Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Andrei_Teslariu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Volanul vireaza greu spre dreapta si uneori se blocheaza in mers cand virez (si stanga si dreapta) si imediat isi da drumul (ca si cum s-ar agata in ceva). Unde ar putea fi problema?

PS: Am fost la 3 sevice-uri si am 3 raspunsuri diferite, deci speranta e la voi.

Multumesc mult! Numai bine!
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ia si tu la verificat tot ce tine de directie, zic si eu flansa amortizor, caseta directie, bielete directie, coloana volan, cruci cardanice coloana, rulment sus la volan (pe coloana), pivoti, cred ca sunt cam multe ghicitori.

In orice caz, vezi sa nu busesti panglica de la airbag volan, mare grija ce si cum desfaci si cat invarti de volan.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Poti da ceva mai multe detalii despre masina?
  • Andrei_Teslariu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
* liviu2004* nu ma bag eu la demontat ca nu am experienta si mi-e frica sa nu stric mai mult dar macar daca ma mai duc pe la vreun service sa stiu si eu ce sa ii mai pun sa verifice ca sa se bucure ca au descoperit ei problema (ca altfel ce spun eu nu e bun).
*byke* masina este Opel Corsa C din 2001, motor pe benzina de 1,2 l si 75 CP, 4/5 usi.

Multumesc de raspunsuri!
Skip ads

  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ia un wd40 si da la crucea cardanica de la coloana directie pozitionata langa caseta directie.
Invarte pe urma de volan si vezi daca se simte vreo diferenta.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
EPS-ul nu poate sa aiba nici o contributie la problemele lui?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Teoretic da, uite ca nu stiu cum arata un EPS desfacut, o fi ajutorul motorului dat prin roti dintate catre coloana?
  • Andries Vlad Ioan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Caraie , zmunceste volanul ? vezi sa nu mai mergi cu ea asa .... eu tocmai mi-am schimbat coloana din cauza aestei probleme omniprezente la corse (banuiesc ca e aceeasi problema si la tine) ..mai exact acea rotira din plastic de pe axul din coloana de directie de la servo...e acea rotita care trasfera puterea de la motoras la ax...directia asistata servo ca la corsele noastre servo e electric adica volanul e ajutat de acel motoras electric. Numa bine

PS. eu am avut noroc ca mi-a cedat in parcare , nu mai aveam directia s-a blocat volanul nu mai puteam sa virez stanga...l-am fortat si cu chiu cu vai am reusit sa ajung la mecanic, norocul meu ca eram pe langa el, m-a juputi de 400 manopera si 700 am dat pe coloana sh. Asta ca idee pentru toti cititiorii care au aceeasi problema.
  • Andrei_Teslariu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Unul din mecanici mi-a zis tot de rotita aia de plastic si ca trebuie sa cumpar coloana cu tot cu motorasul de servo dar cand am vazut cat costa am vrut sa mai intreb si alte persoane ca sa nu dau banii degeaba pe ele.
Nu caraie si nici nu zmuceste volanul. Doar ca atunci cand virez in mers se blocheaza volanul pt putin timp si apoi iti da drumul. Se simte ca si cum ar agata in ceva. Mecanicul de care ziceam mi-a zis ca e uzata rotita aia din plastic si nu mai calca perfect de fiecare data si de asta se simte asa. Alti 2 mi-au zis ca nu are treaba cu asta ci ca e de la servo sau de la caseta de directie. De asta am intrebat si aici pe forum in speranta ca poate a mai patit vreo unul din voi la fel. Ma bate gandul sa ma duc la un service autorizat in speranta ca poate aia au mai intalnit problema asta. Chiar daca preturile is mai mari macar sa vad ce zic si aia. Mai vad, oricum saptamana asta nu am cu ce sa o duc si am si foarte multa treaba deci ramane pe saptamana viitoare. Nu e problema de mers cu ea ca merg asa cu problema asta de vreo cateva luni. Intradevar s-a mai agravat putin dar inca merge acceptabil.
Ms mult pt raspunsuri si mai astept pareri daca mai aveti idei ajutatoare.
Numai bine!
  • Andries Vlad Ioan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2013

  • Mesaj Privat
O coloana noua nu originala GM ci after market e vreo 3500 ron, ca m-am interesat si eu deci cu alte cuvinte nu vad de ce ai mai pierde timpul pe la reprezentante..da na fiecare cu piticii lui. Daca erai din bacau iti recomandam un mecanic bun pe opeluri si pe vw. Na mult noroc in gasirea unui mecanic adevarat nu pseudo mecanici cum din pacate sunt acuma la orice colt de bloc.
  • Andrei_Teslariu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Tocmai am mai fost la un mecanic recomandat de un coleg si mi-a zis tot de coloana. Singura varianta este sa caut o coloana cu motoras de servo la SH si sa sper ca e cat mai putin uzata. Varianta cu o coloana noua cade din start la ce pret are. Eu ma refeream ca ma duc la reprezentanta doar pt diagnoza, nu sa imi puna ei piese noi la preturile lor. Sa intreb pe la service sa vad ce preturi au la manopera la noi.
Multumesc inca o data pentru sfaturi!
  • Andries Vlad Ioan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Din pacate nu vei gasi doar piesa respectiva ci doar tot ansamblul adik coloana cu totul care vine cu motoras. Mie mi-au ramas de pe vechea coloana motorasul ,calculatorul si senzorul, le-am pus pe net sper sa le dau sa imi mai scot din parleala.Very Happy
Mult noroc ca se rezolva.

PS. vad ca esti din vasului, daca ai posibilitatea mergi la carsero ca sunt k , e un parc mare de dezmebrari , au la iasi si la bacau puncte de lucru, iti dau factura , garantie, de la ei am luat eu de fapt numai la ei am gasit ceva bun ca in rest ori nu aveau ori erau varza.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR