Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Magat

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 2001 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Dragi mei ,incerc sa demontez planetara de pe fata la frontera b scurt diesel , partea de la roata am demontat-o dar acuma cine imi poate spune cum iese planetara afara partea dinspre grupul diferential .
Ma intereseaza sa scot planetara cu totul , nu numai tripoda din oala ca aia stiu cum sa o scot (se scoate siguranta care impiedica bilele sa nu iasa afara si scoti tripoda din oala ) dar vreau sa schimb planetara cu totul deoarece am mari dubii ca preblema ar putea fi chiar la partea dinspre grup desi de obicei nu aici se defecteaza.
An incercat dar nu am reusit nici nu am fortat prea tare sa nu stric ceva mai ales ca am citit pe forum si nu prea am inteles cum ca trebuie sa dau grupul diferential de pe fata jos ?
Asta ar fi o traba tare nasoala , chiar asa de complicat au facut masina asta.
Cine a demontat poate sa imi spuna explicit cum sta treaba aici .
Ar fi deosebit daca cineva ar avea o imagine ,o schema , o documentatie cu partile componente ale ansamblului fata de la roata la diferential , in special de la planetara spre diferential+diferential deoarece nu prea inteleg cum se face si cuplarea in 4x4 . Poate imi explica cineva care a desfacut care e principiul de cuplare , de funtionare si cum se face anume.
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu ºtiu cum e la B-uri, dar dacã sistemul de prindere al grupului e asemãnãtor cu A-ul, pun câteva poze, poate-þi faci o pãrere:
Aºa aratã laA-uri. Ca sã scoþi planetara din grup, trebuie sã dai grupul jos ºi sã desfaci ºuruburile din imaginea a doua.
Cuplarea în 4x4 la tine se face doar din distribuitor (reductor), diferenþialul faþã e cuplat permanent cu planetarele ºi roata.
  • laurentiu_obama

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Galati
  • Masina: Frontera 2000 x22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut, nu trebuie desfãcut grupul pe fata pentru a da planetara jos. Eu am dat-o jos mai greu ca a trebuit sa desfac ambi pivoti ca nu am putut sa desfac capãtul de bara. Sunt doua șuruburi care tine capacul de la cuplaj si sunt prinse in sasiu, la prima impresie aici ca demontezi masina dar trebuiesc desfãcute si rulmentul scos intr-un fel de pe planetara ca la mine el sa spart si nu am mai avut ce scoate. Si langa rulment e o cutie cu un capac de aluminiu care trebuie dat jos si acolo se face cuplajul, cand ai a vezi cum se cum se cupleazã nu o sa iti vina sa crezi ca e posibil asa ceva, e o furca care trage o " roata dintata" de vreo 3cm latine. Am cumpãrat rulmentul si tre sa il montez dar vreau sa ma mai documentez cu punerea la loc. Si cam asta ar fi imaginea cu ansamblu ala, bafta multa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR