Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • ionutzuuu

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut colegii,
am si eu o nelamurire,
mi s-a spus de catre mai multi mecanici ca becurile tip smd distrug electronica masinii si sa le dau jos ca o sa distrug toata electronica masinii
Precizez ca aveam becuri smd canbus fara coduri de eroare
Ce se intampla cu ele, e adevarat sau e doar o parere a unor mecanici necunoscatori de cauza ? Question Question Question Question Question Question
Skip ads

  • ionutzuuu

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Ma ajuta cineva cu un raspuns concret ?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am trait sa o aud si pe asta ....pe ce considerent distrug electronica masinii ? Dupa parerea mea ledurile chiar sunt mai ok datorita fiabilitatii crescute si consumului scazut.
  • ionutzuuu

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Nu stu ... de aia va intreb si pe voi Very Happy
Skip ads

  • L3X
  • **
  • 64 mesaje
  • din 07 Oct 2013
  • Astra 2007 Z13DTH
  • Vrancea
  • L3X

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
cine ma poate ajuta cu un forum/site de unde sa pot cumpara smd-uri pt masina mea, un opel astra h....
as dori sa schimb absolut toate becurile, plafoniera,numar, semnalizari, pozitii, stop frana, pozitii absolut toate....fara bord.acolo nu ma bag ca e complicat.
Va multumesc anticipat
  • CroSsFade

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Ma bucur ca ai intrebat. Detin o corsa B 1.2 16V si acum cateva zile am facut si eu comanda de leduri smd. Le-am mai schimbat odata saptamana trecuta(am inlocuit becurile normale cu unele portocalii) si nu am fost multumit. Asadar mi-am dat comanda de lumini pentru bord/consola centrala/portbagaj/torpedo/numar/plafoniera. Toata afacerea asta te ajunge ieftin(in jur de 75 RON cu tot cu transport).
Uite, aici poti verifica ce leduri se potrivesc pentru masina ta(am vazaut ca detii o astra h) : http://www.pal-guide.com/se...amp;ver=1.2+i+16V

Gasesti pe Google tot felul de siteuri de pe care poti face comanda de noile leduri. Eu le-am comandat de pe http://becleduri.ro/ . Aici gasesti tot(de la becuri pentru far si pana la cele mai mici leduri).
Iti recomand sa folosesti site-ul celor de la Philips (care l-am afisat mai sus) sa vezi ce tip de leduri este necesar masinii tale. Vezi ca pentru fiecare e posibil sa fie un tip diferit de led( de exemplu la mine la consola centrala folosesc leduri smd T5, iar la bord w5w/w10w).
Succes!
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
daca nu sunteti multumiti de leduri smd puneti benzi cu leduri smd.eu asa am facut.si din cate stiu,ledurile sunt mai bune decat becurile,deci nu "distrug" instalatia masinii ! uitati-va in garaj la mine pentru ledurile bord
  • CroSsFade

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de bine o sa se vada la corsa, deoarece numerele ceasurilor din bord nu sunt transparente, sunt opace. Luminea vine doar prin lateralul ceasurilor.
Skip ads

  • L3X
  • **
  • 64 mesaje
  • din 07 Oct 2013
  • Astra 2007 Z13DTH
  • Vrancea
  • L3X

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
CroSsFade iti multumesc pentru indrumari ....
  • CroSsFade

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Nu ai pentru ce. Mie maine imi ajung ledurile dar o sa le montez abia seara pentru ca plec la un drum lung cu micuta mea corsa. O sa fac niste poze si o sa le postez, poate o sa fie de ajutor.
  • CroSsFade

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Imi cer mii de scuze pentru dublu post. Am revenit cu pozele despre care vorbeam:



Nu cred ca mai era necesar sa postez imagini in timpul montajului ledurilor in bord. Am postat doar rezultatul. Se vede bine in masina, dar becul pentru plafoniera e putin obositor. La numar am pus alb pentru ca din cate stiu legea nu permite decat alb si galben. Imi cer scuze pentru calitatea slaba a pozelor.
P.s: toate sunt smd, mai putin tid-ul (acolo nu m-am bagat inca) si xenoanele. Neonul pentru podea e o improvizatie conectata la bricheta, insa am dat comanda de un set pentru toate locurile. O sa ajunga in cateva zile Very Happy
  • ionutzuuu

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc colegii pentru sfaturi, mie asa mi s-a spus de catre mecanic si de catre cei de la reprezentanta Opel,
aveam becurile smd cumparate, le aveam in buzunarul din stanga fata si cand s-au suit in masina si le-au vazut mi-au zis ca ce am de gand sa fac cu ele, sa nu le montez pe masina ca distruc partea electronica ...
Skip ads

  • CroSsFade

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Daca nu a avut nimeni partea electrica bulita pana acum, nu vad de ce ti s-ar intampla tocmai tie...
  • ionutzuuu

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Partea electronica a masinii, nu cea electrica Smile
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Probabil ai luat leduri care dau erori pe CAN-ul masinii. Asta au vrut sa iti spuna.
Ledurile normale dau eroare de bec ars . Sunt leduri care rezolva aceasta problema si nu mai dau erori pe CAN de bec ars.
Ce ai cumparat tu?
  • ionutzuuu

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Eu am avut CAN-bus-uri pe toatã mașina dar dupã un timp au început sã pâlpâie smd-urile ... si sã facã o luminã slabã .. și atunci le-am înlocuit cu cele standard
  • WIB1994

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2015

  • Mesaj Privat
As avea o intrebare,vreau sa imi pun un kit xenon pe un opel vectra c ,faruri cu lupa ,care ar fii mai bun cel de 35w sau 55w .Ma intereseaza sa vada bine pe timp de noapte
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
55W. Dar becurile sunt la fel, chiar daca pe unele scrie 35W si pe altele 55W. Stiu asta de la un chinez care le produce Smile
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
pune unele de 35W.Eu am avut de 35 si se vedeau foarte bine.Nu vreau sa fac reclama,le-am luat cu 89ron kitul.le-am vandut deoarece la mine nu ma avantajau ca nu am lupa.si astept sa iau faruri cu lupa si dupa iau alt xenon.
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pentru astra g a montat cineva smd/cree led la stop frânã? Daca da ce model anume si daca sunt mai vizibile decat cele normale.
Cu respect,
Glonț
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR