cat mai optima.
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
poate merge folia care se foloseste ptr prezentare pe retroproiector. aia se imprima cu laser sau jet si e destul de usor de gasit print orice magazin de birotica.

poti eventual sa vorbesti cu firmele de fac reclame (xerigrafie si imprimare pe suport flexibil din materiale plastice) ar putea sa-ti dea ei niste idei. de costat nu cred ca ar costa mult din moment ce e suprafata mica.


bafta!
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
da incearca pe folie de retroproiector printata la laser sau chiar la cerneala, dar trebuie sa astepti sa se usuce bine.

stiu ca asa am facut foi de prezentare la proiect, dar nu mai stiu cat de bine tin.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am cumparat folie de retroproiector,maine am sa-l inprim!
desenul l-am facut in 2 feluri(normal si efect de oglinda)
m-am gandit ca poate cu desenul catre exterior nu a tine mult si am sa incerc ambele metode,dar problema cu lipitul.....super glue nu cred ca ii bun,deoarece aleste suprasata dupa ce se usuca...ideal ar fi prenadezul dar nu-l va topi(diluantul ce-l contine) am sa incerc cu 1 bucata sa vad cum se comporta.
am sa postez fotografi dupa ce-l termin.

mersi
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mia reusit sal fac dar au aparut unele probleme!
am folosit folie de retroproiector si l-am imprimat cu imprimanta laser....ce nu a fost o idee prea buna!s-a topit folia dar cateva au iesit ok(abia l-am putut scoate din imprimanta)
am imprimat 2 tipuri de fete unul normal si altul in oglinda(invers)
la final am folosit cea inversa ca macar asa protejez scrisul sa nu se dea jos.



am sters cu spirt spirtul ce a mai ramas pe display



am folosit prenadez la lipit



la final cand toate au mers bine a aparut o problema!.....la ceas(unde indica)randul de jos nu prea se vedea,acoperea folia colorata....l-am fixat cum se putea la limita ci afisajul si spun eu a iesit destul de bine...dar am sa mai lucrez pe el mai tarziu sa iasa perfect ca nu prea l-as pune in masina asa cum este.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
incearca un print si pe una cu jet,.....dar nu mai fa poze cu blitz ca nu vedem nimic Very Happy
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
aia ii problema ca frara blit iese naspa rau dar am facut unul





mai tarziu am sa mai fac ceva poze si o sa postez
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR