Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Leor
  • OP
  • 8 mesaje
  • din 24 Jul 2012
  • Signum 2004 Y22DTR
  • Bucuresti
  • Leor

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Sunt mai multe maruntisuri care imi fac viata amara. Sad Am nevoie de sfaturi, pls

M-am trezit cu nea asta din imagine sub pedala de ambreiaj de nu mai puteam sa schimb vitezele.

Din ce mi s-a explicat la service nu exista posibilitatea de a-l cumpara numai pe el ci tot palierul cu tot tacamul iar ca sa pui tot ansamblul se demonteaza inclusiv bordul. Si este posibil sa nu fie el de vina ca atare ci niste plastice care sunt deja prinse in palier si care s-au rupt. Ma deranjeaza ca acum ca sa aduc ambreiajul in pozitie normala tre sa bag piciorul sub pedala. Se pare ca fara el nici tempomatul nu mai merge (?). Nu mergea nici inainte dar cred ca nu era activat sau ceva de genul si poate la un moment dat o sa vreau sa il folosesc.
A mai patit careva sa ii cada cuiul asta?

A doua belea este migrarea antigelului din vas. M-a atentionat martorul din bord.

Ce trebuie sa mai verific in afara de vas, furtune/conducte, radiator? Trebuie sa desfac ceva ca sa ajung sa verific tot circuitul? Ma poate ajuta cineva cu un nume de softuletz care sa imi arate circuitul complet?

Cu multumiri.
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Acel arc are rolul de a ridica pedala de ambreiaj pentru a cupla senzorul de tempomat, eu l-am cumparat de la opel din spania cu 13euro si ca sa iti faci o idee se potriveste si de la saab ,se vinde de asemenea si grapa de plastic de culoare galbena care la tine sa rupt , aceasta este prinsa pe pedala de ambreiaj . O sa ma uit si o sa-ti dau codul de vanzare . daca nu ma insel grapa costa vreo 2 euro.
Problema nivelului de antigel am avuto si eu si i-am bagat un lichid special de pierdere si de atunci nici o problema ,


Ultima modificare facuta de florin38 la Vin 18 Jan, 2013 9:57 pm
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
9006348 pentru arc la opel
128 00 290 pentru grapa de plastic la saab 3.80 euro aici in spania
Cand te duci la opel sa nu le spui despre ce piesa este vorba ca o sa-ti zica ca nu se vinde , le dai nr de cod si faci pe naivu si asa se rezolva . Aici in spania se comporta la fel daca poate sa iti vinda pedala cu totul mai bine si costa vreo 300 de euro . Bafta
  • Leor
  • OP
  • 8 mesaje
  • din 24 Jul 2012
  • Signum 2004 Y22DTR
  • Bucuresti
  • Leor

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Florin. M-am lamurit ce si cum.
Pana la urma se pare ca este o problema relativ frecventa. Cautand dupa coduri am gasit tot ce imi trebuie, ba chiar am mai vazut subiectul dezbatut aici pe forum. (Scuze! nu am stiut prea bine dupa ce anume sa dau search si ca urmare am deschis topicul).
Poate imi recomanda si mie cineva un meserias (strungar sau ce o fi) care poate face din aluminiu plasticul galben minune.
  • Alin Vectra

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,
stie cineva, pana la urma de unde putem cumpara acel arc complet?

Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR