Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ciprian necula

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP 105 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2014

  • Mesaj Privat
salut! am un opel astra h 1.6 twinport! in urma cu vreo 2 luni masina a inceput sa aibe un fluierat si sa mearga inecat! am dus-o la cineva si mi-a anulat furtunul vacuum! in sensul ca la intrarea in galerie a pus un dop si la bandajat cu izolier! acu masina merge, numai ca daca incerci sa ridici busonul de la ulei nu prea reusesti! motorul merge vidat! deci tot e ceva in neregula! acu am dus-o la un servis si mi-au zis ca e din galeria de admisie! am schimbat galeria si aceeasi problema! eu cred ca tot din furtunul acela e problema! numai ca la mn nu mai exista furtunu acela si nu stiu daca cumva a avut vreo supapa sau ceva de genu pe el! sper ca am fost destul de explicit si sper ca ma poate ajuta cineva! multumesc!
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
pai in capacul de la culbutori exista o supapa !astra h din 2004 este cunoscuta problema cu supapa asta, si eu detin acelasi model, supapa este defecta dar am montat o supapa unisens de la matiz si e in regula! dar.... eu speram sa se rezolve consumul de ulei , insa el persista.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
a fost foarte "destept" acel cineva care a anulat furtunul de aerisire la carterul superior... si la fel si "meseriasii" de la service care te-au pus sa schimbi galeria
  • ciprian necula

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP 105 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2014

  • Mesaj Privat
am comandat furtunul pe original! l-am montat si in 300 de metri masina a inceput sa scoata un fum de nu te vedeai in spatele masini! sa fie din supapa de care zice ' rhydin'
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
problema este la motor...supape care nu mai inchid sau segmenti beliti... scoate furtunul ala de la clapeta (asa faceau la vechile Dacii) si vezi cat fum iasa pe acolo..
cum este fumul, albastrui?
nu rezolvi nimica daca schimbi sau anulezi aerisirea la carter
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR