Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • stanciusebi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua, sunt nou in acest club, dar m-am inregistratr pt ca doresc sa aflu mai multe despre Insignia. De circa 3 luni stau zilnic pe forumuri sa incerc sa afglu o parere despre aceasta masina. Imi place foarte mult si vreau sa-mi iau una din afara, din Germania, dar nu ma pot decide. Am neveoie de ajutorul vostru.
Sunt adeptul benzinei, dar motoatele turbo stiu ca consuma mult. Deci as putea opta si pt un disel, cel de 160cp.
Dar cel mai important as vrea sa stiu de la cei avizati ce probleme tehnice ridica aceasta masina, mai ales la una dupa 3-4 ani si pana in 100 mii Km.
Am citit pe forum cate probleme tehnice are Insignia si sincer sa fiu mi-a cam pierit cheful.
Astept sfaturi.
Multumesc.
Skip ads

  • MMarius

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut, bine ai venit pe froum, te rog fii mai atent inainte sa deschizi un nou Topic, deja este un topic dedicat pentru achizitionari masini SH AICI

Eu am un Opel Insignia Sport Tourer 2.0 cdti 160 cp 135,000km si am probleme cu volanta (defect de fabrica) imi face Tac cand decelerez. In rest masina e grozava, trage ft bine! Eu sunt multumit de ea!
Cat despre volanta se repara pe garantie deoarece masina e luata de la dealer si am garantie 100% (adica pe toate componentele/fiarele Smile )

Bafta!
  • stanciusebi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc. Am citit aici ca sunt multe probleme legate de partea electrica (moare motorul din senin s nu mai poti accelera aproape deloc). La mine pricipala teama este ca, fiind o masina sh, nu am garantie, si de aici grija privind problemele tehnice care nu sunt deloc ieftin de remediat.
  • stanciusebi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Si daca am garantie oferita de dealer din Germania, cu ce ma ajuta daca eu o s-o folosesc in Romania?
Skip ads

  • stanciusebi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2014

  • Mesaj Privat
In realitate cat consuma motorul de 1,6 turbo 180 cp? Ce este mai ieftin de intretinut, la piese si consumabile, un motor de 1,6 benzina turbo de 180 cp sau 2 l 160 cp? Sau stie cineva daca motorul de 1,4 turbo de 140 cp este suficient pentru Insignia, la cat este de grea?
  • MMarius

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Poti da edit la postul vechi, nu'i nevoie sa postezi de 2 ori Smile ai dispozitie 60 de minute sa dai edit daca nu ma insel..
Orice masina are defecte, si Audi se opresc in mers, iar inainte sa imi iau Insignia am umblat pe forum la Audi timp 3 luni si am ramas uimit cate probleme au (audi a6 2.0tdi 2.7tdi 3.0tdi din 2007-2009, asta cautam eu), pina la urma am optat pentru Opel!
Cat despre garantie, ia'o de la Dealer si sa iti ofere garantie pentru Europa, eu asa am, oriunde in Europa pot sa imi repar masina pe garantia oferita de ei!

Alegerea iti apartine, bafta!

Cat despre condum depinde de unde locuiesti, si stilul de condus, Influenteaza si cutia daca este automata sau manuala. Sunt topicuri dedicate consumului de carburant.

Eu am un consum mediu de 6.6l, Iar motorul de 1.4 turbo posibil sa fie mic, dar e foarte vioi, am mers cu o Octavia 1.4 tsi 140 cp si zboara! Dar din punctul meu de vedere, cu cat e mai mic motoru cu atat mai scurta durata de viata! Un motor mare duce mult mai multi km decat un motor mic si comprimat...


Ultima modificare facuta de MMarius la Lun 14 Jul, 2014 10:05 pm
  • stanciusebi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Asta inseamna ca o poti repara, la nevoie, si in tara la noi?
  • MMarius

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Depinde de firma care iti ofera garantia. Odata ce garantia e pentru Europa, trebuie sa cuprinda si Romania. De exemplu eu am fost la un service mai mic sa imi vada din ce cauza imi face acel Tac!
Service'ul sa pus in contact cu firma care mi'a oferit garantia, si la 2 zile le'au raspuns ca service'ul acel nu ofera incredere, e prea mic!
Cei de la garantie m'au sunat si m'au indrumat sa merg la un service mai renumit, si am mers la Opel! Smile
  • stanciusebi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2014

  • Mesaj Privat
OK. Multumesc pentru informatii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR