Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • olteanuu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2013

  • Mesaj Privat
salut am si eu p problema la un opel vectra c 1.9cdti 150cp an 2005,decurand am schimbat admisia findca tija aceea swirl nu mai era pe admisie,si deja prindea aer si imi afuma motorul ,am inlocuit cu una de pe alta masina dar in stare buna ...acum aceasi problema nu functioneaza nu inchide si deschide clapetele, masina iar nu are putere abia trage...am inteles ca este un model de admisie care nu are acea tija swirl care fc probleme motoarelor de 150cp des intalnite Sad este cumva si vreun model asa cum am auzit sau se poate repara acea tija ?
daca ma poate ajuta vreun opelist Idea
cu stima... Wink
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Galeria noua are tija swirl metalica si din cate am inteles nu se mai strica.
Daca tija ta e la locul ei, e posibil sa ai probleme cu motorasul care o actioneaza.
  • olteanuu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2013

  • Mesaj Privat
da este inca acolo da nu lucreaza bn la doua dopuri sau cum se numesc de pe tija au joc mare mai ca iasa...
  • aplesa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa schimbi galeria pentru ca sunt gripate clapetele din interior. Si sa testezi si functionarea motorasului care actioneaza tija. Atentie! Poate la motoras ai numai o problema de contact la mufa, verifica si asta.
Skip ads

  • HENDRICH

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu personal am scapat de acele clapete, am dat galeria jos, i-am scos clapetele si in gaurile care au ramas in galerie am lipit niste dopuri de poliamida. Singurul inconvenient este putin mai " puturoasa " intre 1200 si 2000 rot/min.
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
olteanuu a scris:salut am si eu p problema la un opel vectra c 1.9cdti 150cp an 2005,decurand am schimbat admisia findca tija aceea swirl nu mai era pe admisie,si deja prindea aer si imi afuma motorul ,am inlocuit cu una de pe alta masina dar in stare buna ...acum aceasi problema nu functioneaza nu inchide si deschide clapetele, masina iar nu are putere abia trage...am inteles ca este un model de admisie care nu are acea tija swirl care fc probleme motoarelor de 150cp des intalnite Sad este cumva si vreun model asa cum am auzit sau se poate repara acea tija ?
daca ma poate ajuta vreun opelist Idea
cu stima... Wink


a aprut un chit de reparati pt tija dar costa in jur de 250 lei,iti recomand sa elimini clapetele.
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Unde gãsim acel kit de reparatie?
  • jagopap

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Aici:

http://swirlrepair.com/Kaufen_en.html

sau

http://www.ebay.de/sch/i.ht...t=0&_from=R40
Skip ads

  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Ms
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Si eu am avut tija cazuta...si am ambutisat gaurile deasupra si e ok...am mers cu o vectra cu tija buna si nu am vazut diferente mari...mai ales pe butonu sport nu se simte nimic
  • gabygtc

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Am si eu probleme cu tija swirl si ma gandeam sa astup gaurile , unde ati facut aceasta operatiune si cat a costat? Multumesc !
  • bibanu14

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2014

  • Mesaj Privat
pentru cei care au renuntat la tija swirl, si au astupat gaurile de la admisie, ce consum au in oras... (z19dth), sunt in situatia de mai sus cu tija picata, + ulei mult la clapete,(motorasul ce actioneaza tija functioneaza) la momentul actual am un consum de aprox 12% in oras stil condus 65% mai agresiv, 35% normal, daca schimb admisia cu cat influenteaza consumul...astept raspuns. este fara DPF(filtru de particule).... in cumputeru de bord arata 8.1L average consumption, in realitate 12L, testat la pompa, facut plin, dupa 100km am mers din nou la pompa au intrat 12L.
Skip ads

  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu influenteaza mult consumu..iti dau exemplu la relanti, cei cu tija cica au 05-06 eu am 07-08. In oras Bucuresti am consumu de 10.2 acum iarna, si vara aveam 7,5-8,5 cam asa. Merg cu tija anulata din Mai 2014.
  • bibanu14

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Nu calcula consumul la relantiu din pct. Meu de vedere nu ii relevant, important ii cand ruleaza masina nu cand sta pe loc ca nu ajung nicaieri daca stau, de ex la relantiu acuma imi indica 0,4-0,5/ora dar in rulaj 12litri in oras.
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Eu acum am 10.2 pe bc. Merg cu 100 de lei fix o sapt, si nu intra pe rosu, ajunge la ultima linie. Merg dimineata si seara cand e si trafic... consumu asta il am.
  • aplesa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Consumul e mare. Mai sa egzista ceva probleme pe acolo
  • bocyone

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
In legatura cu tija swirl cazuta si eroarea P1109 va pot ajuta sa scapati de eroare si sa nu mai aveti nici pierderi de presiune din galeria de admisie. Tija swirl am dat-o jos si am blocat clapetele pe deschis. Toata reparatia a fost facuta de mine in aprox 3-4 ore si cu 50-60 lei pt materiale. Am 40000 km si n am mai avut nici eroarea nici pierderi de putere. Cine vrea sa l ajut si sa i explic cum poate repara cu bani putini si fara sa schimbe galeria de admisie sa mi lase un mesaj.
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Tija se anuleaza si din soft?
  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu,tija se anuleaza fizic pe motor.nu are treaba softul.Ca doar nu i dpf sau egr.
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stiam ca tija este miscatã de un motoras care inchide/deschide clapetele din acest motiv am intrebat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR