Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Tudor888

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Am dus Opelul Astra J la reprentanta unde mi-au spus ca km sunt dati inapoi iar cea ce e scris pe cartea service nu pusca cu ce e pe calculator. Intrebarea e: voi ce ati face?
In rest masina se pare ca avut elemente revopsite dar din ce imi spun nu pare dauna grava
Skip ads

  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
NU as cumpara. Mai bine mai astept. Masini o sa tot fie la vanzare.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si eu caut astra j, dar nu ma grabesc. Daca ai timp, mai bine mergi tu dupa ea. Sau: o cauti tu pe siteuri de profil si ti-o aduce cineva contra unui comision. Sunt si pe forum baieti care fac asta.
De curiozitate: de la cat la cat l-au facut?
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Da, si eu eram curios, de la cat l-au manarit? Am auzit ca intervalul cu care se altereaza e intre 40.000 km si 100.000 km.

Si te mai miri cand vrei sa iti vinzi masina cu km reali ingrijita si bibilita (ba chiar si in garantie) ca iti face lumea oferte de prost gust. Pai iti face, pt ca se uita la rablele astea aduse de afara si zic ca tot ce zboara se mananca. Chiar citeam azi un post pe un alt forum de profil in care un samsar zicea ca "saracul", manareste masinile pt ca romanul e fudul si vrea si cu dotari si sa arate ca noua si sa fie ieftina.

F bine ai facut Tudor888 ca ai verificat-o. Acum ai doua variante. Ori nu iei masina, ori te tiganesti cu ala pana iti mai scade cateva sute bune de euro si esti dispus sa accepti riscurile. Dar ai grija, daca masina are peste 160.000 - 180.000 km pregateste-te sufleteste pentru ceva investii pe termen scurt. Si crede-ma cand iti spun (din experienta) ca o masina are muuuuulte piese.
Skip ads

  • Tudor888

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2014

  • Mesaj Privat
hai ca am o poveste intreaga Smile)

In primul rand scuze de postarea asta data la disperate:)) eram cu ea la opel si eram curios sa vad ce imi spun oamenii de aici ca din 3 mecanici cati au stat pe langa masina , 1 avea cu adevar chef sa lucreze.


In primu rand istoricul masinii pe calculator nu pusca deloc cu ce e trecut in cartea service. Si un lucru si mai ciudat e ca in 6 luni sunt 60.000km adaugati la km inregistrati.Nici tipu de la opel nu a stiut ce sa spuna.Neutral

Masina are cu vreo 50000 km mai putin, are parti revopsite si urme de chit pe partea laterala. Din ce am vazut eu ,distanta dintre roata-caroserie (fata spate ) e inegala. Dar aici poate sunt eu mai paranoia.

Oricum nici samsaru nu avea idee de nimic.Asa spune el cel putin .
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu as renunta la ea
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Din pacate break-urile prin Germania parcurg foarte multi km. Nemtii chiar prefera genul asta de masina pt ca pot merge si la serviciu zi de zi cate 200 km cat si in concedii. Deci masinile astea tind sa aiba un rulaj mai mare din start.
Cartile de service se fabrica, asta se stie. Daca mai are urme ca e si lovita, mai bine te feresti. Cine stie cum a fost reparata. Se iau si masini dauna totala si se pun pe roti de arata ca noi.
Iar samsarul fii sigur ca stie, cum dracu el sa nu stie pe ce a dat banii ? Smile In plus, la nemti e infractiune sa masluiesti kilometrajul masinii. Ghici unde nu e?

Cat te-a costat la Opel sa o verifice?
  • Tudor888

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Da, parea sursprins de faptu ca acea carte de service nu pusca. Si ma gandeam asta ii atat de prost sa spuna ca e deacord sa faca orice test ca totul e okay si nu voi gasii nimic, cand la Opel poti verifica acum cam peste tot istoricul masinii. Hm.

Am dat 130ron. O investitie foarte mica ca sa evit o teapa mare. Si nu spun asta doar ptr ca avea cartea fake sau km dati inapoi ci ptr ca trepida ciudat in relanti.Trepidatia disparea dupa cateva secunde dar fiind cutie automata normal ca am avut ceva frici. Si am inceput sa il tot intreb chestii de genu"asta de ce e asa?" "dar cealalta" , dupa cateva serii de intrebari de genu el a devenit deja nerabdator si mi-a spus "Frate e ca noua si o iei sub 9000 ce mai vrei?"
Oricum ptr mine fiind nou in acest domeniu a fost interesant cand tipul tot iesea din reprezentanta si vbea nervos la telefon.
De as fi fost o musca pe umarul lui Smile)
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E vorba despre vreo masina din link-urile puse de tine in alt topic? Despre care e vorba?
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
poseidon06 a scris:) In plus, la nemti e infractiune sa masluiesti kilometrajul masinii. Ghici unde nu e?

zici tu? stiu personal un om care si-a adus personal masina din germania,si ghici ce, a avea km dati inapoi vrei 200000
din ce stiu eu, multe parcuri sunt detinute de romani, albanezi si bulgari, asadar................... ori acolo ori aici tot teapa iei.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
A zis ca nu iei teapa? A zis ca e infractiune.
  • Tudor888

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2014

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:E vorba despre vreo masina din link-urile puse de tine in alt topic? Despre care e vorba?



http://www.autovit.ro/opel-astra-C33953956.html

Masina arata foarte bine, interior exterior arata impecabil. Tipu insa nu are nici o idee despre masina pe care a adus-o sau e mega nesimtit.
Eu tin sa cred ca poate nu stia ptr ca pe calculator apare distributie schimbata pe la 160.000 km si cand l-am intrebat daca e schimbata mi-a spus ca nu.

Cartea service e falsa clar dar din ce am inteles asta nu prea uimeste pe nimeni.E revopsita lateral stanga-dreapta-spate. Placutele fata- spate uzate cam 80%.
In rest masina din ce au spus mecanicii nu ar avea ceva grav.Eu am renuntat la ea din cauza trepidatiei de care am vbit.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai tocmai asta e. O masina care arata bine, are destule dotari si care sigur a costat de noua peste 20-22.000 de euro, sa o vanda peste 3 ani si 137.000km cu 8990 euro discutabil (de fapt ea a costat sub 8000 de euro in Germania), ar trebui sa iti dea de gandit ca ceva nu e in regula. Nu vinde nimeni o masina dupa 3 ani la 1/3 din pret, decat daca are ceva de ascuns (km, accidente mai grave, defectiuni ascunse la motor sau cutie etc)
Din anunt: are 1956cmc, nu 1968cmc (asta e VW), nu are diferential blocabil, nu are stopuri led...
Samsaru-i samsar. Ala zice si de ma-sa ca e virgina.
  • Tudor888

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Aaa da am uitat de stopurile LED. Am incercat 15 minute sa ii explic ca nu e LED pe spate ca sunt normale. Pana si prietena mea ii spunea si ea chiar nu se pricepe la masini. Da. Samsaru-i samsar.
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Uita-te si la astea:
http://www.tocmai.ro/opel-a...012-18582420.html

http://www.tocmai.ro/opel-a...011-16795425.html
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Din germania rar vin masini fara sa fie manarite.
Daca masina e buna si merita investitie neamtul nu o vinde.
Acum ce conteaza km daca masina merge bine?
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
pai tocmai degeaba au ei legislatie care nu le permite treaba asta, ca ai nostrii tot le fac, nu dau doi bani pe legislatia de acolo.
eu zic ca e ok sa stii nr de km, pentru ca stii la ce sa te astepti in realitate.
eu ma bucur ca imi bat nr de km din bord cu cei din cartea service si asta o stiu de la reprezentanta din hunedoara
dar eu am luat-o din austria.


Ultima modificare facuta de rhydin la Mie 30 Jul, 2014 10:15 am
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In general, neamtul o vinde inainte de a iesi din garantie. Apoi isi ia una noua.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
multi din germania aduc masini din romania , sa va zic povestea:

am o cunostinta ,care are parc de masini si care inchiriaza masinile catre metro si alte firme din astea mari care au flote te masini. Masinile sunt cand le preda sunt noi si ii se intorc cand se termina inchirierea dupa 2-3 ani cam cu 40-50k km.... el apoi le revinde ca masini SH la preturi foarte bune.
Ghici cine cumpara loturi mari de masini? Niste "nemti" care le duc in germania le mai mai hamalesc inca 50-60-70K si apoi le intorc in romania ca masini din germania frate.

eu zic sa mai cauti si sa renunti la masina asta, din principiu, de a nu face afaceri cu un gigel care nu e corect si o da la intors ca el nu stie nimic
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu inca sunt uimit cum de fac astia cate 200.000 km in 2-3 ani. Si mai ales cat de bine arata masinile si cat de ingrijite sunt. La asta te fura. Cati crezi ca se duc sa o verifice la service? Se uita la ea, zic, mama, e impecabila....sigur nu are mai mult de km din bord, cati sa faci in 2-3 ani, nu?
Dar adevarul e ca piesele se uzeaza. Aduci masina in Romania dupa ce a rulat numai pe Autobahn sau pe drumuri bune si incepi sa o zdrangani pe gropile de la noi, sa ii bagi motorina de aici, sa o duci la service-urile de aici, imediat incep sa pice piese.

Nu inteleg de ce ne place sa ne mintim frumos pe banii nostri. E foarte usor sa intri intr-un configurator Opel, VW, Skoda etc si sa vezi cat a costat masina aia de noua (la noi). Mai adaugi 2-3000 euro la pretul de Romania (pt ca in Germania o masina noua e mai scumpa decat una de aici) si te lamuresti cat a costat in Germania. Faci un calcul de bun simt si realizezi ca dupa 2-3 ani, nu poate sa coste 1/3 din pretul original si sa aiba si un nr decent de km, sau sa nu aiba defecte ascunse.
Plus, cum ziceam in alt post, din pretul de SH scazi drumul, cazarea, motorina si profitul samsarului si cand realizezi ca masina ta a costat probabil 6500 euro in Germania, ar trebui sa fie ultima palma care sa te trezeasca la realitate.

Eu am luat acum mai multi ani un Renault Megane adus din Germania, masina arata si mergea brici. A costat 8300 euro (redusa de la 8700), omul ii platise vama (era inainte de UE), avea 98.000 km pe bord. Am primit actele dupa ce am cumparat-o si am vazut ca in Germania tipul daduse 6000 euro pe ea. Era masina de 3 ani.
La prima vizita la service am constatat ca avea 139.000 km cu un an inainte, fusese masina a doua firme. In 5 ani cat am avut-o, cred ca am mai cumparat-o o data de banii pe care i-am bagat in piese. Am invatat o gramada mecanica. Injectoare, debitmetru, turbina, volanta, ambreiaj, desfacut si segmentat motor, astea majore de imi vin in minte acum.
Dupa 5 ani in care am facut 55.000 km cu ea am vandut-o cu 4300 euro. De atunci m-am lecuit. Acum vreau sa vand Astra-ul cu 45.000 km. In primul rand ca la banii pe care ii vreau pe ea, oamenii nu prea suna pt ca pot sa isi ia racheta la 9000 de euro. In al doilea rand, cei care suna fac oferte bazate pe preturile care sunt pe piata, nu conteaza ca masina are istoric complet si garantie.
Dar asta e, intr-un fel, ne-o meritam pentru ca nu suntem realisti si nu facem un minim de research inainte.
Bravo Tudor888 ca te-ai dus cu ea la Opel si ti-au verificat-o, macar sa il faci pe samsar sa isi manance singur ra****l.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR