Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ASTRA CLASIC II MOTOR Z17DTL
16800 KM REVIZIE LA 2 ANI

programare la 10, am fost la 9,45 intrat la 10,10 +
am stai in service linga masita +
vorbit cu baietii care au facut treaba +(spun mai jos)
motorul meu este isuzu=nu are probleme deosebite +
schimbat ulei si filtre =total 464,30piese si 154,00 manopera deci 618 30 ron-am luat vechile filtre sa stiu ce caut altadata.
se poate revizie si cu consumabilele tale
JALE ,JALE CE ESTE IN FILTRUL DE POLEN=cred ca trebuie schimbat mai des
intra 5 litri de ulei nu 4,5 cum credeam eu
s-a lucrat repede si destul de bine = la ora 11,10 masina era in parcare ; deci lucrul efectiv o ora cu mine pe capul lor intrebind de una de alta +
si un mare ------
la facturare conform normativului manopera=2,2 ORE SI CU 70 RON/ORA este de 154 ron -
deci furt pe fata o ora de mnopera am incercat sa fac ceva dar ASA E NORMATIVUL!?!!!
alt mare ---
dar asa fac toate astrele si vectra= zgomote in usi,stilpi etc,au fost serviabili,am facut un drum, s-a gresat cu un sprei cu vasilina lichida,pigulit etc= nici un rezultat
am vorbit cu cel de la tinichigerie-singura nefacuta e sa se stinga usile mai mult dar atunci nu vor mai fi aliniate(am renuntat)
acu ce sa zic =tot ce scrie in panul derevizii opel s-a facut in mare cel putin vizual (mai putin stringerea rotilor,inlocuire baterie telecomanda-am 2 ani,verificare ulei cutie de viteza si nici nu a fost pusa la tester dar nu am avut coduri de eroare) =dar m-am uitat si eu pe sub ea si nu am scurgeri de nici un fel

si cite ceva din ce am aflat:
1. valva EGR este electrica ca un solenoid situat la motor in partea spre sofer (se inlocuieste nu se repara-e capsata)
2. nu am pompa de injectie in adevaratul sens al cuvintulu- este o pompa care lucreaza sub presiune inalta(a nu ramine fara motorina ca se aeriseste f f f greu)
3. injectoarele sunt comandate electronic(debitul lor),(nu se aeriseste niciodata pe la ele)
4. probleme la acest motr apar in timp cind se fisureaza racitorul de ulei(apar mici bule de ulei in vasul de expansiune)
5. daca schimbi FILTRUL DE MOTORINA trebuie sa completezi cu motorina peste filtru pina cind trece nivelul peste acesta-sunt niste furune acolo,apoi se da la cheie si o ia usor(nu pe la injectoare)
6. a nu se spala motorul -este prea multa electronica acolo-pericol
7. nu am placute de frina cu avertizor(depinde de dotare masina)dar toate au doua tablite la placute un pic mai lungi decit acestea si cind ajung la disc fac zgomot si se aude
8.in 16 mii km nu am jocuri si probleme la directie etc + pentru marca opel (spuneau baietii ca la kalus la fiecate revizie string toate suruburile ca sunt pe jos)

cam asta e
daca am fost confuz-e o calitate de a mea dar nu am facut-o intentionat

si inca ceva
masina are un zgomot mai rotund,mai silentioasa
nu este doar o parere
daca v-am plictisit va rog scuze
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Si eu trebuie sa fac in maxim o luna revizia de 1 an si cred ca o sa merg tot la Di-Bas, de unde am si cumparat masina (Astra Classic 1.4).

Te-ai rugat mult de ei ca sa te lase in service? Si eu vreau sa stau langa mecanic cand face revizia, cu consumabilele pe care o sa mi le cumpar de la Opel Shop.
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
au zis ca nue problema
toti-aproape stateau linga masini
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru promptitudine!
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Multumim de sfaturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR