Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sa va intrerup cu discutia despre aditivi Smile
Cand am ridicat masina mi-au spus sa bag numai de 98 cel putin

dar in cartea masinii ( din semnatura) cea specificata implicit este de 95 fara plumb si mai apoi de 98 sau mai sus. are ceva daca bag de 95 macar din timp in timp ( inainte de salariu Very Happy ) ?
stiu ca e recomandat una de 98 Rolling Eyes
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu pun de ceva timp de la shell (mol acum) pt ca imi este FOARTE aproape de casa...si cum banii de benzina sunt aproape 0, nu`mi permit sa ajung in alta parte sa pun Very Happy vreau sa zic ca pana acum nu am avut probleme cu benzina 95 de la shell/mol, si nici cu aia de 95 de la lukoil, care apropo e cea mai ieftina! (32100, sau p-acolo).
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
De Top Premium 99+ sau cum s-o fi numind cea de la Petrom, ce parere aveti?


Ultima modificare facuta de kapix la Mar 06 Dec, 2005 6:46 pm
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am bagat benzina de la MOL ... Tempo 95 si am constatat ca :
Motorul merge mai rotund , masina are putere mai mare ( e mai nervoasa). Nici la relanti nu mai face urat (nu mai tremura)!
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
eu pun de 95 de la rompetrol si sunt multumit
  • andu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Si eu i-am pus de 95 din prima clipa cand am luat-o. Pur si simplu nu vad pentru ce sa dau banii pe o benzina cu cifra octanica mai mare. Mai ales ca in cartea ei scrie ca a fost reglata pentru 95.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu care aditivi maresc cifra octanica, dar stiu ca exista (si e normal sa fie asa). Spre ex. benzina de pe vremuri ("cu plumb") era amestecata cu tetraetil de Pb. (nu stiu in ce proportie) si astfel ajungea la CO98 pt. ca altfel ar fi avut mult mai putin.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
la masina de serviciu am pus initial 95 de la omv. am incercat si cu top100 si merge ceva mai bine.dar nu cred ca merita diferenta de pret
Skip ads

  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
benzina/motorina de la omv este cea mai buna dupa parerea mea dintre toate"bunatatile" de pe piata noastra;asta daca pui omv suepr 100 si super dieselu;diferenta este f f mica la pret..faceti un calcul sa vedeti cat pierdeti la un plin..e f f putin;dar merita;restul...sunt toate la fel de proaste;un sfat: nu alimentati de la luk oil...cel putin eu am avut probleme cu ei;depinde si de locul de unde alimentati f mult
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu unul am fost constant ani de zile pe OMV de 95. Uneori mai puneam si de 98, dar e prea scumpa.
Dupa de MOl a preluat Shell, am pus o data, de curiozitate, sa vad cum este cea de 95.
Ori calitatea OMV a scazut treptat, pe nesimtite, ori MOl e mai buna ! Motorul merge mai "rotund", nu mai trepideaza cand e rece, are si demaraj mai bun.
Asa ca de vreo cateva luni pun numai MOl de 95.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
OMV e mult sub MOL nu numai la calitatea benzinei de 95 ci si la serviciile pe care le ofera.Chestia cu tremuratul in volan la benzina de la OMV am sesizat-o si eu si nu mai alimentez de la ei. Apoi la categoria servicii cred ca cei de la MOL sunt mult mai atenti cu clientii.Am patit la OMV sa cer bonul de casa si sa-mi spuna ca l-a ratacit si l-a dat la alt client dar ca are unul de suma apropiata dar e pentru motorina (scrie pe bon ce tip de combustibil platesti). Laughing Pai cum sa decontez bon de motorina pe o masina cu motor pe benzina.Altadata am asteptat aproape 1/2 ora ca sa platesc o sticla de Pepsi, ceea ce mi se pare enorm intr-o benzinarie unde sunt 3 case de marcat si patru clienti ( din care 2 nu stiau limba romana) la acel moment dar numai la o casa se incasa. Am ales MOL pentru ca mi se par mult mai seriosi, aici imi spal si masina odata la 2-3 saptamani si in plus au acum un sistem de acordare de puncte pe card la fiecare alimentare cu combustibil ( chestie de marketing pentru fidelizarea clientilor).
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu am pus motorina evo5 de la mol, dar nu se cunoaste diferenta.doar ca e 34700, fata de 32700 la omv spre exemplu.plus ca imi consuma mai mult masina cu evo 5.sau poate sarbatorile sunt de vina, ca e mai aglomerat prin bucuresti.asta e... Smile
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
tinand cont ca multi nu vorbesc de bine petromul, eu de la ei bag de multe ori de la ei 95 fara plumb
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:tinand cont ca multi nu vorbesc de bine petromul, eu de la ei bag de multe ori de la ei 95 fara plumb


Da, dar la Petrom nu poti plati cu cardul ... Evil or Very Mad
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ba da. pe virtutii am putut plati
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:ba da. pe virtutii am putut plati

Mai, eu am incercat o data la Petrom-ul de la Favorit, din Drumul taberei si nu a tinut.
Cica se poate plati numai cu carduri Petrom ! (Habar n-am ce sunt alea Rolling Eyes )
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
diseara cand plec de la munca trec si intreb iarasi.
Vrea cineva un ab la zapp? Very Happy 'eftin
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
kapix a scris:De Top Premium 99+ sau cum s-o fi numind cea de la Petrom, ce parere aveti?


Buna k si benzina euro super fara plumb de la Rompetrol!
Se simte cand bagi din astea de numa numa!
Am bagat si de 95 dar.... nu e acelasi lucru!
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sa sti ca benzina de la Rompetrol mi s-a parut tot tompul excelenta.nu stiu motivul, poate pun ce trebuie in ea, paote nu o manaresc la pomap...oricum e buna. Singura chestie e ca sunt cam rare benzinariile.
  • stefan_bv

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
oameni buni,

omv si mol vand tot produse cumparate de la petrom (cu exceptia omv 100), iar petrom are un control strict de calitate (cel putin de la 01.01.2005)
in schimb am auzit lucruri neplacute despre motorina de la rompetrol si lukoil (putere redusa a motorului, consum mare)

dar exista o diferenta intre benzina produsa la noi si cea din ungaria, austria.........

am cumparat benzina din afara si la intrarea in tara am facut plinul si am simtit clar un deficit de performanta. cunoaste cineva motivul? s mai patit cineva la fel?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR