Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • jebelean dan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1998 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie sa demontez ,,bagheta ", de cauciuc care este infipta s-au prinsa pe exteriorul (fata de usa), stanga fata (sofer),ce intra pana sub oglinda,din cauza ruginei care s-a format in coltul din spate al usi,langa geam,sub ,,bageta"de cauciuc.Am incercat sa trag de ea,dar nu se misca,probabil ca este fixata cumva pe interiorul usi.Daca cineva a mai demontat asa ceva,va rog sa ma ajute si pe mine cu un sfat,o idee.Multumesc anticipat. Frontera A Sport,an 1998.
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am aceiaºi problemã ºi mi-a fost lene sã încerc sã desfac acea baghetã, tot din necunoaºtere. Mã gândeam sã injectez cumva acolo un inhibator de ruginã, sã nu mai avanseze, dar nu prea mã pricep nici la inhibatorii ãºtia, doar am auzit de ei, aºa cã dacã o desfaci, te rog, spune-ne ºi nouã cum ai curãþat-o ºi ce i-ai mai fãcut, cã mie mi-e fricã, cã dacã e mâncat metalul de tot, nu se mai aºeazã la loc cum trebuie. Aºtept ºi eu rãspuns la problema ta!

P.S. Totuºi, n-am înþeles exact, la tine e ruginit metalul din baghetã, sau colþul uºii de sub baghetã?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bagheta exterioara este infipta in usa,cum e chederul de la portbagaj,de exemplu.Trebuie luata din aproape in aproape,cu o surubelnita lata,ca daca e coapta se frange si se indoaie,si cand o bagi la loc va sta curbata in sus,intr-o parte sau alta.De regula rugina e cea care o tine nemiscata acolo,desi a avut si un adeziv pe acolo candva (cred).
  • jebelean dan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1998 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2013

  • Mesaj Privat
La mine e ruginit coltul usi,bagheta nu stiu ,nu am dat-o jos ptr. ca nu am stiut cum,mai sus mi-a spus ,,superdragos"cum se scoate afara,mi-a fost frica sa trag de ea sa nu stric ceva.An alte locuri unde am avut rugina dar nu ceva grav,ex.(coturi aripa fata,deasupra de bara,marginea rotunda de la aripi,inbinare praguri la mijloc sub usa,colturi spate sub stopuri,etc.),curatat pana la tabla curata,putin chit,slefuit,spritz chit,vopsea iar dupa 2 zile polis,totul perfect nici nu se vede,iar sub aripi,sasiu ,curatat ,deruginol,antifon 2 straturi,totul perfect,nu cred ca o sa mai am probleme cativa ani.ASA ca nu mai astepta sa se unfle prea tare vopseaua,o sa ai surprize cand o sa cureti locul,plus costuri mari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR