Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
legat de greierii in Astra Classic:

am descoperit si eu cativa si am reusit sa-i anihilez.

1) in caseta ptr telefon/chei/etc (de sub butoanele de AC). se pare ca piesa asta de plastic sta (sau ar trebui sa stea) fixata in 4 clipsuri. din cauza ca imbinarea nu este perfecta (cel putin la a mea) cutiuta respectiva se cam misca in locasul ei. si auzeam tot timpul ceva zgomote in zona centrala a bordului. Solutia: am scos cutia, am invelit-o intr-un burete subtire de pe la ceva ambalaje, am tras-o in scotch si am infipt-o la loc. Embarassed nu e cea mai tehnica solutie, dar a functionat de minune.

2) o alta sursa de greieri era cd-playerul. se pare ca sania metalica in care este introdus nu era destul de bine fixata. am aplicat metoda de mai sus, cu diferenta ca am folosit si niste banda cu 2 fete adezive, astfel sania respectiva s-a lipit de peretii de plastic ai bordului. in plus am "tras in scotch" si firele de la instalatia audio si antena, ca sa nu mai poata sa joace libere pe acolo.

3) ptr grila de aerisire de sub parbriz (problema des intalnita la Astra Classic) am folosit metoda scotch dublu adeziv pe clipsurile respective. dupa ce am introdus grila inapoi, aceasta s-a fixat perfect in locasuri...nu mai "misca" nimic.

mai am de rezolvat doar ceva greieri prin usi sau stalpii laterali, dar oricum e foarte liniste acum in masina Smile

mai astept sugestii si de la alti colegi.
apropo, aveti grija la ce aveti prin torpedou sau portbagaj, ca eu ma minunam ce de greieri am in masina, si dupa ce am golit-o de toate prostiile de prin portbagaj/torpedou/portiere (ma pregateam sa merg la spalatorie cu ea) m-am speriat ce liniste s-a facut in masina.
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Esti de-al meu Smile
Ma dispera si pe mine greierii, o data cu venirea iernii s--au mai inmultit de nu pot sa-i mai opresc.

Problema 1) la mine e un pic diferita, eu am suport CD in loc de suport obiecte cum ai tu si zdrangane intr-o veselie, mai ales cand are cd-uri in el. Tu spuneai ca suportul tau sta fixat in 4 clipsuri, cum ai facut sa-l scoti, ai tras de el pur si simplu? Vreau si eu sa-i aplic acealasi tratament ca si tine.

Pentru problemele 2) si 3) o sa fac la fel ca tine.

Chiar daca nu sunt perfect on topic, sunt curios cu greierii la hayon cum stai?
  • Reaver

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Dar de greierii din usi stie careva cum se scapa? Very Happy
La mine, cand trec cu masina peste gropi mai sanatoase (nu cu viteza) se aude ceva din partea usii din dreapta. De asemenea, cand ascult muzica, la anumite melodii doar (probabil din cauza tipului de bass) vibreaza usa si se aude un zgomot stresant.
Nu stiu EXACT din ce parte a usii provine zgomotul, ideea e ca la vibratii face cam naspa.
Are careva vreo idee?
  • cnm

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Reaver a scris:Dar de greierii din usi stie careva cum se scapa? Very Happy
La mine, cand trec cu masina peste gropi mai sanatoase (nu cu viteza) se aude ceva din partea usii din dreapta. De asemenea, cand ascult muzica, la anumite melodii doar (probabil din cauza tipului de bass) vibreaza usa si se aude un zgomot stresant.
Nu stiu EXACT din ce parte a usii provine zgomotul, ideea e ca la vibratii face cam naspa.
Are careva vreo idee?

Trebuie sa dai fata de usa jos si o sa-ti dai seama ce zdrangane!Asa am facut si eu,am avut un clips rupt si nu mai statea fata de usa bine.
Succes!
Skip ads

  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Aceasta intrebare o adresez caci nu mai stiu ce sa mai fac pentru nu a ami auzi pocnetele si scartaielile din bord din partea dreapta. Sad
  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
hihii, ma alatur si eu aici poate mai afluc cate una alta
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=14917
  • roberto26s

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
voi in bord da eu aud la relanti incuietoarele (interioare)d p cele 4 usi zzzzrrring in rest e liniste, apropo de bord si voi aveti un sunet sasait de vreo 2-3 sec. dupa ce opriti motoru`?
Skip ads

  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nuu, am pe partea dreapta cand merg pe drum mai nasol in zoan torpedo sau airbag si inca un greier pe la centura pasger dreapta , nu pot s aimi dau seama exact de unde si cum
  • dany_m2v

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
roberto26s a scris:voi in bord da eu aud la relanti incuietoarele (interioare)d p cele 4 usi zzzzrrring in rest e liniste, apropo de bord si voi aveti un sunet sasait de vreo 2-3 sec. dupa ce opriti motoru`?


yup! aceeasi problema si la vectra A c16nz. chiar nu am idee care ar fi cauza acelor zgomote. Stie vreo careva ?
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
atentie la hayon, modelul hatchback sunt 2 suruburi de cauciuc pe laterale cum ridici portbagajul
care se insurubeaza inainte si inapoi ptr fixarea hayonului. e simplu eu asa am facut.
  • ovidiuluca

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
roberto26s a scris: apropo de bord si voi aveti un sunet sasait de vreo 2-3 sec.


Da. Este vorba de paletele de la climatronic.
Skip ads

  • guess_who

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
l_stoian79: imi poti spune si mie te rog cum ai reusit sa scoti grila de aerisire de sub parbriz?mersi
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tragi de ea un pic mai tare
  • bubusor

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 2.2 YDTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si daca nu avem climatronic?Cum se poate remedia?
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bubusor a scris:Si daca nu avem climatronic?Cum se poate remedia?



schimbi masina cu una fara greierasi Smile)
  • Paraschiv Sorin

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2007

  • Mesaj Privat
As vrea si eu sa scap de greierii din usi, dar de unde fac rost de clipsuri ca sa prind fata de usa inapoi? Se pare ca nu se gasesc. Are cineva idee de unde pot cumpara?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Clipsuri asemanatoare aeu am gasit in tirg la Vitan (Bucuresti)
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am mai descoperit un greiere un bord care ma dispera la astra mea, mai exact la baza tabloului de bord, e o masca din plastic pe care daca apas tace. O sa incerc s-o desfac azi si daca imi iese pun si niste poze.
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
roberto26s a scris:voi in bord da eu aud la relanti incuietoarele (interioare)d p cele 4 usi zzzzrrring in rest e liniste, apropo de bord si voi aveti un sunet sasait de vreo 2-3 sec. dupa ce opriti motoru`?

Daca nu vi se pare cumva o tiganie ...eu am dat fetele de usi jos si am legat sarmele la actuatoarele de la inchidere centralizata cu elastic din ala de la braduti de aia mirositori de tabla de sub fata de portiera.Nu se blocheaza si nici nu mai fac zgomot. Am incercat tot felul de chestii , sa le mai infiletez chestiile de plastic in sarmele alea ,sa le pun ceva pe langa , dar fara folos.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR