Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Buna tuturor , am si eu o nelamurire , daca stiti despre ce este vorba sa ma puteti ajuta.

Vreau sa imi schimb culoarea galben de la ceasurile si consola centrala , si as dori sa am ceasurile si consola albe (sa se asorteze cu CD-playerul).Am fost la un electrician care are un Opel Astra G din 2001 care si-a facut exact operatiunea pe care eu o doresc , cu alb(leduri). Masina mea este din 2003 , si are acest tip de ceasuri : (nu este masina mea , am pus poza sa va faceti o idee). El are acest tip de ceasuri :

Nedumerirea mea este : De ce la el s-a putut efectua modificarea si la bordul meu nu se poate ? (mentionez ca am vrut sa pun leduri , cum si-a pus si el). Este diferenta intre cele doua tipuri de ceasuri , si la mine nu se poate face , sau nu a avut el dispozitia necesara (chef) sa o faca ?
Nu ma bag sa fac acest lucuru deoarece nu ma pricep si nu vreau sa fac vreo prostie.
Imi cer scuze daca mai este deschis un subiect pe exact aceasta tema , dar am cautat pana mi s-au facut ochii ca cepele si nu am gasit raspuns la ce am vrut eu.

Multumesc anticipat !
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ceasurile lui sunt TRW si ceasurile tale sunt VDO,deci sunt diferite,ale tale intr-un procent de 80% eu zic ca au filtru galben si daca incerci sa pui leduri albe in ele asa cum sunt,iti vor lumina verde,trebuie sters filtrul de pe serigrafie cu smirghel si apa si apoi montezi ledurile albe.
Trw-urile din ce am vazut la un prieten nu au filtru galben pe serigrafie
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns!
Deci doar la ceasuri este o mica problema , consola si partea de unde aprind farurile se poate face ? sai displayul care arata temperatura? Asta nu difera fata de el.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de diferente, ambele ceasuri se pot face,doar ca la ale tale trebuie sa dai cu smirghel peste filtru de pe serigrafie,la Tid-ul din consola, tot la fel, ai o placa galbena care filtreaza lumina,trebuie sa o schimbi cu alta placa mata,poti incerca sa o faci din carcasa unui cd,citeste topicul cu schimbatul ledurilor de pe forum si o sa vezi ce si cum sta treaba
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Chestia e ca nu eu fac operatiunea asta , nu ma pricep deloc . O face acest electrician , si sa vad cum rezolv cu el , daca ii zic ce mi-ai zis tu , sa vad daca ii convine sau nu .
Acea serigrafie se afla pe in fata ( acolo unde arata turatiile si viteza ) sau in spate ?
Neaparat trebuie inlocuita acea placa? Nu vreau sa ii il stresez pe el cu astea ...Sa merg sa vorbesc cu el si sa ii spun , daca ii convine bine , daca nu ramane sa vorbesc cu cineva care are mai mult timp .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR