Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sincer ma dezamagiti deoarece de cateva luni am achizitionat un opel tigra cu care am parcurs aprox 25000km ea avand acum 127000km si in afara sa ii schimb uleiul nu iam facut nimik.Aud povesti ca ar fi un corsa dar sa fim seriosi cu masinutza mea am mancat bmw 320, bmw 318, audi a4 de 1,9 ,omega de 2,2 si lista poate sa continue,nu stiu cum merge cea de 1,4 dar a mea de 1,6 106cp e ff sprintena la un consum relativ redus in functie de talpa.Cei care vb tampenii despre masina asta ori nu au fost niciodata cu ea ori o fac din rautate,garantez ca fac cu ea orice opel pana in vreo 150cp sa zicem si chiar nu aberez la faza asta,spre exemplu de curand am dat in alba cu un vectra gts si finalul a fost ca chiar daca la start am fost apropiati a mea spre finish sa detasat.si toate astea la 106cp imaginativa sa ii pun si eu un cip o toba sport si un filtru de aer sport mai performant.E O MASINA SENZATIONALA IN BANII DE ACHIZITIE!!!!






Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bine ca ai zis ca faci orice Opel de pana in 150 de cp , ca altfel ma dadeam ca tampitu' cu o Tigra ( cine stie pe unde caf multi km ) si ma facea ala de rusine . Embarassed
Asa ca acum stiu si stau cuminte !
  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
poate am exagerat putin dar sincer masina asta merge senzational nu mia venit sa cred cand mam urcat prima data la volanul ei tinand cont ca am mai condus masini relativ puternice.NU ARE ROST SA FI IRONIC EU VB SERIOS DACA VI VREODATA PRIN ALBA O SA ITI DEMONSTREZ
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
OK . Nu sunt ironic . Fii atent :
Opel Tigra ; produsa din 1994 , motor 1.6 ( 106 CP ) Cuplu Max ( 4000 ) ; Putere maxima ( 6000 ) .
Acc 0-100 km/h = 10.5 sec.

BMW 318 CI ( 150 CP ) ; Acc 0-100 km/h = 9.3 sec
Audi A4 ( 2.TDi - 140 CP ) ; Acc 0- 100 = 9.7 sec
Skoda Octavia 1.8T ( 150 CP ) Acc 0-100 = 8.5 sec.
Opel Vectra GTS 1.9 CDTi ; Acc 0-100 = 9.8 sec
Opel Vectra GTS 2.2 DTi ( 125 CP ) ; Acc 0-100 km/h = 10.8 sec

Si nu in ultimul rand :
Astra GTC 1.8 ( 125 CP ) 0-100 km/h = 10 sec

Surse :
globalautoindex.com
carfolio.com
parkers.co.uk

Ce vreau sa-ti zic este ca n-ai nimerit vreunul care sa-i dea in masina. Tigra este o masina buna , insa este conceptie 93 . Atunci avea alti concurenti ,. Acum luicrurile s-au mai schimbat . O Leganza din 2000 are 10.5 sec pana la suta . Mai conteaza si soefrul .
Insa ce ti-am scris sus nu prea sunt masini turbo pe benzina . Te-ai pus cu o Octavia turbo benzina ? Eu da . Si n-am nici o sansa . Am o secunda dupa ea.Fuge barca de mananca pamantul.Chiar daca arata cuminte .
Skip ads

  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
in fine asa o fi dar nu crezi ca cel mai important e practica si nu teoria la urma urmei parerea mea e ca conteaza si soferul iar faza e ca un bmw 318 pana sa zicem prin 2002,2003 nu are cum sa ma faca am incercat e 1,8diesel 116cp iar la a4 ma refer la cel de 1,9 tdi 101cp care e cam puturos normal ca nu ma refeream la motoare de 2000benzina 150,a40cp ca la alea nu prea ai ce le face.Si sa iti mai zic o faza la masinile astea gen bmw audi vw etc. intervin sistemele de siguranta care iti cam mananca din demaraj,deci in concluzie teoria e una si practica e alta iar inca o faza ar mai fi ca acele date care mi le dai u sun luate in urma unor teste facute cu viteza schimbata la 3000 4000turatii in nici un caz pe rosu asa ca factoru decisiv e tot soferu,PAREREA MEA

CE ZICI DE POZA ASTA?

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
ovymme a scris:
CE ZICI DE POZA ASTA?

Marfa beculetele....e in seara cand trebuia sa vina mosu??? Rolling Eyes
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Mi se pare de poveste topicul asta Cool
Cred ca cei cu care te-ai tras nu au sesizat intentia ta si au mers in continuare in limitele legii Very Happy
Nu compara masina ta care are ceva ani cu masini din perioda 2000, perioada in care masinile au atins un alt nivel. Si da, tigra este o masina facuta din aceeasi compozitie ca si corsa dar asta nu este motiv de rusine daca si faptul ca ai un opel nu te face sa-ti fie rusine.
  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
da in fine nu te contrazic dar practica e mama invataturii in conceptia mea si nu teoria iar cand ziceam bmw 318 ma refeream a cel de 116 cp nu la 150cp cati ai scris u iar la cel 320 ma refer la 150cp diesel ambele.La omega ma refer la 2,2dti si iti garantez ca toti acestia leau dat blana a si ca uitasem ziceam de audi a4 model 2003 1,9tdi 101cp si ar mai fi un vwpassat fabricatie 2002 1,6 benzina 101cp si mai sunt ele dar nu imi aduc acum exact aminte lista oricum continua........
Skip ads

  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
iti garantez ca au sesizat oricum nu ma deranjeaza remarcile tale ironice la adresa tigrei dat fiind ca in curte mai am si alte masini mai noi si mai scumpe si.....da in fine nu vreau sa o dau in laude oricum ideea e ca nu ma asteptam sa mearga asa bine masina asta la 5500cat am dat pe ea am luato pt naveta la cluj la facultate si sincer nu as mai dao prea curand,iar pt cei care o compara cu un corsa am o intrebare CATI CP ARE CORSA SI CE MOTORIZARI ARE SI AICI MA REFER LA CEA DIN 98 MAX 99.IDEEA ERA ESTE SI VA FI CA DACA II VOI RIDICA MOTORUL DE 1,6 LA 150CP LA GREUTATEA DE 1T VA MERGE F INTERESANT ZIC EU,NU?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si cum ai vrea sa-l ridici la 150 de cp ?
Vreau si eu pe jaful ala de Z18XE 170 de cp Shocked
Dar cred ca daca-l ridic la 140 e bine...
  • LLV
  • *
  • 25 mesaje
  • din 18 Jun 2006
  • Vectra 1993 c20 xe
  • Bucuresti
  • LLV

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tigra 1.6 106 CP de fabrica
Modificari aduse: 1.Ceramica din catalizator scoasa plus o toba finala directa
2.Filtru conic K&N mare
3.Regulator de presiune de la 2,5-3,5 bari
4.Unichip(este un mic computer care se conecteaza la cel al masinii si poti modifica orice parametru al injectie in timp real direct pe Dynotest)
5.Sistemul de recirculare a gazelor EGR anulat(iti fura in jur de 5-6 cp)

Rezultatul final: 154 Cp masurati pe Dynotest.
Cateva victime: ursulet 2.5 170 cp(8,5 0-100) dat de fabrica.
vectra a 2000 16v sfi 150cp
In general mi-am luat bataie de la masini care faceau suta sub 7,5.
Daca chiar iti place masina merita sa faci modificarile astea.Pe mine m-a costat toata treaba in jur de 1200 de euro.
Consumul s-a marit cu un litru la suta de km.Mers usor in loc de 9,5 imi ia 10 si ceva.
  • LLV
  • *
  • 25 mesaje
  • din 18 Jun 2006
  • Vectra 1993 c20 xe
  • Bucuresti
  • LLV

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Scuze pentru suma pusa.Era o suma totala in care intrau si arcuri joase,volan sparco etc.
In ceea ce priveste motorul suma s-a ridicat la 650 de euro.
Skip ads

  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mersi pt detaliile care mi le-ai dat pt ca la noi in alba nu prea sunt multi priceputi intr-ale masinilor.Sincer 650euro nu mi se pare o suma f mare pt a duce masina la 150cp pt ca la greutatea ei cu niste roti late cel putin de cat le am eu 205 cred ca masina va merge extraordinar,daca stai sa te gandesti iei o tigra cu vreo 5000de euro 5500 sa fie cat de cat la care mai adaugi inca 700euro ajungi putin peste 6000,dar in bani astia ai o masina care intradevar rivalizeaza cu multe altele mult mai pretentioase si mai scumpe,INTERESANT NU.
apropo LLV in pretul dat de tine 650e intra si manopera sau doar piesele sunt atata,in caz ca nu cu mnopera cat ar costa?
  • LLV
  • *
  • 25 mesaje
  • din 18 Jun 2006
  • Vectra 1993 c20 xe
  • Bucuresti
  • LLV

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cu totul.Bineinteles unele le-am facut eu altele mecanicii pentru ca nu aveam acasa mijloacele necesare.
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@LLV: Sper sa nu te superi pe mine, dar o sa te rog sa scanezi / pozezi raportul de la Dyno sa-l vedem si noi, pt ca dupa calculele mele (referitoare la modificarile enumerate de tine) mai mult de 130-135 CP nu ies... iar diferentza de 20 de CP e destul de mare si nu pot sa o bag la erori de calcul Very Happy
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Asta ar insemna ca scot 170 de cp lejer din Z18XE cu numai 600 de eur. Pai asta e super afacere , dar nu mai cred in Mos Craciun .
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Poate l-a luat valul si a incurcat suma. Nu sariti si voi pe om! Very Happy
Daca scotea 156cp din modificarile alea il rapeau cei de la opel si va inchipuiti cati cai ar fi avut noul 1.6t Embarassed
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Iti dai seama love4cars ca astia de la opel au reusit si ei 140 de cp din 1.8. Eu nici cu cipul nu sunt de acord . Adica daca e vreo mare gaselnita de ce nu l-au puis din fabrica tata ?
Iti dai seama Z18XE cu 137 CP si consum de 10% in oras ? Mare meserie...Asa cu 125 de cp cu 11.3%

Eu totusi cred si raman la parerea ca daca vrei sa faci o treaba iti pui o turbin aftermarket ( dogtuning.ro ) , costa ceva bani , insa ai o masina care fuge . Si senzatii si cuplu si crestere semnificativa de putere . Pana la urma 25 de CP ai din cea mai amarata de turbina .
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Usor de zis si greu de facut... referitor la montat turbina.
Sa nu deviem de la subiect, totusi. Deci, LLV, confirma sau infirma puterea motorului tau. Chiar sunt curios.
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Off-topic:
@bertone: sa-ti pui turbina oricum implica o remapare masiva a ECU Wink

@love4cars: e indicat sa apelezi la firma de tuning pt turbina, dar daca nu esti atehnic se poate face si in regie proprie... e adev ca evacuarea si admisia tre sa ti-o faca cineva, dar montajele si proiectul in cateva luni de studiu pe net si convorbiri cu baietii din tzara si de afara poti sa ti le faci singur Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR