Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu resimt in treapta 1-2, la turatii sub 2000 rrpm, cand merg in coloana, un sunet metalic, adica un sunet mai proeminent al motorului! Daca stie cineva despre ce vorbesc sa imi spuna si mie ce este, nu are erori, nu se limiteaza, merge normal. Parca dupa ce am facut revizia se intampl
@axlblade, turbina trebuie sa iti dea alte semne, adica sa fluiere destul de tare si la cald, nu doar la rece, sa ai fum albastru, daca ai dpf nu o sa-l observi
Skip ads

  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@seftaka, ai schimbat producatorul de ulei la revizia asta?
Turbina fluiera cateodata insa foarte putin, mai mult suna ca atunci cand elimina surplusul de aer. Masina trage foarte bine. Hascaitul ala in schimb nu imi pot da seama de la ce vine. Ma gandesc ca daca turbina ar fi vinovata, ar trebui sa faca mereu. Sa fie oare doar atunci cand nu baga suficienta presiune, sau baga prea multa....
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu, acelasi ulei Castrol Edge 5w30 dpf, nu stiu cat de original este, la viteze mai mari se comporta ok. Incearca sa pui o filmare cu acel sunet
  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Chiar am sa inregistrez sa vedeti exact.
Cat despre problema ta, nu stiu, poate se aude de la faptul ca e mai rece afara si e mai proeminent sunetul pana se incalzeste bine...
Skip ads

  • Priceputeanu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Un amic de-al meu avea un Mitsubishi care prezenta aceleasi simptome: in forja motorul se ineca, ca apoi, cand il lasai sa isi traga sufletul, mergea ca uns. Pana la o noua turatie! Problema a fost de la filtrul de motorina, amicul a bagat motorina de TIR (deh, era mai ieftina) si i s`au infundat porii de la filtrul de motorina. Pompa tragea motorina, insa cu greu putea sa "suplineasca" necesarul de lichid, astfel incat motorul pica in bot! Incearca sa cureti tot sistemul de alimentare cu combustibil, poate scapi de problema. Eu am un Astra H, 110 CP, are cca 200 000 km si merge impecabil...Succes!
  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat, insa nu neglijez niciodata reviziile, iar motorina pe care o pun este doar moto extra de la Petrom, maxx motion Omv sau Efix Rompetrol, deci cam mici sansele. Intre timp am mai fost la vreo 2 mecanici care mi-au spus ca turbina nu suna bine la turatie mare, pe la 3000 de ture refuland puternic. Asadar, ieri am reconditionat turbina si nu am apucat decat sa merg cativa km, motiv pentru care nu am revenit cu niciun feedback. Am schimbat centralul turbinei (kkk) cu altul de producator (melett).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR