Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat

In ultimii doi ani am asistat la nenumarate speculatii cu privire la viitorul gamei Opel, si mai precis cu privire la modelele din varful de gama. Cum oficialii Opel nu au scapat nimic catre presa, speculatiile abunda. De exemplu, nu demult se spunea ca modelul Signum va fi complet abandonat, fiind inlocuit cu un nou Omega. Omega preluat cu arme si bagaje de la verisorii down under, adica de la Holden.

Acum, AutoBild anunta ca Opel are in pregatire un model din clasa mare care va inlocui Signum-ul, si care va avea denumirea de Kapitan, folosita de Opel in anii saptezeci cu privire la modelele din aceasta clasa. Motivele abandonarii brandului Signum ar fi simple, avand in vedere esecul de piata al acestui model.

Dimpotriva, conform celor de la Auto Express, noul Signum ar urma sa fie un crossover bazat pe platforma GM Epsilon, si va fi vandut pe intregul glob sub mai multe marci (Saturn? Holden? Vauxhall?). Noul venit va fi mai mare decat oricare alt model Opel de pana acum si va oferi sapte locuri veritabile, tractiune integrala si va fi disponibil si in varianta hibrida.

Britanicii ofera si detalii, considerand ca noul Signum va imparti platforma cu viitorul SUV de la Saab, 9-7. Ca motorizare este amintit un twin-turbo de 2.8 litri si 250 CP pe benzina si un turbodiesel V6 de 3.4 litri de 325CP, impreuna cu un hibrid. Accentul ar urma sa fie pus pe lux, materiale de inalta calitate si un sistem de conducere automata. Noul Signum ar urma sa apara in 2009.

Cum pana in 2009 mai este destul timp, ne putem astepta ca modelul (sau modelele, in cazul in care Opel ne va ferici atat cu un nou Omega, fie el si sub numele de Kapitan, si cu un crossover de lux sub marca Signum) sa fie prezentat sub forma de concept macar in 2008. Pana atunci, nimic nu e sigur!


Sursa: http://www.drive-test.ro/?a=det&art_id=257


Intrebarea mea este: voi ati mai auzit ceva?
Ca mai fiecare revista auto spune cu totul si cu totul altceva decat spun ceilalti.
Iar cei de la Opel joaca leapsa si se spala pe maini, spunand ca ei nu comenteaza niciodata speculatiile din presa... Rolling Eyes
Skip ads

  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu unu n-am auzit nimic.....dar e pacat ca la Opel s-a intrerupt sirul Omega.......Signum-ul nu e pe aproape deloc........asteptam......
  • IrmscherS

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Incetati sa va mai uitati dupa "berline" cu portbagaju' cat china .... mergeti si descoperiti "utilul" ..ex: scaunele spate in Signum se pot regla la fel ca cele fata, marind sau micsorand spatiul util in portbagaj...
  • mihaicristi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
opel nu intrerupe seria signum.....sunt posesor de signum si pot spune ca e masina perfecta...mai mult se pregateste un nou model care se va lansa prin 2009
iata ce scriu cei de la Auto.ro Stiri auto -----Noul Opel Signum intra in linie dreapta Noul Opel Signum intra in linie dreapta.
A doua generatie a navei-amiral Opel va apare la inceputul lui 2009 si va fi mai mult un crossover decat un hatch alungit, asa cum este actualul model (foto).
Urmand a fi construit pe platforma Epsilon al parintelui GM (cea pe care vor mai fi fabricate viitoarele Saab 9-5 si Opel Vectra), Signum 2 va fi comercializat sub diferite nume in intreaga lume, asa cum s-a intamplat cu Astra si Vectra.
Marele Opel va fi si mai mare, oferind un habitaclu ce va putea acomoda pana la sapte pasageri. Despre design nu se stiu momentan prea multe, dar el va incerca aproape sigur sa mascheze dimensiunile uriase ale masinii, cel mai probabil cu un profil tipic de coupe.
Acesta va fi unul din semnalele ca cel mai generos dimensionat produs al celor din Ruesselsheim este un model cu iz de premium, aspect ce va fi subliniat si de prezenta jantelor de dimensiuni mari sau de acoperisul panoramic.
Noul Signum va fi plin de surprize si in ceea ce priveste partea tehnica: in afara obisnuitei suite de motoare molcome si economice, uriasul va avea in oferta si doua propulsoare „fierbinti” – ambele V6, ambele supraalimentate cu doua turbine.
Cel mic va dezvolta 250 CP dintr-o cilindree de 2,8 litri, in timp ce top-modelul va avea 3,4 litri si o putere de 325 CP. Nu trebuie sa va sperie gandul ca asemenea forte ar putea transforma calatoria intr-o partida de rodeo: cuplul va fi livrat tuturor celor patru roti multumita unui sistem de tractiune integrala de tip 4WD.
Totusi, data fiind situatia ecosistemului, Opel se va conforma noilor tendinte ecologiste si va oferi si o versiune cu propulsie hibrida, ce va completa un grup consistent de motoare diesel in coltul rezervat salvatorilor planetei

Skip ads

  • mihaicristi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sper sa fie un raspuns cat mai complet desi a venit cam tarziu.
  • george13

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 1.9 cdti(z19dth)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
signum e super! Mie imi place din ce in ce mai mult
  • dan_armeanu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si eu mi-am luat opel signum stai boerseste in masina numai zig in spate bestial ,,, sunt multumit de opel signum,,,, ma rog am sarit din opel astra g in opel signum diferenta de la cer la pamint
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR