Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
[b]Salut . Este cumva posibil sa reglezi sensivitatea volanului la astra h ?
Pe mine personal ma epuizeaza foarte mult directia , e foarte greoaie conduc masina de mult si inca nu m-am obisnuit cu directia , am jenti pe 16 cauciucuri 205/55 .iar defectiuni la sistem nu am . alternatorul incaraca foarte bine .cand virez pe loc stanga dreapta tensiunea nu scade mai mult de 01 . ex (14.03-iar in timpul actionari stanga- dreapta 14,02/14.01. am incercat si alte masina (astrah) fara a sesiza o diferenta fata de a mea . am primit recomndari de genul ; sa schimb jentile cu unele mai mici .sa schimb masina , sau Smile) sa imi pun un volan mai mare .
Exista functiade reglare asensivitati la masina asta ?
MS !
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am avut astra H si pot sa zic ca mergea foarte usor servodirectia! Posibil ca tu sa ai ceva probleme cu pompa servo sau motorasul de la pompa (totusi la virajul pe loc trebuia sa i-a mai mult de 0.1 din incarcare ca e ceva efort acolo)
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e defecta sistemul de directie . Ma deranjeaza mult in oras . EX. cand intru in curba si virez, volanul incearca sa revina in forta la pozitia initiala trebuie sa tin foarte bine de el . sa nu ajung pe contrasens . ma lupt cu el Sad.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai volanul e adus in pozitia initiala de geometria rotilor fata! Servodirectia nu are nici un sistem de adus volanul in pozitie initiala! Deci verifica geometria rotilor sa fie corecta mai ales ca nu costa mult!
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
chupachabra a scris:Nu cred ca e defecta sistemul de directie . Ma deranjeaza mult in oras . EX. cand intru in curba si virez, volanul incearca sa revina in forta la pozitia initiala trebuie sa tin foarte bine de el . sa nu ajung pe contrasens . ma lupt cu el Sad.


N-are voie sã facã treaba asta. Eu am H ºi volanul merge ok, nu este cea mai moale direcþie, dar mie îmi place aºa, nu-mi doream sã fie ca la Corsa, de exemplu, unde ai feedback 0.

Aºa cum a spus colegul de mai sus, verificã geometria.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR