Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • DorianuDts

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut!am si eu un opel vectra B din 96' motor 1,6 16v si de mult timp masina numai are nicio putere.nici nu stiu cu ce sa incep.Motorul merge bine...CAND STA MASINA PE LOC.cand dau sa plec...merge in suturi si dureaza catziva km pana sa prinda 60/h.ea constant merge in shuturi.sa nu spun ca orice panta trebuie urcata cu a 2-a...cu o treapta superioara, moare instantaneu.miroase dupa mine a benzina...deci nu cred k o arde pe toata...am fost cu ea la toate service-urile din localitate...am pus-o pe 3 testere pana acum si nicio eroare...masina e perfecta(conform tester-ului)la service nu stie nimeni ce are...dau totzi din umeri.am schimbat filtrul de benzina cum a spus un mecanic si merge putzin mai rau.va rog ajutatzi-ma si pe mine.STIMA!
Skip ads

  • barzapapurel

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 x20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2011

  • Mesaj Privat
no fi ambreiajul?sa patineze!
  • barzapapurel

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 x20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ai verificat sa nu mearga in 3 bujii?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
DorianuDts, din pacate eu nu mai sunt in tara ca daca ajungeai la Craiova iti ofeream o diagnoza gratis.
Pune-i sa iti faca testarea si in mers cu citirea parametrilor in timp real.
Asa ai multe de verificat. Eu as zice sa incepi cu fisele, apoi circuitul de vacuum, apoi MAP-ul(sa nu fi picat mufa din el sau sa nu faca bine contact), sonda lambda(vezi daca e vreo schimbare cu ea deconectata), etc. E cam greu asa sa o iei pe ghicite.
Skip ads

  • DorianuDts

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
nu este din ambreiaj...s-ar simtzi...si daca ar fi din ambreiaj nu ar merge in suturi...si nu se explica mirosul de benzina.cat despre bujii...acolom-a dus gandul prima data..le-am schimbat si nimic...PIRVU_DANIEL ms mult...o sa tzin cont de sfaturile tale...incerc si revin cu noutatzi!ms inca odata!
  • tonishor

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dorianudts si la vectra meu miroase benzina dupa mine,dar nu am problemele care le ai u...adica eu ma duc cu al meu in treapa a doua la 70 km/h linistit.am un vectra 1.6 16v xel...bafta
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
1. Verificarea parametrilor debitmetrului si a sondei lambda
2. Curatare EGR si clapeta de acceleratie
3. Verificare stare catalizator .....cam astea imi vin in minte Very Happy
  • elcodelau

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1993 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salutare daca vrei sa o repari va trebui sa verfici cite ceva si in prealabil sa te murdaresti pe maini..faptul ca merge in suturi ma gindesc la intrerupere de natura electrica(bujie) care isi revine dupa ce se incalzeste sau fise daca consuma mult . poati verifica si egr cum spunea un coleg mai inainte, tu spui ca ai fost la tester si nu a gasit nici o eroare dar eu te intreb in bord ti se aprind beculetul galben atunci cind nu ai putere? poti verifica si catalizatorul sa nu fie infundat. spor la treaba
  • bulyshor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2014

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu,am un opel vectra b 1,6 16v,si numai are puterea pe care o avea inainte,si merge in suturi,dar nu mereu,tin sa precizez ca am avut o problema cu catalizatoru,adica a fost lovit,si mai am avut o problema cu EGR-ul,puteti sa ma ajutati cu o idee?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR