Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare
ieri am schimbat kitul de ambreaj la omega mea 2,2 dth ,placa rulment disc..mecanicul a spus ca volanta nu bate si e ok,kitul e Luk iar rulmentul e SPI
dupa ce au fost montate am observat faptul ca intra greu in viteza a 2 si marsalier ,adica trebuie sa incetinesc sa o retrogradez in treapta 2 ,inainte de a schimba kitul aveam
pedala de ambreaj moale iar cateodata cand introduceam viteza a 2 faceam dubla pedala cu toate astea intra greoi in treapta a 2 ,iar cateodata agata..
tot ieri m-am intors la service unde mi au sugerat sa mai circul asa pana se uzeaza un pic discul nou pe volanta si mi-au spus ca poate fi dus cilindru din pompa de ambreaj sau sincronul de la treapta 2 din cutie...sau rulment nou montat sa fie defect adica SPI ca e italian!
mentionez ca atunci cand stau pe loc intra foarte usor in viteze!
am intrabat mecanicul de timonerie dar m ia spus ca nu are legatura
astept un sfat ce sa fac sa mai cumpar si pompa de ambreaj sau sa desfac din nou sa vedem acel rulment ce are ..desi m as mira deoarece e nou chiar daca e italian,ideea e ca nu am scurgeri de lichid de frana si nu prea cred ca problema vine din pompa ambreaj
astept orice sfat!
multumesc
  • Andrian Nicu-Milan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina: Omega 1997 25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2014

  • Mesaj Privat
asta daca se intampla doar la treapta 2 atunci e cam greu de crezut ca ar putea fi din rulment, disc, sau placa de presiune, ma degraba tin sa inclin spre un sincron la treapta 2 (din cutie)
ar mai fi si problema insuficienta debraiere, merita incercat de aerisit circuitul de lichid al ambreiajului sau inlocuita pompa de ambreiaj
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pompa inlocuita pe degeaba,acuma imi intra greu si in celalte veteze,ba mai mult cand o scot din viteza maneta merge greu agata,in mers cand retrogradez in viteza a doua doar uneori ma lasa trebuie sa incetinesc si sa introduc mai intai in viteza 1 iar mai apoi a 2-a!
ce am observat ca daca reulez vreo 100 de km cu ea maneta merge usor nu mai agata dar intra 2 a tot asa face
  • xyz_ionut

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Movano
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat cu intratul in viteze? Si eu am aceeași problema
  • KPavel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Omega 1999 X20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns ""se schimba greu kitul de ambreaj la opel omega b?""multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR