Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut si La multi ani!Ca sa ma intelegeti mai bine pedala de acceleratie are cursa prea lunga si un lag mare.De ex. la relanti daca apas pedala de acceleratie rapid de 3 ori pana la podea abia daca se tureaza o data in 2000 rpm Crying or Very sad ce poate fi...Astept parerile voastre.Va multumesc!
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
asa e la toate opel-urile care au acceleratie electrica daca nu ma insel. cel putin si la mine e eacelas lucru.....daca apesi foarte repede si la fel de repede iei piciorul de pe pedala nu are timp sa se tureze mai mult
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pana acum nu m-am ingrijorat dar am condus recent mai multe masini diesel (ford focus,renault megane,logan)si la ele nu se simtea asa..raspundea imediat la acceleratie...de aia mi-e frica sa nu fie ceva probleme.Si nu este numai lagul trebuie sa apas mult pe acceleratie...adica nu este asa sensibila ca la alte masini pe care le-am condus care numai daca ciupeam un pic acceleratia urca in 3000 rpm...Si la tine tot la fel este?
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si la mine e la fel.1,6 - 16 V.Si e un pik frustrant sa pleci de la semafor dupa cate un matiz Evil or Very Mad
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
lagu aceala il ai tot timpu?
si eu am observat acest lag, cateodata il am, cateodata nu il am...nu stiu sigur ce poate sa fie. banuiesc senzoru de rotatie........sau clapetele din galeria de admisie(se misca prea incet)
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dau si eu ca bata in balta..sunt trecut prin mai multe patanii..ceva asemanator se rezolva printr-o curatare temeinica a throttle body...dati un search ca se gasesc multe lucruri legate de asta..e adevarat ca la un throttle murdar mai apare si becul de check cateodata cu coduri echivoce de genul missfire..dar poate fi si asta....ar mai fi..asteptati interventia unui dan cuciureanu ca el le stie pe toate....
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
la diesel, eu am curatat toata galeria de admisie si tot nu a disparut "lagu" acela, pana la urma tiind sa cred ca am eu prea multi pitici pe creieras .
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ma rog de ea la un deal cat de mic sa accelereze.Binenteles creste consumul foarte mult dar acceleratie ff greu.Zicea cineva ca e posibil sa fie de la clapeta de acceleratie care e foarte murdara si trebe curatata.
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa o pui pe tester si sa-i resetezi pozitia clapetei de acceleratie
eu recent am fost la mainadrei de mi-a pus masina(o tigra 16,16v)pe tester. a resetat cam tot ce era de resetat pe la motor si asa am scapat de aproape toate problemele care le-am avut pana acum la motoru' acestei masini.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pai cred ca pana la urma am sa merg cu ea la o intalnirea de joi de la polivalenta.Cine stie poate urc in ea pe cineva priceput sa o conduca si poate asa isi da seama mai bine de ce are.Chiar as fi curios sa ma urc intr-o 1,6/16V sa vad si eu cum pleaca de pe loc si cum se infinge la drum,nu de alta dar poate ca am eu doar pitici pe creier si asa tre sa mearga masina,desi ma indoiesc.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am desfacut-o.N-am avut ce face ieri si m-am apucat de ea.Chiar nu e ff greu daca ai sculele necesare.Am curatat-o bine iar acu parca accelereaza ok.Am sa o vad la un drum lung cum se misca nu doar in buc pt ca nu prea ai unde sa mergi p-aci.
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
joi daca apari pe la intalnire iti dau tigra sa faci o tura cu ea sa vezi cum se comporta. are 1.6 16v. 100cp si cativa ponei pe langa ei.
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
He he!Multam fain!Sper sa ajung Very Happy
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
krashy22 a scris:lagu aceala il ai tot timpu?
si eu am observat acest lag, cateodata il am, cateodata nu il am...nu stiu sigur ce poate sa fie. banuiesc senzoru de rotatie........sau clapetele din galeria de admisie(se misca prea incet)


Cand se incalzeste motorul nu mai este asa mare lagul...chiar nu stiu care este cauza galeria de admisie am curatat-o dupa ce am schimbat turbina...
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Unde sunt clapetele la galeria de admisie la astra g benzina?
E complicata operatiunea de curatare?
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si la mine la Y20DTH e la fel. Daca-i dau sprituri nu se intampla nimic (foarte slab). Abea dupa ce se incalzeste motorul se simte. Oricum... Raspunde foarte tarziu la acceleratie. M-am urcat imediat pe o Octavia (1.9) si zici ca e benzina, imediat raspunde. Piana si si un 307 (1.6 hdi 100 si cai) raspunde mai repede.
  • nikee

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2014

  • Mesaj Privat
salut sunt nou pe acest forum am si eu un vectra 20 dti si se accelereaza tarziu are o intarziere cam mare la pedala pana intra turbina este anemica este al treilea meu opel cu acelasi motor dar nu am avut problema aceasta care ar putea fi cauza ?astept parerile voastre multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR