Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa fiu cat mai scurt si diplomat, desi e greu la cati nervi am in mine Evil or Very Mad
Acum cativa ani am franat brusc sa evit un pieton si am fost lovit din spate de un audi. Am ales sa imi repar masina in "regie proprie" si urma sa primesc banii de la Unita (acolo avea tipul asigurarea). De aici incepe distractia... am fost obligat sa imi deschid cont la Raiffeisen pt ca Unita doar cu aceasta banca lucreaza si fiind o suma destul de mare au refuzat sa imi dea banii cash. Mi'am deschis cont, Unita a trimis banii (f prompti baietii de acolo... Mad). Ma duc la Raiffeisen si ii spun idiotului ca vreau sa imi scot TOTI banii si sa lichidez contul. Imi ia buletinul, merge in spate si intr'un final se intoarce cu suma de bani mai putin 5 $ si imi inapoiaza cardul. Shocked Ii explic frumos ca am cerut lichidarea contului la care el se enerveaza ca "trebuia sa ii spun de la inceput" "ca el a intocmit deja actele" "ca nu poate sa imi restituie toata suma" o vrajeala dupa alta... Nu mai tin minte exact ce i'am spus Embarassed dar i'am mai spus o data sa imi lichideze contul si ca nu ma intereseaza cate acte trebuie el sa faca si nici aia 5$. Mi'a dat repede cateva foi de semnat (de nervos ce eram nu am citit tot ce era acolo, greseala mea) si am predat cardul!
La o luna dupa eveniment primesc acasa extras de cont... mi'am dat seama ca idiotul nu imi lichidase contul dar nu i'am acordat mare importanta. In fiecare luna a venit, iar suma a scazut constant pana cand nu a ramas nimic din aia 5$. Cand a ajuns la 0 nu a mai venit extrasul acasa.
Sambata aflu cu stupoare de un vecin care a patit la fel si ii venise acasa hartie cum ca ar avea de platit cateva sute de mii taxa de intretinere cont! Eu raman Shocked si azi dimineata am dat o fuga pana la raiffeisen, unde aflu cu stupoare ca respectiva taxa e muuult mai mare in cazul conturilor in valuta si ca daca vreau sa lichidez contul trebuie sa achit suma de 89 EURO !! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Degeaba m'am chinuit sa ii explic inteligentei de la ghiseu care a dat pur si simplu din umeri. Le'am spus parerea mea despre ei si am iesit rapid de acolo.
Ce ma sfatuiti sa fac? Crying or Very sad
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Treaba este cu dus si intors.
astia te baga in Centrala si cad o sa vrei sa-ti iei un credit apari ca rau platnic!
Am si eu o experienta naspa cu astia:
aveam la fosta firma salariul prin ei si aveam descoperire de cont.
Am plecat de la firma si am neglijat o luna sa vad cum stau cu banii pe card.
Primeste nevasta-mea un telefon de la o ragusita:
Haideti doamna ce dracu' ce vreti sa va trimitem poolitia pe cap pentru 500 de mii de lei?
Mi-a placut asa de mult abordarea incat a doua zi eram la ei si imi lichidam contul.
M-a intrebat cucoana de ce il lichidez, ca l-as putea tine, dar i-am zis ca oricum si daca i-as spune tot degeaba, ca au niste angajati de toata stima!
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
sti ceva sper sa nu fiu in sitoatia ta..si eu am un cont in $ nu mia venimic acasa si sper sa nu am vreo surpriza ....am sa ma duc maine cine stie ce mai aflu contu nu l-am mai verificat de 2 ani Very Happy Very Happy
  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Parerea mea este sa platesti..... la un moment dat poti fi raportat la CRB (Centrala Riscurilor Bancare - BNR), pt fiecare credit pe care vei vrea sa-l mai iei vei fi verificat acolo si daca apari cu datorii nu-i de bine....
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
din pacate cred ca e problema generala la toate bancile... stiu ca unele au renuntat la un moment dat... dar in orice caz e o masura aberanta prin valoarea mare a comisionului...
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
e o aberatie si din punct de vedere al inchiderii contului..adica daca nu mai sunt bani in cont pt o anumita perioada de timp ar trebui sa il suspende si dupa un alt termen sa il inchida automat.

nu sa stai sa alergi de fiecare data sa iti inchizi cate un kk de cont.

oricum raiffeisen sunt niste dobitoci..nu ca altii sunt mai destepti..dar cand mi-am activat un visa classic la ei prin 2002 timp de 5 luni nu a functionat decat pe ATM-uri si POS-uri exclusiv raiffeisen, de nu puteam sa platesc la diversi comercianti..au spus ca au nu stiu ce problema tehnica, ca verifica..pe dracu..timp de vreo 5 luni imi dadeau acelasi raspuns..ca sa nu mai zic ca imi dispareau sume gen 1-200mii lunar, din senin...pe care ei motivau: e doar o garantie...garantie sa ce? dupa ce le-am facut tambalau la o agentie mi-au aparut subit banii inapoi.

eh dar ma opresc aici ca altfel va scriu romane despre celebrii BRD care nu au un amarat de UPS (pt necunoscatori, un fel de acumulator mai destept pt situatii in care pica curentul) la ATMuri si bani blocati aiurea, doar pt ca eu stiu ce pitzipoanca prin vreun birou nu vede nu stiu pe monitor.
  • qwertyus1

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu am patit ceva de genul: plata ratei e pe 12 care cade simbata, nu erau atunci banci brd deschise, am platit lunea si am ajuns la biroul de credit ca datornic.. vinovat dupa cei de la aceasta banca sunt eu ca nu primesc mai repede leafa si calculatorul e corect... sa-i f...(scuze)..rezultat:respins la alte doua banci ptr credit ipotecar... brd ma accepta cu bratele deschise ca de, i-mi taiase orice alta posibilitate Twisted Evil dar apare otp care zice doar o intirziere, nu-i nimic, ia banii! mersi! dar vine sotia si zice:am facut card de imprumuturi personale la ing l-am luat pe loc! eu zic:nimic nu e moca nicaieri! nu-l folosesc si dupa un an vine scrisoare ca am de dat 5 euro! ma duc... si aflu:administrare cont! si zic ha ha! nu dau! tipul de acolo zice ha ha ha te trec la baza de datornici! si eu ha ha ha ha! nu-mi pasa am credit ipotecar pe 25 de ani la otp! platesc de ma usuc nu mai vreau alt credit! trece-ma! pina mai am nevoie de alti bani mai e si dupa 7 ani se sterge din baza de date! tipul : Shocked Mad Crying or Very sad eu zic sterge-te la partea moale cu hirtiile alea! si oricum cind am luat creditul tipa de acolo a explicat frumos ca ce nu depaseste 5 euro nu se considera rau platnic dar nici nu trebuie sa repeti de prea multe ori figura!
si nici sumele mici retrase peste suma creditata, overdrafturile.dar totusi fiti atenti ca la banci sunt pe linga meseriasi si multi pilosi care daca lucreaza in banca zic ca sunt cu par pe piept si scuipa foc cind sunt un echivalent al mecanicilor de la gtt care nu sint in stare sa schimbe o bujie incandescenta fara 'disclaimer"! adica facuti pe genunchi sau la apelul bocancilor!

scuze pentru unele expresii dar din cauza bancilor am pierdut 15000 de euro diferente de pret intre timpul cind puteam sa cumpar si momentul cind am cumparat! am pierdut 10 ani.... Sad Sad Sad
  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mai mult decat frustrant. b c r cu functionarii lor cu tot au devenit cea mai buna banca romaneasca din aroganta cu care se comporta cu clientii? aveam de un an de zile card de credit al brd cand i-am intrebat daca ei au produsul asta. stiti ce mi-au spus? cum dom'le sa va dam bani asa...? zic: asa cum? zice: numai cu adeverinta de salar. zic: asa.aveti sau nu? raspunsul lor (de fapt al unui idiot cu cravata): nu si nici nu cred ca se poate asa ceva.punct.
macar eu le-am tras-o.

...enjoy!
Skip ads

  • droso

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y 17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Una cu BRD.

Imi intra pe card o suma mica (100Ron), dau sa-i scot si aflu ca mi-a expirat cardul. Nici o problema, merg la banca si ii scot din cont ca doar fiecare card are un cont. GRESIT! O functionara imi spune ca nu se pot face extrageri din contul aferent cardului decat cu cardul. Ii explic duduii ca am nevoie de banii aia atunci, pe loc si nu dupa 3 saptamani cand catadicsesc ei sa--mi faca un card nou.
Duduia il ia pe NU in brate si incepe un scandal de toata frumusetea in sediul bancii. Cand vede ca nu mai are loc de intors incepe sa dea cateva telefoane si imi spune la final victorioasa ca poate sa-mi transfere suma pe un alt card.
Ma ofer cu 3 carduri unul la BANK POST, unul la ING, unul la BCR si cu putin efort mai fac rost de unul.
NU SE POATE cade sec raspunsul; se poate doar pe un alt card BRD. Ii explic ca nu am un alt card BRD ca nu mi-am facut carduri la ei sa pot sa incing o partida de poker cu ele.
In cele din urma tipa face tranzactia pe cardul ei si imi scoate ea bani.
Deci am fost servit de un functionar inghesuit la colt si care se temea de scandal si nu de SISTEMUL BANCAR cel caruia i-am platit comisioane, taxe de intretinere samd. Dupa tranzactie am aruncat cardul cel nou primit de la ei intr-un sertar si de atunci au trecut mai bine de 3 ani.
Oare ce surprize ma asteapta din partea lor?
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Eu am probleme sa pot inchide conturile la BRD, mai bine zis a lui tata d-zeu sa-l ierte( a murit in Noiembrie) a avut 2 rate la BRD compania de asigurari a achitat toti bani ce mai trebuiau , iar acum eu nu pot sa inchid conturile. Mi-au zis sa merg la notar sa trec in succesiune conturile alea si ca mai sunt niste bani acolo 200 de lei , bani astia se impart intre mama, eu si sora Shocked . Ca sa nu mai spun cat ma costa si la notar sa fac toate astea. Am intrebat la banca ce se intmpla daca nu mai platesc si mi-au zis ca sotia intra ca rau platnic ASTA DA ROMANIE !!! Nici in mormant nu ai liniste. Nu prea mai am cuvinte.
  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
elegance
ai dreptate sa nu platesti nimic, dat fiind faptul ca ai dovada ca ai predat cardul si ai solicitat inchiderea contului. si ca sa vezi ca poti face ceva iti povestesc ce mi s-a intamplat mie acum vre-o cativa ani:
aveam un credit la banc post (suma mica: 500 $), perioada creditului pe 3 ani (sau cam asa ceva), rata 20$/luna. Dupa un an ma duc la banca si cer sa mi se spuna cat mai am de plata din credit (cu dobanzi cu tot) la acea ora. mi se spune, achit suma ... si rasuflu usurat. trece exact un an si sunt sunat acasa (raspunde sotia) si mi se spune ca mai am o datorie la ei de 15$. semne de intrebare cu duiumul. ma suna si pe mobil si ma cert cu respectiva cum ca nu le mai datorez nimic. ea ca da, eu ca nu; ea ca da, eu ca nu. i-am spus ca ma duc la sediul bancii si ii demostrez ca nu mai am nici o datorie fata de ei. zis si facut. ma invita in birou. inainte de a-mi spune ea ceva o intreb: la data ultimei mele plati ce datorie aveam eu la dvs? zice:350 $ acum spuneti-mi cat am depus eu la dvs. in acea data. 350$ zice. si ma credeti tampit sa depun 350$ ca sa trageti dvs. lunar cat vreti? moment in care ei i se aprinde un beculet si o lasa mai moale si incepe sa-mi explice cum ca functionara nu mi-a inchis contul si mie mi se tragea lunar din cont rata+dobanda. cu scuzele de rigoare, ca functionara nu mai lucreaza la ei...bla, bla. am lasat-o ca-n tren desi le puteam face reclamatii. in ziua de azi memoriu as face. dreptatea era de partea mea.
offtopic: stiti cat costa o adresa la bcr? mai exact o hartie in care sa iti spuna ca nu mai ai datorii la ei? 5 euro! traiasca tampitii!!
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si eu am avut probleme cu raiffeisen de genul asta asa ca singura solutie e sa platesti. asltfel iti faci o mie de draci - pierzi mult timp si bani cu procese si s-ar putea nici sa nu castigi (nu de alta dar ei au avocati pe care tu nu poti sa iti permiti sa ii platesti). sfatul meu da-le bani (si putina m**e) si las-o balta.
Skip ads

  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
varza a scris:...(nu de alta dar ei au avocati pe care tu nu poti sa iti permiti sa ii platesti)...


...sau iti iei avocat de la o banca concurenta...
ex: dai in judecata vodafone-iei avocat de la orange. ati fi surprinsi ca tine...

...enjoy!
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut-o si eu cu allianz. am avut rate 3 ani de zile. merge sotia sa plateasca ultima rata si o domnisoara binevoitoare de acolo ii spune ca trebuie sa vina posesorul contului personal, adica eu, ca sa inchida contul daca nu mai avem nevoie.
merg a doua zi si la primul ghiseu ii explic domnisoarei situatia si ca vreau sa inchid contul. imi zice ca n-are rost, mai bine il pastrez. o intreb de comisionul de administrare si imi confirma ca tre sa platesc lunar nu mai stiu cat. insist ca vreau sa inchid contul. ma trimite "sus" la birouri. stau acolo juma de ora la coada iar cand ajung, aceeasi poveste. "cine v-a spus ca trebuie sa inchideti contul, nu trebuie inchis nici un cont, etc." ii spun ca a fost sotia cu o zi inainte si am aflat deja de comisionul lor de administrare. a dat din colt in colt si pana la urma mi l-a inchis.
in fata mea era o femeie amarata. a luat un credit si avea rata de 300 ron/luna. i-a venit acasa de la banca o hartie cum ca mai are de plata 180 ron. a venit femeia nedumirita cum ca ea a platit toate ratele. ii explica fata "de sus de la birouri" ca ala era un comision al bancii si ca se plateste 1 data/an. femeii nu i s-a spus nimic de acel comision la ridicarea creditului, deoarece din suma creditata i s-a tras acel comision cand a primit banii. era o femeie mai in varsta, nu a stiut cum merg treburile si acum plateste comisioane.
asa ca, feriti-va de magarus!
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am avut credit la Raiffeisen si atentie la limbaj!
Te trezesti cu card - desi nu ai cerut, cu cont curent - desi nu ai nevoie, cu comision de retragere numerar - desi iei un credit de nevoi personale si e clar ca ai nevoie de numerar, cu comision de administrare cont la sold cu valoare 0 dupa ce ai terminat de platit creditul, cu restante de plata la administrare cont - desi logica fireasca spune ca daca ai achitat creditul contul trebuie inchis automat, comision de intretinere cont, comision administrare cont, taxa de risc, asigurare de viata si poate in curand comision de gadilat functionara bancara ca sa fie bine dispusa.
ASTA ESTE RAIFFEISEN bank!
Cu alte cuvinte stimabililor, TU supraasiguri banca cu garantiii si comisioane, iar banca nu risca ABSOLUT NIMIC. Ba isi mai si bate joc de tine tratandu-te ca un nimic!

Am avut credit la Raiffeisen bank, BRD si BCR.
Cei mai seriosi mi s-au parut cei de la BCR - informare clara cu tot ce ai de plata, inclusiv comisioanele ascunse, dar din pacate mori de atata birocratie!

Poate o da Dumnezeu sa vina si la noi banci serioase prin tara asta, cu servicii prompte, DOBANZI MICI ca in UE sii comisioane la vedere.

Din pacate trebuie sa platesti datoriile ca altfel esti pe lista neagra.

Oare de ce n-o face BNR o lista neagra cu bancile care fac potlogarii din astea? O fi totusi oare macar o banca din RO pe lista alba? Question
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu lucrez cu OTP. pana acum nu i-am mirosit cu cioace, si de amabili au fost intotdeauna amabili (au o atitudine mai asa, te fac sa te simti ca acasa... )
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Apai romanul scoate bani de la orice banca ii da , daca BCR sau BRD ia rezuzat apeleaza la alte banci fantoma si se intreaba dupaia dc au probleme.!
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
asteptam cu interes intrarea bancilor straine (din EU) pe piata romaneasca, sa vedem atunci cum mai fac bani pe spinarea noastra banci ca BCR, Raiffeisen si BRD (si lista poate continua...)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dady_vale a scris:Apai romanul scoate bani de la orice banca ii da , daca BCR sau BRD ia rezuzat apeleaza la alte banci fantoma si se intreaba dupaia dc au probleme.!


deci din punctul tau de vedere BCR (fost banca de stat, cu dobanzi in principiu cu 1-2 puncte procentuale mai mare decat orice alta banca) si BRD (banca la care consultantii nu doar ca nu iti zic nimic de comisioanele ascunse, dar daca ii intrebi tu, nu sunt in stare sa iti raspunda la o intrebare simpla, de genul "pana la urma, eu cati bani va trebui sa va aduc lunar?" si iti raspund "pai... X euro, plus 0.2% comisionul x, plus ..."... pai zi-i mai omule, suma finala, sau nu ai facut matematica la scoala?) sunt singurele banci valabile din Romania. Restul sunt banci fantoma. Interesanta opinie...
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Orice banca isi asuma anumite riscuri cand vine vb. de clienti. Eu zic sa il lasi deschis; suma aia tot o sa creasca si o sa creasca si o sa creasca......pana la momentul in care ei isi vor da seama ca nu mai recupereaza niciun ban.
Sa nu le dai niciun ban pt. ca nu au dreptul la asa ceva. Tu tb. sa iei bani de la ei, nu ei de la tine. Cat despre datul in judecata, eu zic sa nu te complici. Lasa lucrurile sa curga de la sine. Nu te afecteaza cu nimic, asta in ideea in care vrei sa faci un credit bancar.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

ce ai face in locul meu?
platesc si imi vad de treaba? 51%
ii dau in judecata pt 100 EURO? 25%
nu platesc nimic si las contul deschis 22%
35 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR