Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • zergutzu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
A gasit cineva o solutie pt a indeparta zgomotul neplacut prvocat de fetele de usi si restul "accesoriilor" ce produc asemena zgomote neplacute in masina???..mentionez ca am vectra a `94 tc4ee1
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
banuiesc ca te referi la "scartaieli si huruieli"...
nu prea cred ca exista solutie...cred ca tine de compozitia plasticului, tipul imbinarilor si drumurile romanesti Smile

astept si eu cu nerabdare un post despre o reusita pe aceasta tema
  • zergutzu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
exact la ce zici tu ma refer...orice i-as face la suspensii, la bucse..la tot mereu se gaseste cate un plastic sa zornaie, cate o fata de usa sa trosneasca...trebuie sa existe o solutie..poate stie cineva o firma care la intareste..le reproiecteza ca sincer sunt infernale(nu mai pot sa merg fara muzica din cauza lor!!!!)
  • cristofer

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: RESITA
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu am impresia ca usile se misca cu totul, adica si din balamale si din incuietoare, deci nu cred ca numai captuseala scartaie ci intreaga usa, cred ca o solutie ar fi daca s-ar face ceva cu balamalele si astfel usa ar fi mai rigida.
Oricum daca cineva gaseste o solutie pt treaba asta ar face un bine tuturor sa ne-o impartaseasca
Mie mi-e rusine cand iau vre-una in masina si incepe sa scartaie din toate incheieturile ca un harb de dacie veche Embarassed
Skip ads

  • zergutzu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
traiasca opel vectra cu toate balamelele ei si cu cine a facut-o...in schimb masina e ok:) (sincer chiar imi place)
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
La mine nu zornaie fetele de usa, la mine zornaie parasolarul de la trapa cand e tras daca il bag in plafon nu se mai aude nimic. Am lipit acum niste banda argintie pe marginea lui sa-l tina mai fortat, insa nu am mai mers cu ea sa vad rezultatul. Cred ca zornaitul vine din cauza materialului f. rigid din care sunt facute fetele de usi si probabil neetanseitatea lor. Am vazut insa la un prieten ca se misca usa din balamale (bolturile de la balamale) de cate ori trecea peste vreun damb, de aveai impresia ca se desface usa in mers.
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cei carora le "scartaie" usa cu totul, am trecut si eu prin asa ceva. Rezolvarea (cel putin temporara) la problema suna cam asa: Se ia un flacon cu ulei siliconic (nu spray) si se ung bine toate chederele de la usi. O sa fiti uimiti ce efect are. Recent am vazut undeva in iasi o solutie pentru intretinut chedere. Promit sa o incerc si sa va zic ce si cum. Cat despre restul zdranganelilor, pocniturilor si tot neamul lor, planific in viitorul apropiat o dezechipare COMPLETA a tot ce inseamna interior. Daca mai reusesc sa o montez la loc o sa va tin la curent. A... ce ma retine la demontare este un set de becuri albastru/alb neon pe care nu l-am gasit inca, in vederea schjimbarii celor cu lumina galbena...
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut...Eu am gasit ceva pe un forum de la dacia supernova : cica daca lipesti pe spatele fetelor de portiera burete dintr-ala care se foloseste la parchet laminat (de 3-5mm) nu mai ai nici o grija cu zgomotul Smile
Asta e tot ce pot sa spun...
  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
exact asta vreau sa fac si eu la opelu' meu... am aplicat metoda la vechea masina .. Dacia... a mers perfect.. nu vad de ce nu ar merge si aici.

Numai bine!
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Avusesem si eu problema asta, si cred ca am reusit sa rezolv.
In weekendul trecut am dat jos fetzele de la usi, si am constatat ca unele dintre piesele acelea, in care sunt niturile de plastic ce tin fata erau rupte, si ramasesera pe usa. le-am lipit inapoi cu un adeziv de genul prenadez. De asemenea am lipit si niste bucati de burete in locuri strategice (care se sprijina pe tabla). Am mai pus cate o rola de cauciuc de cca. 1cm taiate dintr-un furtun pe treburile acelea cu care inchui usa de inauntru. Cu astea aveam probleme cand stateam la semafor, si tot faceau zgomot la ralanti. Acum gataaaaaa, nu mai bate, nu mai scartaie nimic.
In schimb mai zornaie parasolarul de la trapa, cand e data in spate. Trebe sa rezolv si pe acela, si trapa, ca suiera cand merg peste 100kmh.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
daca te enerveaza scartiitul usi unge balamalele cu ulei si pune banda izolatoare la yala de la usa(tija aceea pe care se inchide)....in mod normal pe "limba" de la yala are un plastic ..care in timp se uzeaza ceea face sa scartiie...de 6 luni am pus si ii ok..daca se beleste voi pune altul Smile ....
ai grija sa nu pui prea multa ca altfel sa inchide si deschide mai greu..
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la mine troncane usa numai daca nu e inchisa bine. daca o inchid sta cuminte la locul ei. fetele de usi fac zgomot daca nu sint prinse bine de usa. poate un "binevoitor" de pe la service a uitat sa puna toate suruburile sau a rupt citeva clame. atunci solutia ar fi o alta fata, cu toate clamele.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR