Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am un opel astra G Hatchback din 2000 si mi-a crapat parbrizul....vreau sa-l schimb cat mai repede pana nu se extinde foarte mult crapatura ...daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi cam ce parbrize sunt mai bune...am vazut foarte multe oferte in jur de 200-250 ron cu montaj cu tot ( oferta buna ) ..multumesc
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Daca te uiti la toate gamurile pe masina, sunt tot pilk-ington
La Zafira mea, la fel ca cel de pe masina, parbrizul ma ajuns la 1000 cu tot cu montaj
Vezi baieti care au pus pe Astra G poate este cat zici tu.
https://www.clubopel.com/rez...ton+&sa=Cauta

Si mie mi-au facut o oferta de parbriz simplu de culoare verde. (era mai ieftin) dar cum arata, mai bine la fel, ca cel de pe masina.
Cere-le sa vezi unul montat cam la fel cu cel pe care il cumperi, ca sa fi multumit. (dupa nu te mai poti razgandi)
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Colegul meu de echipa a fost nevoit sa schimbe parbrizul la G-ul lui, de doua ori in ultimii ani. A avut "bafta" de pietre aruncate de alte masini in trafic. De fiecare data a schimbat la Pilkington, reprezentanta din Oradea.Stiu ca a costat aproximtiv 200 de lei. A durat cate va ore de fiecare data.
Pretul difera de varianta pe care o montezi. Vezi si tu la fata locului ce vaiante au si pretul la fiecare.
Poti alege parbrizul simplu ca e mai ieftin.
O varianta ar fi parbrizul cu filtru UV. Are acea banda colorata in partea de sus. Pe soare intens, te ajuta putin.
Parbrizul atermic ar fi si mai bun din punct de vedere al confortului, dar sa ai grija ca prin el nu iti mai functioneaza detectorul de radar.
Daca ai parbriz cu senzor de ploaie, treaba se complica ($) putin. Smile
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu am senzor de ploaie pe el...nu este asa "dotata" fiind din 2000....Smile....cei de la Pilkington au la 200 ron cu montaj si parasolar ..nu stiu daca este acelasi lucru cu filtru UV......
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Orice ai face ia parbriz "heliomat" sau cum ii zice, ca altfel te arde soarele de mori. Stiu din proprie experienta. Banda aia colorata de sus nu te ajuta de loc...
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca vorbim despre acelasi lucru. "filtrul UV" de care spuneam eu este acea banda in partea de sus a parbrizului. Adica "parasolarul" de care vorbeai tu. Parerea mea este ca ar fi cea mai rezonabila alegere tinand cont si de pret.
Parbrizul atermic sau "heliomat", in mod sigur ar fi mai bun, cu doua rezerve:
- pretul ar trebui sa fie mai mare (nu am idee cat de mare);
- blocheaza functionarea detectorului de radar (pentru mine este important)
Avantajul parbrizului atermic sau "heliomat" nu ma incanta. Pe mine. Instalatia de AC (manual) de pe masina isi face treaba. Cel putin la nivelul pretentiilor mele.
Oricum, astea sunt opiniile mele. Nu trebuie sa fie si ale tale.
Eu iti recomand sa mergi la Pilkington si sa decizi acolo, in functie de informatiile pe care o sa le primesti si de sfaturile celor de acolo.
Bafta la alegere.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
E 200 ala ieftin si 500 ala smecher. Parasolar d-ala sus are si ala ieftin.
Daca mergi spre soare te arde soarele pe maini de nu mai stii de capul tau. Volanul se incinge daca nu misti mana pe el. E destul de nasol. La mine cu tot cu, clima nu faceam fata caldurii.
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
M-am hotarat in cele din urma la Pilkington OM de prima echipare, model cu care se echipeaza masina din fabrica , tenta verde ...costa 361 ron cu montaj inclus
  • terrymada

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
"O varianta ar fi parbrizul cu filtru UV. Are acea banda colorata in partea de sus. Pe soare intens, te ajuta putin. "

Banda colorata de sus se numeste parasolar. daca parbrizul este "heliomat" are sticla pe intreaga suprafata colorata si asigura o protectie importanta impotriva razelor solare. Pe astra g exista variante mov, verde sau albastru. combinatiile de optiuni ale parbrizelor la astra g sunt mai multe. Sticla clara, Sticla clara+senzor ploaie, sticla clara+parasolar, etc...Cea mai complexa varianta este Heliomat+parasolar+senzor de ploaie. Pt astra G nu exista "degivrant". m-am documentat pt ca tocmai urmeaza sa imi schimb varianta aia cea mai scumpa de pe masina: "Heliomat+parasolar+senzor de ploaie". va spun din proprie experienta ca orice optiune a parbrizului inseamna un plus de confort. mai ales filtrul solar e minunat, poti conduce linistit mii de km fara sa iti prajeasca soarele mainile sau fata.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare mult un parbriz heliomat , cu parasolar si senzor de ploaie, adica 1400 lei cu montaj. Parbrizul in Romania a ajuns sa fie o piesa consumabila, la cate pietre sunt pe sosea si la cat praf este. Nici un parbriz , indiferent de firma, nu e la fel de rezistent ca originalul. Chiar cel de la Pilkington. Merita sa dai 1400 lei si apoi sa iti sara o piatra si sa-l schimbi din nou. Si eu studiez piata ca vreau sa schimb parbrizul, dar la primavara.
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
eu am schimbat parbrizul ca mi se parea cam matuit sau zgariat, am pus Pilkington, daca nu ma insel heliomat, are un strat subtire sau folie subtire de metal, sau ce-o fi, a fost cam 700-800lei,
in comparatie cu unul normal doar atermic cu parasolar este diferenta
ziua: este ok vara la condus pe soare
iar noaptea , ceia ce este mai important, nu te mai deranjeaza asa mult farurile care te orbesc de la cei de pe contrasens, plus ca zic eu ca se vede mai bine dupa cel care vine din fata,
decizia este a ta, acum mai depinde si cum ai noroc de pietre, dar ......
eu sunt foarte multumit de el

ce ma determinat sa il schimb cu unul heliomat?! am mers pe locul din spate intr-un hiundai cu o vecina si am observat ca nu ma orbeau deloc cei ce veneau din fata..........
incearca sa te sui intr-o masina sa faci diferenta
bafta
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Al meu este heliomat+senzor ploaie+parasolar. E plesnit in partea dreapta si vreau sa-l schimb. Nu mi-am dat seama ca nu ma orbesc cei din fata , e posibil sa ai dreptate, voi studia problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR