Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Recent am cumparat un opel asra h 1.7 cdti 101 . masina merge perfect, nu trage standa /dreapta . pe la 140 km /h are o vibratie in volan & pozitia volanului nu e corecta .
Problema arta in felul asta , roata dreaprta este iesita aproximatib 7-8 cm in exterior fata de cea stanga
roata stanga
problema cauzeaza asta --->
pozitie volana 2-3 grade drapta -->
sugestii?
ce poate cauza asta ?
cum se poate remedia ?
multumesc !
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
trebuie sa refaci unghiul de fuga sau masina fost lovita si este descentrata.
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Si mai poate fi centrata daca a fost lovita ?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cam greu sa o mai faci cum trebuie sau trebuie destul de multi bani. Posibil doar cu schimbarea jugului motor si verificat pozitie amortizor respectiv schimbate verificate bratele de la roti... la final facute unghiurile normal...
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca diferenta este de 7-8 cm pentru ca suna enorm...?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa nuantele de vopsea diferite pare sa fi fost trosnita tare fata si facuta de mantuiala. Se poate face, indreptat lonjeroane si mascata lucrarea. Mascat ca sa o poti vinde, la ITP sau RAR nu se accepta sudura etc. Unghiurile se fac, volanul se pune drept. Nu imi place textura plansei de bord, oare mai ai airbag ?

Nu inteleg cum puteti cumpara masini strambe, macar atat, vizual daca nu te pricepi mai mult. O duci la un service in care ai incredere sau o vede cineva priceput pe teren neutru ca deh, unii samsari sunt cu pata pe cel care o verifica si se protejeaza si ei cat pot.
Chiar ieri am vazut un H, dezastru dar nu ca la tine, macar era dreapta dar se vedea clar interventie la lonjeroane, pierdea ulei, AC nu mergea ca era spart radiatorul sau mai stiii pe unde, lovita de grindina, inca mici adancituri, catalizator cu semnul intrebarii (curatat cu ranga), rugina, lambda2 defecta, racord flexibil schimbat de Dorel, airbag posibil manarit, km dati inapoi... Omul a spus ca o vinde, sa-i caut un samsar. Sii cat a oferit pe ea ? Initial 2500 si ulterior a ridicat la 2700euro. Explicat si de ce, trebuie facuta cat de cat, investitie 300euro, o da cu greu la 3500 ca e benzinara si caravan.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Parerea mea...
Eu nu vad nimic in neregula, fenomenul de "iesire" in afara este amplificat de dimensiunea anvelopelor, din cate vad ai unele cu talon mare + o eventuala uzura la bucsele basculei + o usoara virare a rotii din cauza ughiului naspa.
Ca o conluzie daca masina :
-la accelerare violenta (pedala la podea) nu trage dreapta... e ok. Daca trage ,vezi suruburile de montare a jugului sa nu aiba abatere. Daca are insemna ca lonjeronul din dreapta nu a fost tras cum trebuie si a corectat din prinderile jugului pentru NU EXISTA sa poti sa mai montezi fara modificari (multe) cadrul motor daca lonjeroanele stanga- dreapta nu sunt la linie.
-daca masina nu trage dreapta drastic (sa-ti "ia volanul "din mana... e ok).
Din moment ce masina nu trage stanga-dreapta eu unul NU cred ca a fost lovita.
P.S. Verifica totusi sa nu ai distantiere pentru jante montate Smile) . Chiar si pe o roata... orice e posibil in RO Smile si n-ai fi primul care ar merge cu distantier pe o singura roata. Stiu pe cineva care a facut o pana si n-a mai montat distantierul Smile).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai bine sa mearga la un mecanic sa vada ce este pe acolo.
Face ceva poze si pe urma mai dam solutii.
Skip ads

  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Dan . ai dreptate ! airbag nu mai exista . astazi mecanicul constata ca masina a fost lovita frontal , nu mai am aeroterma radiator AC . radiatorul apa a fost spart si lipit ,teva AC sparta ., aeroterma radiator apa sparta .nu se stie daca functioneaza . scut motor inexistent ,rolele de la distributie bat ,urgent schimbate . vasul apa parbriz nefunctional & spart , amortizoarele si chestiile pe care vin prinse sunt in stare buna ,nu sunt strambe , roata este iesita aproximativ 2- 3 cm in exterior , . Ca soluntie imi recomanda sa schimb cap de bara, pivot , bieleta , bucsi bara stabilizatoare . si data viitoare cand cumpar o masina sa trec pe la service cu ea inainte .
  • mirceacaragin

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 z17dtj/r
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2014

  • Mesaj Privat
imi pare rau pentru tine, ma minunez cum de nu ti-ai dat seama cand te-ai uitat la motor...si eu mi-am luat astra h break acum 1 luna, dar inspectie minutioasa pana l-am enervat pe vanzator... nu au scapat nici chederele de la geamuri! btw , parbrizul a fost inlocuit? ia uitata-te la serii...
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Totul e in regula cu seriile ca am inscris masina . motorul trage bine . cand am cumparat masina am iesit pe rocada si am calcat pedala pana pe la 180 km . am fost impresionat ca un diesel cu motor de 1.7 sa prinda viteza asta . sper sa nu ma coste foarte mult reparatia . prioritate acum e ac ul, tevi, aeroterma aia . si ceva pivoti .bielete ca face urat cand trec peste denivelari, gropi ,etc . . o sa revin cu update-uri curand !
multumesc !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cum scriam mai sus ai doua versiuni:
- bagi tu o groaza de bani si o tii, cu rugina dumnezeu cu mila, ca sa o vinzi nu ai stofa
- o vinzi la un samsar si scapi de griji, lasi pe altii sa bage o caruta de bani si sa tot plimbe teapa
Sa o vinzi in targ exclus, samsarii vad de la 1km ca e stramba, daca ridici capota cum stau toate in piata se vede de pe luna aia si aia etc. , ei vor spune la un eventual client pe care il poti avea totul si isi vand masina lor.
Sincer nu stiu de ce nu ai avut 50-150lei sa verifice cineva masina, ce a fost in capul tau ?
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Daca aeroterma a fost sparta , lonjeronul ala nu a fost "tras pe cal " ci cel mai probabil inlocuit deoarece nu se mai poate indrepta (aducere in barem) in cazurile astea , inlocuire care se realizeaza cu tot cu oala de la amortizor si o bucata din podea ( in dreptul aerotermei) . Meseriasul a avut "jumatate de mana" daca roata sta dreapta cu abatere laterala , dar nu calca stramb.
Recomand a se inspecte prinderile cadrului motor , daca s-au dat alte gauri nu-ti mai bate capul deoarece nu ai ce sa-i faci deoarece asa pleaca din sudura.
Repet , DACA roata sta dreapta , ca daca sta un pic stramba poate fi ceva minor: buse bascula, prindere jug bascula stramba (acolo se stramba cel mai des) .
@mirceacaragin Nu este cazul sa-l atragem de "atentie " pe initiatorul topic-ului , ca pot sa-ti prezint masini la care s-au inlocuit lonjeroane , dar lucrarea a fost executat cum trebuie , foarte mici urme vizibile doar unui mecanic care a vazut ceva masini la viata lui.
P.S. Am avut parte de destui "mecanici " carora le-au trecut cu vederea repere importante , deoarece lucrarea a fost executat corect si nu pe genunchi.
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
M-a costat masina 185mii +38 mil taxa de mediu ( 223mii lei _ . avea 140.000 km . acum are 159385 . am mers 19385 de km fara sa am probleme . am schimbat doar uleiul pana acum . sunt constient ca ceasul trebuie sa sune la un moment dat . cand am cumparat masina ma grabeam si era si foarte ger, fiind februarie . nu prea am avut eu noroca sa mi se strice vreodata masina .nici macar panã nu am facut in 8 ani de cand am permisul . e primul meu opel , vin de pe doua audi A4 , cel mai greu a fost sa ma obisnuiesc cu directia electrica . cam greoaie . oricum daca vor aparea probleme mai grave . tot pe voi o sa va stresez . (imi cer scuze de pe acum ) .
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Astra H nu are direcþie electricã, are servo clasic, puþin mai tare decât la alte maºini, fix cum îmi place mie Very Happy. Corsa în schimb are direcþie electricã, EPS ºi miºti volanul cu un deget, dar ai feedback 0.
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
fullrespect@ Vorbesi in nestire de cauza astra H are servo electric nu clasic are pompa actionata electric si nu are directia mai grea decat la A 4 ,vorbesc pentru ca am detinut un A4
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Servo electric vroiam sa zic . acum se ivio o alta problema Smile imi bagai eu nasul sa vad ce alta minune mai gasesc pe acolo si rupsei un capat al furtunului de retur care arata asa cum se numeste chestia asta ca nu gasesc pe net sa cumpar ?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se numeste teu. De la T
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
tirnaveni a scris:fullrespect@ Vorbesi in nestire de cauza astra H are servo electric nu clasic are pompa actionata electric si nu are directia mai grea decat la A 4 ,vorbesc pentru ca am detinut un A4


Ai dreptate, îmi cer scuze pentru dezinformare. Eu eram ferm convins cã are pompã clasicã, aºa citisem (prost) acum ceva vreme. Eh, omul cât trãieºte învaþã, mersi pentru atenþionare ºi corecturã Very Happy
  • mirceacaragin

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 z17dtj/r
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Op3l a scris:Daca aeroterma a fost sparta , lonjeronul ala nu a fost "tras pe cal " ci cel mai probabil inlocuit deoarece nu se mai poate indrepta (aducere in barem) in cazurile astea , inlocuire care se realizeaza cu tot cu oala de la amortizor si o bucata din podea ( in dreptul aerotermei) . Meseriasul a avut "jumatate de mana" daca roata sta dreapta cu abatere laterala , dar nu calca stramb.
Recomand a se inspecte prinderile cadrului motor , daca s-au dat alte gauri nu-ti mai bate capul deoarece nu ai ce sa-i faci deoarece asa pleaca din sudura.
Repet , DACA roata sta dreapta , ca daca sta un pic stramba poate fi ceva minor: buse bascula, prindere jug bascula stramba (acolo se stramba cel mai des) .
@mirceacaragin Nu este cazul sa-l atragem de "atentie " pe initiatorul topic-ului , ca pot sa-ti prezint masini la care s-au inlocuit lonjeroane , dar lucrarea a fost executat cum trebuie , foarte mici urme vizibile doar unui mecanic care a vazut ceva masini la viata lui.
P.S. Am avut parte de destui "mecanici " carora le-au trecut cu vederea repere importante , deoarece lucrarea a fost executat corect si nu pe genunchi.


nu e chestie de atras "atentie" ..... ma rog! asa cum spui si tu, ok, daca sunt executate cum trebuie no problem...dar daca si-a dat seama acum, cu umpic de atentie isi dadea seama si atunci! da tot raul spre bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR