Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salutari, o parte din voi ma cunosc. In 2005, dupa ce am luat teapa, am schimbat un motor z18xe de pe astra g. Am mers cu el 250.000 km si au inceput sa imi pice anexele. Nu am schimbat nimic la motor in toata aceasta perioada. Anul trecut am mers in germania si am schimbat motorul din nou, cu unul de 60.000 km. Reali. Costuri 1200 euro. Cu toate anexele, inclusiv cutie. Insa noul motor a stat 1 an pe tusa, fiind de pe o masina lovita din Dresda.
Motorul este sus pe masina de 1 an, merge extraordinar, se simte ca are putini km, diferenta este simtitoare.
Am o mica problema, consuma ulei in turatii. Anul trecut am facut chiloasa cu totul, am simtit un plus de putere, dar consumul a ramas.
Acuma sunt in concediu in Grecia. Am venit din Timisoara 1.000 km cu maxim 120 la ora din cauza limitelor de viteza, am ajuns in Grecia, ma uit la ulei, consum ZERO. Am bagat ulei pana sus la joja cand am plecat din Timisoara.
Acu 3 zile am mers 500 km pe aici, am mers 130-140 la ora, ajung inapoim verifica uleiul, s-a dus 1 linie.
Ieri am facut un mic raliu pe un munte pe aici, 4-5 mi ture, curbe, etc... 70 km. Ajung acasa... verific uleiul.. s-a mai dus o linie.
Concluzia ca in turatie si in forta conuma ulei. Ma gandesc sa il segmentez. Sunt prea multumit de motor ca sa il las asa.
Ah.. si in forta, adica la deal si etc, se aude o bataie constanta, incet, dar se aude. Nu are treaba bataia cu turatia. Sau cel putin asa mi se pare mie.
Poate sa ma sfatuiasca cineva care s-a lovit de aceeasi situatie? Si linia aia de la joja este 200 ml? Ca am citit ca toate cele 5 linii sunt 1 litru.
Masina cred ca are 500.000 km pana acuma si nu as da-o inca pe alta. Smile
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Asta fac eu acum, repar un z18xe

Poti verifica compresia ca sa vezi daca sunt segmentii dusi?
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Primul lucru ala o sa fac, cand ma intorc acasa.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Faci treaba asta si dupa vb de segmentare.
Daca ai si uzura pui segmenti la cota marita si aia e, ii faci compresia boboc fuge mai tare:)
Asta stiu eu.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Consum la turatii mari=segmenti uzati.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR