Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am un usor scartait care pare sa vina din volan pe virajele stanga, acesta se manifesta mai ales la drum lung, mai ales in virajele care nu sunt f stranse si cu o viteza medie sa zicem (90-100km/h), pe autostrada nu l-am simtit. In ultima perioada s-a simtit ceva si in oras, din pacate cand masina este pe loc nu se simte nimic deci cei de la service nu au avut cum sa-si dea seama daca est o problema.
Daca cineva a mai avut problema asta pt Astra J m-ar ajuta daca mi-ar dar niste detalii.
A inceput sa ma cam sacaie chestia asta si imi e teama sa nu fie ceva pe la directie
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ovalizare disc frana.
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am impresia ca trebuie sa verific punand frana cu rotile virate spre stanga, problema este ca se aude doar uneori destul de rar sa zicem.
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
eu am problema la virajele dreapta cand intru cu viteza peste 50-60km/h la rulmentul de pe dreapta fata.Dar la mine se aude foarte urat din cauza ca merg de mult timp cu el asa.Ma gandesc,la descrierea spusa de tn,sa nu fie primele simptome ale rulmentului.Pe loc nici a mea nu face nimic,sau cand intru cu viteza mica,sau in viraje spre stanga nu se aude nimic nici la 150km/h.
Skip ads

  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc, Cornel si Auras pt. raspunsuri, problema este ca nu au cum sa verifice cei din service treaba asta deoarece pe loc nu face zgomot. Poate las masina amicului care lucreaza acolo sa mearga cu ea ca sa-si dea seama, are cineva vreo idee cum se mai poate verifica?
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu are cum sa verifice pana nu merg cu ea.Pentru ca masina numai cand e in sarcina si cand se lasa greutatea pe partea respectiva (in viraje) se poate constata ce este de vina !
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Din pacate se pare ca pot mentine deschisa acesta postare chiar daca nu este nimic grav probabil, nu m-am agitat foarte mult sa rezolv dar este destul de greu sa-mi testeze la service acesata problema, cred ca scartaitul apare doar la caldura mai mare (drum lung) si ultima oara cand am mai stat in aglomeratie bara la bara. Voi incerca sa dau masina pentru o testare la un service probabil EDS sau cel al Revizie Opel.
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am facut testarea despre care scriam aici si se pare ca nu ar fi nimic grav, doar niste plastice undeva in interiorul volanului care probabil vara se dilata si de la asta provine scartaitul usor care apare intr-adevar doar vara.
  • NZoltan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Buna
As avea si eu o remarca aici.
Detin un Opel Astra J Sports Tourer 1.7 din 2012.
Am o problema care revine periodic dupã cca 60km parcursi apare un scârtâit din volan la viraje in special spre dreapta de parcã ar freca ceva plastic. De regula apare numai când temperatura din exterior este peste 10 grade.
Am mai discutat cu diversi mecanici si la reprezentanta nu prea stie nimeni sa dea o explicatie.
Unii zic cã s-ar putea de la caseta de directie dar deocamdatã nu trebuie data atentie. Nu am sesizat nici o problema cu directia în timpul mersului.
In orice caz este ceva deranjant si încerc sã gãsesc cauza.
Vad ca acest post este inca deschis dar nimeni nu da nici un comment!
Multumesc
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Poti sa detasezi capacul casetei de la volan pentru a lubrifia axul volanului cu un spray cu PTFE.
  • NZoltan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc puteți explica mai exact cum se poate detașa capacul nu am deocamdatã idee?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
https://workshop-manuals.com...over_replacement/
https://workshop-manuals.com...over_replacement/
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR