Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Sicilianul

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salutari,

Sunt nou in ceea ce priveste comentariile si topicurile nou deschise, dar urmaresc forumul de ceva vreme.

Dupa cum spune si titlul as avea nevoie de un sfat pentru achizitionarea unei fulii noi pentru un Astra G din 2000 cu motor de 2.o DTI 16v. M-ar interesa ce marca sa achizitionez in special.

Din cate am vazut pe forum pare a fi una din problemele specifice acestui model, la mine fiind rupta in 3 locuri si deja e grava situatia.

Bugetul e undeva la 500lei cu +/- 100lei.

Ce ziceti ? Smile
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
...ca nu era necesar sa faci o discutie pentru asta. Exista discutii in care s-a vorbit de acea fulie. Se recomanda pe Original in general si se schimba si semeringul care vine pe fulie si vibrochen.
  • Sicilianul

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Toata lumea recomanda pe Original ca asa se stie si se merge pe principiul "Ce e de firma e bun"

Ma asteptam sa existe mai multa ingaduinta si mai putina aroganta....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si eu ma asteptam sa ai un pic de respect pentru regulamentul cu care, nu de mult, ai zis ca esti de acord si ca il vei respecta. Da' de aia tot ai pretentia sa ti se dea mura-n gura, ca e mai usor decat sa cauti si sa citesti, nu-i asa?
Nu toata lumea recomanda originalul. Sunt destui care recomanda aftermarket-uri.
Iar cei ce recomanda originalul o fac si din alte motive. Ca pe logica ta, si SKF-ul sunt firma. Pana la urma, si unix-ul sunt firma.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@Sicilianul - eu am scris mai sus in ideea spus de jE adica sa citesti inainte ce s-a scris pe aceasta tema si doar daca nu gasesti raspuns sa faci un tipic nou ca altfel ne umplem de topicuri pe acelasi subiect cu 2-3 raspunsuri apoi este pe linie moarta.
eu cand am recomandat original am facut-o pentru ca am citit pe forum si am aflat de la mai multi care au pus aftermarket si au trebuit sa le schimbe destul de curand ca au cedat.
sunt mai multe piese la o masina care trebuie schimbate doar cu piese originale intrucat cele aftermarket nu respecta specificatiile cerute de producatorul Opel. Acum tu alegi dupa cum doresti si dupa cum ai buzunarul. Oricum eu am schimbat fulia respectiva si am pus pe original si tine din 2009 fara probleme.
Daca crezi ca gasesti una second care sa nu aiba santul facut de semering si sa aiba cauciucul bun atunci poti sa iei si asa dar cat te tine nu iti poate spune nimeni...
P.S. atentie la montarea semeringului ca altfel vei pierde ulei pe acolo, ulei care ajunge pe cauciucul flansei si in timp ajunge sa il manance...
  • Sicilianul

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Sincer am cautat destul de mult pe forum inainte sa postez, nu sunt genul care sa se arunce cu un topic nou doar de dragul de a o face.

Si pentru ca nu am gasit nimic concret am apelat la aceasta solutie.

Acum am inteles motivele pentru care se recomanda una noua si originala. Am gasit pe un singur site si e destul de scumpa ~1100lei
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca e prea scump pe OEM, te duci pe aftermarket. Tot asa, cauti si citesti pareri, pana iti formezi un oarecare clasament al producatorilor. Apoi excluzi din clasament cei care iti depasesc bucegut, si, din lista ramasa, primul e castigator.
  • aratbelea

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Daca ai un buget restrans iti recomand pe swag..mentionez ca sunt posesor de astra g y20dth am avut aceeasi problema in urma cu 3 ani...nu am avut probleme cu ea...lucrez in service auto si le stiu cat de cat(nu sunt mecanic apartin de partea birocratica)...poti sa fi singur de firma swag pentru ca este printre putinele firme care mai produc piese de calitate si made in germany...eu acum 3 ani am dat pe ea undeva pana in 600 de lei..luni revin cu o noua postare si iti voi spune exact cat este una..o seara buna
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR