Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • MeSharp

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2007 1.3 90cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sunt mandrul proprietar al unui Opel Corsa Cosmo CDTI 1.3 de 90cp. Am achizitionat masina in urma cu 2 saptamani si ink nu i-am descoperit toate "secretele" Embarassed . Unul din aceste secrete il reprezinta faptul k nu stiu cum as putea afla consumul eventual acesta sa apara p afisajul kilometrajului cel dintre turometru si vitezometru. Instructiunile din cartea tehnica sunt specificate in modul urmator: "Trageti simultan maneta pentru semnalizare si maneta stergatorului spre volan, pana auziti un semnal sonor de confirmare (circa 3 sec)".....,pe afisaj urmand sa apara mai multe functii (de la P1 la P7). Insa nici vorba. Presupun k pentru acest lucru este necesar o dotare suplimentara Cool Ar putea kreva sa ma ajute in rezolvarea acestui "mister" ? Astept raspuns concret Laughing ......In curand voi posta si niste poze;))....................multumesc anticipat
Skip ads

  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Consumul iti apare daca ai calculator de bord... tempomat. Ambele vin intr-un pachet separat.

L-ai platit?

Daca da, atunci rasucesti capatul manetei din DREAPTA pana vezi ce vrei.
Daca nu, atunci n-ai ce sa faci.
P1-P7 n-au nici o legatura. Smile
  • MeSharp

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2007 1.3 90cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pff...banuiam eu Crying or Very sad din pacate nu am dotat-o si cu calculatorul d bord:( (am auzit k nu este prea rezistent iar inlocuirea este costisitoare)....cat despre tempomat, ai mei l-au considerat un "moft" Laughing oricum 10x pt raspuns;) sper sa-mi dau seama p parcurs despre consumul real Embarassed
  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pt consum: faci mereu plin la plin si calculezi cati km ai mers cu cati litri ai pus... inmultesti si imparti cu regula de 3 simpla si aflii consumul la % Very Happy
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nu am gasit cum se scoate (demonteaza )radiocasetofonul masinii(corsa b 2000/philips 500)
Daca cineva stie il rog sa posteze ce si cum
Multumesc
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie sa ai doua tije metalice pentru a scoate casetofonul, se introduc in cele 4 gauri din colturi, se apasa, si iese. Apoi, daca masina nu are sine instalate, se deschid cele patru suruburi de la scrumiera, si prin locul scrumierei, se deconecteaza cablurile, apoi se trage casetofonul afara.

http://www.carstereohelp.or...lCorsaUK00Str.htm
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sam_mntn a scris:Trebuie sa ai doua tije metalice pentru a scoate casetofonul, se introduc in cele 4 gauri din colturi, se apasa, si iese. Apoi, daca masina nu are sine instalate, se deschid cele patru suruburi de la scrumiera, si prin locul scrumierei, se deconecteaza cablurile, apoi se trage casetofonul afara.

http://www.carstereohelp.or...lCorsaUK00Str.htm


Multumesc mult
sanatate! Exclamation
  • masteristoric

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Sunt proaspatul proprietar al unui corsa 1.3 cdti din 2004 . Il am de 3 zile si totul pare in regula la el cu exceptia a catorva mici retusuri .Unul dintre ele ar fi faptul ca bordul nu-mi afiseaza km parcursi de nici o culoare(ca sa nu se inteleaga altceva este vb de afisajul acela din cristale lichide in forma de dreptunghi in care sunt afisati km parcursi -total sau partial. Stau si ma intreb care ar fi cauza,masina este ok motorul merge bine, iar pe fostul proprietar nu l-a interesat sa-l faca si nici pe mine cand am cumparat-o, stand in speranta ca este ceva minor. Daca stie cineva din auzite sau din propria experienta care este cauza si unde as putea sa-l fac sa-mi afiseze kilometrii va rog nu exitati sa -mi scrieti.
Skip ads

  • tomadanmihai

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2007

  • Mesaj Privat
vezi sa nu fie ceva desprins sau dezlipit pe consola din spatele display-ului, cum se intampla la TID
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
posteaza la .. Probleme Tehnice (acolo vei avea parte de mai multe sugestii)
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ars becul din spatele display-ului, cel mai probabil.
Restul bordului noaptea este luminat ?

CristianTM.
  • masteristoric

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Ars becul din spatele display-ului, cel mai probabil.
Restul bordului noaptea este luminat ?

CristianTM.


Tot bordul noaptea este luminat ,cu exceptia minidisplayului care trebuia sa arate km parcursi de la ultimul reset cat si km totali parcursi de la cumpararea masinii. Azi pe timp de zi m-am uitat mai atent si dintr-o parte se pare ca se vede ceva 80km de la ultimul reset si 110 000 km totali. Acum eu nu stiu daca astia sunt km reali si se vad asa greu de la ceasul din spatele displayului care ar putea fi ars sau sa se fi blocat la km astia si sa fie alta defectiunea.
Eu imi doresc sa-l fac ca nu-mi place sa stiu ca ceva este un neregula la masina, dar daca este prea mult cred ca renunt la idee.
SO, cine are vreo idee care ar putea fi cauza si cat m-ar costa sa -mi dea de stire !
Skip ads

  • masteristoric

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cu riscul de a ma repeta, sunt nou pe forum si totodata si proaspatul proprietar al unui corsa 1.3 cdti din 2004 .Sper ca de data asta am postat unde trebuie; Il am de 3 zile si totul pare in regula la el cu exceptia a catorva mici retusuri .Unul dintre ele ar fi faptul ca bordul nu-mi afiseaza km parcursi (ca sa nu se inteleaga altceva este vb de afisajul acela din cristale lichide in forma de dreptunghi in care sunt afisati km parcursi -total sau partial. Stau si ma intreb care ar fi cauza,masina este ok motorul merge bine, iar pe fostul proprietar nu l-a interesat sa-l faca si nici pe mine cand am cumparat-o, stand in speranta ca este ceva minor.
Tot bordul noaptea este luminat ,cu exceptia minidisplayului care trebuia sa arate km parcursi de la ultimul reset cat si km totali parcursi de la cumpararea masinii. Azi pe timp de zi m-am uitat mai atent si dintr-o parte se pare ca se vede ceva 80km de la ultimul reset si 110 000 km totali. Acum eu nu stiu daca astia sunt km reali si se vad asa greu de la ceasul din spatele displayului care ar putea fi ars sau sa se fi blocat la km astia si sa fie alta defectiunea.
Eu imi doresc sa-l fac ca nu-mi place sa stiu ca ceva este un neregula la masina, dar daca este prea mult cred ca renunt la idee.
SO, cine are vreo idee care ar putea fi cauza si cat m-ar costa sa -mi dea de stire !

Citeste regulamentul si respecta-l.
lipit de maiandrei

  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
este ars becul ... vezi ca un bec e in jur de 5 lei si il poti monta si tu.
  • masteristoric

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mersi pt informatie Raku21; daca este numai problema asta si ma costa numai atat o sa dau o fuga la un electrician cand o sa am timp sa-mi rezolve cu chestia asta pt ca nu vreau sa stric ceva la el. Eu sunt din bucuresti, stii o firma buna sau un electrician bun care se ocupa cu asa ceva ?

mersi ciao
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pai a scris Cristian mai sus.ai becul ars.
solutia:dai bordul jos si inlocuiesti becul.
costuri:2 lei un bec.daca nu te pricepi sa dai bordul jos mai adauga la costuri minim 50 ron demontatul bordului.
sau poate te ajuta un coleg la intalnire la polivalenta.
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu cunosc in bucuresti
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
100% becul e ars, am si eu aceeasi problema. Ca sa vezi cum se schimba intra la Tutoriale si vezi topicul cu leduri in bord, o sa vezi tot ce ai nevoie sa stii acolo
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cauta pe aici cum se da bordul jos,si cu ocazia asta sa iti cureti si contactele de la bord.au fost dese cazurile in care cadeau bordurile si masina functiona perfect.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca e doar becul, e relativ usor, dar poate masina ta are 500.000 km si cineva binevoitor a taiat alimentarea in acea zona, ca sa-ti sugereze apoi ca masina are doar 50.000 km. Glumesc, desigur, sper sa nu fie asa ceva. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR