Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • kontiki

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Intampin si eu urmatoarea problema, cu un Astra J din 2011, 39.000 km, motor A16XER, cumparat SH in luna aprilie cand avea 34.000 km (cu carte service).
Daca ma puteti ajuta va rog cu niste sfaturi despre ce ar putea fi.

Problema: de vreo 2-3 saptamani, nu mai intra in absolut nicio viteza dimineata, cu motorul rece.
Cu motorul oprit, intra in toate vitezele foarte usor.
Daca astept sa se incalzeasca motorul, fara sa o misc deloc, dupa 5 minute incepe sa isi dea drumul si intra in viteze greu, daca fortez shimbatorul. Dupa 10 min de relanti isi revine complet si merge bine. Pana sa ma prind de solutia asta, cu masina stand pe loc, bagam intr-a 1-a cu motorul oprit si apoi mergeam asa intr-a 1-a cu avariile puse vreo 5-10 min, dupa care isi revenea.
Nu ajuta cu nimic daca apas ambreiajul pana la fund in mod repetat. Pedala de ambreiaj se simte bine, pare in regula, ambreiajul nu patineaza.
Mentionez ca treaba asta se intampla doar dupa ce sta mai mult timp parcata (minim 1 noapte). Daca de exemplu o las 3 ore parcata si incerc din nou, merge bine si intra in toate vitezele de la inceput, chiar daca motorul este rece.

Am fost la service, mi-au facut o aerisire a ambreiajului, au verificat ceva la pompa de ambreiaj si ziceau ca ar merge bine si au completat lichidul de frana (desi era intre limitele admise) dar nu s-a rezolvat problema, a 2-a zi mergea bine dar apoi din ce in ce mai greu. Pe de alta parte, am ajuns acolo cu motorul incalzit, deci nu au putut replica problema. Au zis ca alte idei nu au, decat schimbat kitul complet de ambreiaj, desi au testat si ei pedala si au zis ca pare OK.

Aveti idee de la ce poate fi ?
Multumesc anticipat !
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
schimba si uleiul din cutie... sau verifica-l... desi la vechimea masinii nu se impune dar cine stie...
  • kontiki

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Daca ar fi uleiul din cutie de vina, nu ar trebui sa mearga greu si cu motorul oprit ?
  • NicuF82

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salut! Ceva rezolvare la problema de mai sus, am și eu problema asta d e câteva zile.... Mulțumesc!
Skip ads

  • kontiki

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2014

  • Mesaj Privat
La mine era pompa de ambreiaj crapata si pierdea presiune dar lent, a trebuit schimbata, vreo 300 lei cu tot cu manopera
  • NicuF82

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc de rãspuns! Oare am vreun pericol dacã mai circul cu ea asa pana dupã sãrbãtori?
  • kontiki

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Daca este aceeasi problema, pericol este daca se forteaza din schimbator atunci se poate strica ceva pe la cutia de viteze, sau daca se sparge de tot pompa de ambreiaj sa trebuiasca luata masina pe platforma (sau posibil sa se poata merge cu ea doar in treapta 2, fara schimbari de treapta - nu ma pricep).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR