Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Am o micã problemã,mi-am montat de curând modulul check control pe Opel Omega B și toate funcționeazã mai puțin coolant level care dã eroare.La mufã masa este dar plus nu!Am verificat și la cealaltã mașinã care o am Vectra C și este 12V.Firul de plus este maro-verde(exact la fel este și la Vectra C,culmea?sau nu ) și am cãutat și am gãsit alt maro-verde care are plus 12V dar tot nu funcționeazã.Aș dori dacã cineva știe cã firele de aceeași culoare au aceeași sursã(atunci înseamnã cã ar putea fi senzorul din vas defect) sau dacã nu sã mai caut altul maro-verde.
Mulțumesc anticipat
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Culorile cablurilor electrice nu sunt unice, daca se nimereste sa fie aceeasi culoare, difera sectiunea. Asa lucreaza senzorul ala, cu + si -? Crezi ca Omega si Vectra au acelasi principiu de functionare?
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pãi de-asta am întrebat ți eu.
Da cred cã e același pricipiu nu ar avea de ce sã fie altul.
Și la senzorul de nivel lichid spãlare tot 12 V este.
Oricum circuitul ar trebui sã aibã mãcar o rezistențã dacã nu ar avea tensiune sã zicem.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Gresesti, aia 12V de fapt nu sunt 12V, pune un bec mic, ai sa fii surprins ca nu se aprinde. In fine, sa nu o mai lungim. Firul pentru Omega B care-l cauti tu trebuie sa fie maro albastru. Maro verde este la nivel ulei in baie. Acu nici nu ai zis daca ai MID, GID, deci nu are rost sa-ti mai zic si unde ajunge firul maro albastru.

Si altceva, ti-e asa greu sa gasesti un TIS2000 cu google si sa ai schema electrica moaca, sa te descurci si singur, stai sa astepti pe unu si pe altu pe forumuri.
Skip ads

  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
e maro-verde 100%,dar tu ai aa o schema electricã ?i ce culoare are senzorul de pe vas?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am schema electrica, nu imi arata culoarea senzorului de pe vas, e doar un simbol. Ai gasit tis pe net?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
liviu2004 a scris:Gresesti, aia 12V de fapt nu sunt 12V, pune un bec mic, ai sa fii surprins ca nu se aprinde.
Cind masori cu voltmetru si ai 12v,in acel moment afirmi ca acolo exista 12v.Faptul ca in acel punct de masura,la o eventuala conectare a unui consumator(bec),din diverse motive ,caderea de tensiune poate atinge valori spre 100%,nu inseamna ca initial nu am avut tensiune masurata de 12v.Intelegera si folosirea corecta a notiunilor de,tensiune,cadere de tensiune,amperaj,putere,etc ar elimina,"greselile" si confuziile.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Aoleu big, eu nu mai scriu aici veci pururi. O sa pun astia + de la baterie sa vada cei senzori, sa vezi atunci tensiuni si curenti. Me out forever din sectiunea electrica si orice de electrica. O sa ma ai pe constiinta. Very Happy
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi Liviu,am reusit dar sã stii ca nu sunt asa tolomac sa pun + de baterie(poate altii dar eu nu) am masurat si atat.
Cautand pe TIS2000 (sa stii ca ma descurc) (am chiar multa scoala) am reusit si ai avut dreptate am sapat mai adanc si am gasit unul cu maro si maro-albastru si merge.Eu nu am avut schema si pe ala cu maro-verde l-am gasit prin zona ,ajungea si am crezut ca ala e dar s-a dovedit inca odata ca era altul mai adanc bagat si merge perfect.Multumesc inca odata pentru sfat (si mai ales de TIS2000 e bestial de fain (daca intelegi din el cum ziceai)).
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sa traiti dn. profesor, ati vazut ce usoara e viata cu TIS?
  • westicul

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salutare dnilor cu Opel !
sunt recent "nascut" pe clubopel si as vrea sa pun o intrebare : stie cineva pe unde sunt/merg cele doua fire care ajung la portiera sofer si portiera copilot fata dreapta ? Va spun de ce : vreau sa le inadesc si sa trag sub cele coua scaune cite un LED mic de 12 V colorat, ne incanta niste culori cind se deschid portierele si se vad culori faine care ies de sub scaune, mai ales noaptea !
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR