Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut,

Nu stiu daca are legatura cu suspensia sport KW, masina e lasa 8 cm, am schimbat planetarele de curand (s-au dus burdufele, am mers cu ele sparte si s-au stricat planetarele) , am cumparat 2 SH in stare excelenta de la 2 membri de pe forum, am fost acum pana in Cehia si inapoi, cand m-am uitat sub masina, vaselina aruncata, si ambele burdufe dinspre cutie sunt sparte ... Mi-e tare greu sa cred chiar si la o planetara SH ca burdufele se pot sparge asa repede, o avea oare legatura ca planetarele au alta pozitie fata de o masina care nu e lasata ?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
exact. Ai raspuns singur la intrebare. Fiind masina lasata in permanenta, burduful sta tot timpul tensionat.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Aceeasi problema am avut-o si eu cand mi-am lasat masina, si am mai auzit si la alte persoane cu suspensie reglabila. Burdufele se rup datorita miscarii axiale a planetarei, cand cobori masina.
Personal iti recomand sa schimbi burdufele daca planetarele sunt bune, nu au joc. Eu mi-am luat burduf GKN 35RON (fostul Glaenzer....daca iti suna cunoscut de pe vremea Daciei, astia fac de multa vreme elemente de transmisie)
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nu am gasit decat Spidan, le am de 1 an in casa, dar la planetarele vechi nu le-am montat pt ca erau praf aveau joc mare, asa ca le-am schimbat... acum am facut in EU un drum de vreo 2700 km dus intors si ieri cand am venit m-am uitat pe sub masina, sunt rupte ambele... desi schimbate planetarele fix inainte sa plec. probabil cauciucul imbatranit.
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Posibil sa fie din cauza cauciucului imbatranit. Schimba burdufele si tine-le sub observatie sa nu se rupa si astea noi.
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tox, una din planetare (cea scurta) e de la mine. Nu stiu ce sa zic in legatura cu imbatranirea cauciucului. Pe masina mea este pusa perechea planetarei ce ti-am dat-o tie, deci o am pe cea lunga cu 2 burdufe...si nici unul nu s-a rupt. Poate totusi e de vina pozitia suspensiei, poate ai coborat-o prea mult.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
De la suspensie garantat.
Eu la air ride ca o pot lasa blana le rup intr-o veselie...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR