Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • StoicaAdrian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am o problema la relanti, oscileaza intre 800-1000 rpm . Ceva asemanator in link-ul de mai jos, doar ca un pic mai tare . Ma poate indruma cineva ?

Multumesc frumos de ajutor .

Respect,

Adrian.



P.S. Inainte de postare am verificat toate discutiile din acest thread, pentru a evita deschiderea aceleiasi discutii .
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mai joi in pagina in care ai postat exista un tipic cu astra j - problemele motorului 1.7. Acolo gasesti printre altele si detalii despre problema ta.
Pe scurt ar fi de la regulatorul(valva) de pe pompa de inalte denumit si SCV. Pe tester se pot observa variatiile de presiune din rampa comuna si pus un diagnostic clar. Spor
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@StoicaAdrian,ce ai mai facut cu oscilatia la relanti,la fel face si la mine!
  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze dar nu am stiut unde sa postez un link cu un site cu ceva manuale pentru Opel Astra J si H. Asa ca-l postez aici. Poate va ajuta ! http://www.opel.co.za/servi...ries/manuals.html
Skip ads

  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Problema oscilatiei la relantii este destuk de veche si incompetentii de la Opel nu pot sa-i dea de cap asa ca resemnati-va sau duceti-va cu opc-u peste ei cei care mai aveti masinile in garantie .
La mine aceasta problema este relatata de acum 4 ani si tot habar nu au ce sa-i faca !
Bafta
  • alina83

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Poate da si alternatorul aceste oscilatii?
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Sau bateria slabita? Sau cumva regenerare? Eu asa am mai auzit mecanicul care mi a facut revizia mi a spus asa. Cand se aprinde becul cu vapori se face regenerare. Altcineva mi a spus ca daca se aprinde inseamna ca am ratat 10regenerari si tot asa pareri si pareri, imi creste si nivelul de ulei in baie datorita regenerarii care se face cu ulei si motorina, si eu am oscilatii. Chiar am mers si cu 170km. Cineva mi a spus ca trebuie sa!merg mult mai turat cand am oscilatii ,Cineva a zis ca trebuie curatat acolo sub egr! Nu mai stiu ce sa fac cu oscilatiile!? Nu prea pot sa le ignor sunt deranjante!
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
curata egr, admisie, regulator presiune((schimba), iar daca ai o masina sh si peste 150k km si face regenerari dese schimba dfp sau il poti anula Respect!
Skip ads

  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Pe tester a dat oki dfp ul o sa curat egr si admisia dupa si regulatoru de pres. Folosesc si motorina scumpa si tot asa face. Trebuie sa o duc la doctor ms de sfat!
  • CiDo

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salutare, aceeasi problema o am si eu opelul meu j sports tourer 1.7 cdti 110. Am dus-o la diagnoza la reprezentanta in Iasi si mi-au zis ca ar fi regulatorul de presiune de la pompa de inalte. Caut de 3 zile pe net acest regulator pt codul motorului A17DTR si am gasit doar la cei de la opel-scanner, regulator de presiune denso. A mai schimbat cineva cu regulator de presiune denso si eventual luat de cei de la opel-scanner? In alta parte nu am gasit pe net, daca stiti in alta parte de unde l-as putea achizitiona si sa fie de-o calitate macar medie v-as fi recunoscator.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Poti lua linistit de acolo: e un bãiat serios.
  • CiDo

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Oke, multumesc mult Daniel.
Skip ads

  • catavl76

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2011 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2014

  • Mesaj Privat
CIDo eu am luat de la revizi opel au avut-o la 400lei acum am vazut ca au scumpit-o la mine s-a rezolvat problema dor prin inlocuirea acestei supape
http://www.revizieshop.ro/o...dtr-denso-p-26349
intradevar am curatit si egr-ul
  • CiDo

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Supapa ai schimbat-o dupa ce ti-a recomandat un mecanic? Sunt in dubii de ce sa ma apuc exact sa schimb, ori regulatorul ori supapa pe care ai schimbat-o tu... Oricum in prima instanta voi curata EGR-ul si voi analiza comportamentul motorului pt 2-3 zile apoi daca va face la fel cel mai probabil voi inlocui regulatorul cu unul original.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Colegul a schimbat regulatorul: vad in link ul ala ca l-au scumpit. Se gaseste si mai ieftin, cu diagnoza si montaj inclus.
Ca sa vezi daca e defect, trebuie verificatã presiunea in rampa cu un op com varianta pro.
  • deleted-99334

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Și eu aveam aceasta problema ( motor cald sau rece). ieri am demontat regulatorul , l am curãțat cu w40, am întins puțin arcul care împinge pistonasul și acum merge perfect . Nu știu cât timp o sa tine deoarece pistonasul pare uzat pe o parte.
  • catavl76

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2011 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2014

  • Mesaj Privat
acea supapa a fost schimbata dupa o diagnoza la un mecanic. i se spune si supapa valva sau regulator de presiune in pampa de inalta
este situata in partea dreapta a masinii undeva dupa motor. este una si aceiasi.
la reprezentanta opel din valcea ing din servis i-a zis regulator de presiune, mecanicul tot de la reprezentanta i -a zis supapa iar pe net am gasito ca valva.
eu am schimbat-o la un mecanic foarte bun din Sibiu care a facut niste cursuri la DENSO si stie foarte bine problema, duba ce am schimbat-o am scapat de oscilatiile de la relantiu. Dar am ramas dimineata cu un trancanit ana se incalzeste putin motorul cred ca am si un injector de bate. Bine trancanitul este finut . Mentonez ca mana acum am avut doar masini pe benzina si din aceasta cauza trancanitul ar putea fi doar in capul meu.
Masina are 198000 s-ar putea sa aiba si injectoarele o anumita uzura.
Cert este ca de cand am schimbat supapa si a calibrat injectoarele barca asa a zis mecanicul nu s-a mai regenerat filtru de particule decat la 2000 KM iar inainte la 400-500 KM eu cred ca i-a reusit.
  • catavl76

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2011 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Da intradevar l-au scumpit, eu l-am luat cu 379lei iar la 2 zi era 425
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Se gaseste inca la 400 cu montaj inclus.
  • catavl76

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2011 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc eu am scapat , da pe la mgazinele de piese auto sub 500 nu o gasesti si fara montaj.
Iar la opel cam 800 fara manopera
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR